3. Հակահայկական քարոզչական դիսկուրսի հետազոտությունների լաբորատորիա
«Հակահայկական քարոզչական դիսկուրսի հետազոտությունների լաբորատորիա» բազային ծրագիրը (գիտական ղեկավար՝ գիտության վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Ս. Ք. Գասպարյան) սկզբնավորվել է ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի անգլիական բանասիրության ամբիոնի հիմքի վրա ՀՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ: 2021 թվականից այն տեղափոխվել է ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտ, որտեղ էլ շարունակում է իր գործունեությունը:
Ծրագրի արդիականությունը պայմանավորված է կարևոր հարցադրումներով, որոնց պարզաբանումը, հատկապես ժամանակակից լեզվաբանական, իրավական և պատմամշակութային մտքի զարգացման միտումների և աշխարհաքաղաքական զարգացումների տեսանկյունից խիստ արդիական է: Այն նպատակ ունի լեզվի կիրառության յուրահատկությունների համակողմանի ուսումնասիրության ճանապարհով քննության առնելու ակտիվ շրջանառության մեջ դրված, հակահայկական քարոզչական առաքելություն իրականացնող օտարալեզու նյութերը (մասնավորապես անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն՝ տպագիր և համացանցային), վերհանելու դրանցում պարբերաբար օգտագործվող լեզվական այն կաղապարները, որոնց օգնությամբ հեղինակներին «հաջողվում է» աղավաղել փաստերն ու իրողությունները, ձևավորել հակահայկական տրամադրություններ ու գնահատականներ, որոնց նկատմամբ լոյալ դիրքորոշումը կարող է լուրջ մարտահրավերներ ու վտանգներ ստեղծել Հայոց պետության ու պետականության համար, խաթարել հայ ժողովրդի կերպարի միջազգային ընկալումն ու արժևորումը: Լեզվաբանական, հանրալեզվաբանական ու լեզվամշակութաբանական տարաբնույթ մոտեցումների ու մեթոդաբանության կիրառմամբ՝ այս ծրագրի շրջանակում քննության են առնվում հակահայկական քարոզչական դիսկուրսի համատեքստն ու հարատեքստը, հաշվի են առնվում թե՛ լեզվական և թե՛ արտալեզվական գործոնները, որոնք նպաստում են տեքստ ներմուծելու այս կամ այն ներակա արժևորումը և իրագործելու հակահայկական հաղորդակցական նպատակներ: Բազային այս ծրագրի շրջանակում ուսումնասիրությունը բացահայտել է լեզվի անփոխարինելի և արդյունավետ դերը հակահայկականություն քարոզող հեղինակների միտումների վերհանման և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի կերպարի ճշմարիտ ու անկողմնակալ ընկալում ապահովելու հարցում:
Բազային այս լաբորատորիայի կողմից հրատարակվել են մենագրություններ ու գիտական բազմաթիվ հոդվածներ, և ուսումնասիրվող խնդիրներն ու ձեռք բերված արդյունքները ներկայացվել են միջազգային գիտաժողովներում, գիտական սեմինար-քննարկումների հեղինակավոր հարթակներում:

The "Anti-Armenian Propaganda Discourse Research Laboratory" basic program (scientific mentor: distinguished figure of science, correspondent member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, professor S. K. Gasparyan) started based on the Chair of English Philology of the Faculty of European Languages and Communication of YSU with funding from the RA state budget. Since 2021, it has been transferred to the YSU Institute of Armenian Studies, where it continues its activities.
The relevance of the program is determined by important questions, the clarification of which is highly relevant, especially from the perspective of the trends in the development of modern linguistic, legal, and historical-cultural thought and geopolitical developments. Through a comprehensive study of the peculiarities of language use, it aims to examine the foreign language materials in active circulation, carrying out an anti-Armenian propaganda mission (in particular, English, German, French: printed and online), to highlight the linguistic patterns regularly used in them, with the help of which the authors "succeed" to distort the facts and realities, to form anti-Armenian sentiments and evaluations, towards which a loyal position can create serious challenges and dangers for the Armenian state and statehood, to undermine the international perception and appreciation of the image of the Armenian people. Using various linguistic, general linguistic, and linguistic cultural approaches and methodologies, the context of the anti-Armenian propaganda discourse is examined within the framework of this project. Both linguistic and extra-linguistic factors are taken into account, which contributes to introducing the given internal value into the text and realizing anti-Armenian communicative purposes. Within the framework of this basic project, the study revealed the irreplaceable and effective role of language in removing the tendencies of authors promoting anti-Armenianism and providing a true and unbiased perception of the image of Armenia and the Armenian people.
Many monographs and scientific articles have been published by this base laboratory, and the researched problems and obtained results have been presented at international conferences and prestigious scientific seminar-discussion platforms.