3. Բիբլոս Բանկ Արմենիայի ամենամյա կրթաթոշակային ծրագրի թոշակառուների հետ հանդիպում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը հանդիպեցին կրթաթոշակային ծրագրի 2024-2025 և 2025-2026 ուստարիների շահառու ուսանողների հետ: ԵՊՀ-ի և բանկի շարունակական համագործակցությունը միտված է խթանելու կրթության զարգացումը, աջակցելու ուսանողներին և նպաստելու նրանց մասնագիտական աճին։
Հանդիպումը նվիրված էր Երևանի պետական համալսարանի և Բիբլոս Բանկ Արմենիայի համագործակցությամբ կազմակերպվող կրթաթոշակային ամենամյա ծրագրին: Կրթաթոշակառուների հետ հանդիպմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը և շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի տնօրեն Աստղիկ Մնացականյանը:
2025-2026 ուստարում անվանական կրթաթոշակի են արժանացել ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի բակալավրիատի 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ կուրսերի հինգ ուսանողներ: Նրանցից յուրաքանչյուրը կստանա 1.000.000 ՀՀ դրամ կրթաթոշակ:
Ամեն տարի ուսանողներին տրամադրվում է ֆինանսական աջակցություն՝ ըստ ցուցաբերած ուսումնական բարձր առաջադիմության, հասարակական և ներբուհական ակտիվության, կամավորական աշխատանքների մասնակցության, ինչպես նաև գիտական միջոցառումներում և գիտահետազոտական աշխատանքներում ներգրավվածության:
ԵՊՀ ռեկտորն ընդգծեց, որ կրթաթոշակը սոսկ ֆինանսական աջակցություն չէ, այլ նպատակային լավագույն ներդրում պետության ապագայի կառուցման գործում: Այն մեծապես կնպաստի ուսանողների առջև ծառացած խնդիրների, առկա խոչընդոտների հաղթահարմանը:
«Նմանօրինակ կրթաթոշակներն ուսանողների համար ոչ միայն խրախուսանք են, այլև պատասխանատվություն՝ իրենց գիտելիքներն ու կարողությունները հետագայում ներդնելու թե՛ հարազատ բուհի, թե՛ հայրենիքի զարգացման գործում։ Բուհ-բիզնես համագործակցության այս ձևաչափը լավագույն օրինակներից է, թե ինչպես կարելի է համատեղ նպաստել երիտասարդների, կրթության կայացմանը»,- փաստեց Հ. Հովհաննիսյանը:
ԵՊՀ ռեկտորը մատնանշեց կարևոր այն հանգամանքը, որ ԵՊՀ ուժն իր ուսանողներն ու շրջանավարտներն են: Ահավասիկ Հայկ Ստեփանյանն ինքը ԵՊՀ լավագույն շրջանավարտի վառ օրինակ է:
Հանդիպման ընթացքում Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը, անդրադառնալով ծրագրի նպատակներին, ասաց․ «Ծրագրի հիմնական գաղափարն է ոգեշնչել ուսանողներին և օժանդակել նրանց մասնագիտական հաջողությունների հասնելու ճանապարհին»:
Հանդիպման ընթացքում ուսանողների հետ ծավալվեց արդյունավետ քննարկում կրթության, գիտության և աշխատանքի հնարավորությունների վերաբերյալ: Հ. Ստեփանյանը պատրաստակամություն հայտնեց կրթաթոշակային ծրագրի շահառու ուսանողներին ճանաչողական այցի շրջանակում հյուրընկալելու բանկում:
Հավելենք՝ երրորդ տարին անընդմեջ Բիբլոս Բանկ Արմենիան կրթաթոշակներ է տրամադրում ԵՊՀ ուսանողներին։ Կրթաթոշակային ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականին բուհի և բանկի միջև կնքված համագործակցության հուշագրով։
Ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ անվանական կրթաթոշակ և ուսման վարձի փոխհատուցում է տրամադրվել ԵՊՀ 25 ուսանողի։

November 17, 2025 | 09:03
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan met with the recipients of the scholarship program for the 2024–2025 and 2025–2026 academic years. The ongoing cooperation between Yerevan State University and Byblos Bank Armenia aims to promote educational development, support students, and contribute to their professional growth.
The meeting was dedicated to the annual scholarship program jointly organized by YSU and Byblos Bank Armenia. Among the attendees were YSU Vice-Rector for Development and Innovation Mikayel Hovhannisyan, Dean of the Faculty of Economics and Management Karlen Khachatryan, and Director of the Alumni and Career Center Astghik Mnatsakanyan.
For the 2025–2026 academic year, five second-, third-, and fourth-year bachelor's students from the YSU Faculty of Economics and Management were awarded nominal scholarships of 1,000,000 AMD each.
Each year, scholarships are granted based on academic excellence, active participation in university and social activities, engagement in volunteer work, and involvement in scientific events and research projects.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan emphasized that the scholarships are more than financial assistance—they represent a meaningful investment in the future of the nation. It will significantly help students overcome the challenges and obstacles they face.
"Such scholarships are not only an encouragement for students but also a responsibility to apply their knowledge and skills for the development of both their beloved university and country. This model of university-business cooperation is a prime example of how joint efforts can foster youth development and strengthen education," he said.
The rector also highlighted that YSU's true strength lies in its students and graduates, noting that Hayk Stepanyan himself is a striking example of YSU's best graduates.
Addressing the program's goals, Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan said, "The main idea of the program is to inspire students and support them on their path to professional success."
The meeting featured an engaging discussion with students on topics related to education, science, and employment opportunities. Hayk Stepanyan also expressed willingness to host a familiarization visit for the scholarship recipients at the bank.
This marks the third consecutive year that Byblos Bank Armenia has awarded scholarships to YSU students. The scholarship program was launched in 2023 following the signing of a memorandum of cooperation between the university and the bank. Since the launch of the program, 25 YSU students have received nominal scholarships or tuition reimbursement.