4. «Հայաստանի [ժամանակակից] աշխատավորուհի» թերթի 3-րդ համարի շնորհանդեսը ԵՊՀ գրադարանում
ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի և Հայաստանում կանանց հիմնադրամի համագործակցությամբ համալսարանում կազմակերպվեց «Հայաստանի [ժամանակակից] աշխատավորուհի» թերթի 3-րդ համարի շնորհանդեսը՝ քննարկելու թերթում լույս տեսած հոդվածները, որոնցում ներկայացվում են մեր իրականության մեջ կանանց ու համակարգայնորեն անտեսված խմբերի խնդիրները:
Միջոցառման ներկաներին իրենց ողջույնի խոսքը հղեցին ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի տնօրեն Ավետիք Մեջլումյանը և Հայաստանում կանանց հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Գոհար Շահնազարյանը։
Հայաստանում կանանց հիմնադրամի հաղորդակցության պատասխանատու Արմինե Մարկոսյանը նշեց, որ թերթը նախատեսված է այն կանանց համար, որոնք ցանկանում են բարձրաձայնել իրենց հետաքրքրող խնդիրները։ Նա նաև ներկայացրեց բաց հայտարարությունները, որոնց միջոցով կանայք դիմում են հիմնադրամին՝ տպագրելու իրենց հեղինակած հոդվածները։
Այնուհետև հոդվածագիրները ներկայացրին թերթում լույս տեսած իրենց հոդվածները, որոնց շուրջ ծավալվեց հետաքրքիր և բովանդակալից քննարկում։ «Հայաստանի [ժամանակակից] աշխատավորուհի» թերթի 3-րդ համարը առաջինն է, որում միաժամանակ ներկայացված են նաև հոդվածների անգլերեն թարգմանությունները։ Թերթի 3-րդ համարում արծարծված հիմնական թեմաներից են կանանց աշխատանքի խոչընդոտները, Արցախից բռնի տեղահանված կանանց համար նոր աշխատաշուկա մուտք գործելը, գեղեցկության մրցույթների անցկացումն ու գեղեցկության չափանիշները և այլն։
Խոսվեց նաև մի հետաքրքիր նախաձեռնության մասին, որը նախատեսված է հիմնականում 50-ից բարձր տարիքային խմբի կանանց համար, քանզի այդ տարիքում բարդ է աշխատաշուկայում աշխատանք գտնելը։ Սեփական ուժերով պայքարելով թափոնների դեմ՝ կանայք փորձում են զարգացնել տեքստիլի վերամշակումը, քանի որ այն համակարգային լուծում չունի Հայաստանում։ Նախաձեռնությունն իրականացվում է «Լաթե» հասարակական կազմակերպության կողմից։
Միջոցառմանը ներկա էին Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանում կանանց հիմնադրամի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև տարբեր հասարակական կազմակերպությունների անդամներ և այլ հյուրեր։

4. Launch of 3rd issue of The [Modern] Working Woman of Armenia at YSU Library
The third issue of The [Modern] Working Woman of Armenia newspaper was launched at Yerevan State University through a collaboration between the YSU Sarkis and Marie Izmirlian Library and the Women's Fund Armenia. The event centered on the publication's latest articles, which highlight the challenges faced by women and systemically marginalized groups in contemporary society.
Welcoming remarks were delivered by Avetik Mejlumyan, Director of the YSU Sarkis and Marie Izmirlian Library, and Gohar Shahnazaryan, Founder and Director of the Women's Fund Armenia.
Armine Markosyan, Communications Officer at the Women's Fund Armenia, noted that the newspaper is intended as a platform for women to raise issues of concern. She also outlined the open calls through which women can apply to the foundation to publish their work.
The authors then presented their articles, followed by an engaging and substantive discussion. Notably, this third issue is the first to include English translations alongside the original articles. Key topics covered include barriers to women's employment, the integration of forcibly displaced women from Artsakh into the labor market, the organization of beauty contests and prevailing beauty standards, among others.
Discussions also touched upon a new initiative designed primarily for women over the age of 50, for whom finding employment at that stage of life is particularly challenging. Through their own efforts to combat waste, these women are working to develop textile recycling, a field that currently lacks a systemic solution in Armenia. The initiative is being implemented by the Late NGO.
The event was attended by representatives of Yerevan State University and the Women's Fund Armenia, as well as members of various non-governmental organizations and other guests.