«Ֆիզիկան ու մենք» ամառային ճամբար
Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի միջազգային կազմակերպության՝ ԵՊՀ-ին և ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտին (ՖՀԻ) կից մասնաճյուղերի նախաձեռնությամբ ս․թ․ օգոստոսի 5-9 կանցկացվի «Ֆիզիկան ու մենք» խորագրով ամառային ամենամյա ճամբարը:
Ճամբարին մասնակցում են շուրջ 60 հոգի, այդ թվում՝ ավագ դպրոցների՝ ֆիզիկայով հետաքրքրված բարձր դասարանի աշակերտներ, Ֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողներ և դասախոսներ:
Մասնակցության դիմում-հայտ ներկայացնելու հնարավորություն ունեն բակալավրիատի 1-3-րդ կուրսերի, ինչպես նաև 11-րդ և 12-րդ դասարանների այն ուսանողներն ու աշակերտները, որոնք հետաքրքրված են «Ֆիզիկա», «Ռադիոֆիզիկա», «Մաթեմատիկա», «Մեխանիկա», «Էլեկտրատեխնիկա» և «Ծրագրավորում» մասնագիտություններով։
Ճամբարի շրջանակում կնշվի նաև Քվանտային գիտության և տեխնոլոգիաների միջազգային տարին։
Ամառային ճամբարի հիմնական նպատակն է դպրոցականներին և ուսանողներին ծանոթացնել ֆիզիկայի կիրառական տարբեր խնդիրների գործնական լուծումներին՝ ցույց տալով գիտության կարևորագույն դերակատարումը առօրյա կյանքում։ Ճամբարականները կարճ ժամանակահատվածում խմբային աշխատանքների միջոցով ինքնուրույն կստեղծեն ժամանակակից սարքեր, որոնք հետագա մշակման պարագայում կարող են դառնալ կիրառելի արտադրանք։
Ճամբարը հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալու և գիտակրթական նոր կապեր հաստատելու ֆիզիկայի բնագավառի արդյունաբերական տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Ամառային ճամբարի շրջանակում ոլորտի մասնագետները մասնակիցներին կներկայացնեն ֆիզիկային, տվյալագիտությանը, ֆոտոնիկային և արհեստական բանականությանն առնչվող մի շարք հետաքրքիր զեկուցումներ՝ մատնանշելով ոլորտում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները:
Հարցազրույցի արդյունքում ընտրված մասնակիցները խմբերի մարզիչների գլխավորությամբ կաշխատեն տեսական և գործնական տարբեր խնդիրների շուրջ:
«Ֆիզիկան ու մենք» ամառային ամենամյա ճամբարի հինգ օրերի ընթացքում մասնակիցները, ստանալով անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումները և տեղեկությունների աղբյուրները, կաշխատեն նախապես ձևակերպած մի քանի հիմնական խնդիրների շուրջ՝ կախված նախագծի պահանջներից։ Այս տարի նախատեսվում է իրականացնել երկու նախագիծ՝ ֆիզիկայի հիմնական փորձերի հիման վրա։ Մասնակիցները կբաժանվեն չորս խմբի։ Մարզիչների օգնությամբ յուրաքանչյուր խումբ կկատարի ճամբարի երկու փորձն էլ՝ յուրաքանչյուրի վրա ծախսելով մեկուկես օր։
Առաջին օրը բոլոր մասնակիցները միասին կհետևեն ընդհանուր դասախոսությունների և կծանոթանան միմյանց հետ, իսկ վերջին օրը զեկույցներով կներկայացնեն իրենց ստացած արդյունքները։
Ճամբարի ընթացքում իրականացվելիք առաջին նախագիծը վերաբերում է ինտերֆերոմետրի նախագծմանը և կառուցմանը՝ երկրաշարժերի գրանցման նպատակով։ Երկրորդ նախագծի շրջանակում մասնակիցները ակուստիկ ալիքների միջոցով կստեղծեն լույսի աղբյուր։
Գրանցվելու, ինչպես նաև 1-ին փուլի հարցաշարին պատասխանելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/Ez46pFeMAmpXz8XRA։
Դիմելու վերջնաժամկետը ս․թ․ հունիսի 30-ն է (մինչև կեսօր)։
Արդյունքների հիման վրա ս․թ․ հունիսի 30-ին դիմումատուներին կծանուցվի երկրորդ փուլ անցնելու կամ չանցնելու վերաբերյալ։
Մասնակցության հաստատում կստանան միայն այն դիմորդները, որոնք կհաղթահարեն նաև հարցազրույցի փուլը։
Ճամբարի փակման պաշտոնական արարողության ժամանակ բոլոր մասնակիցները կստանան հավաստագրեր, իսկ խմբերի մարզիչները՝ շնորհակալագրեր։
Այս բացառիկ ճամբարի, ինչպես նաև Երևան-Ծաղկաձոր-Երևան երթուղով տրանսպորտի ծախսերն իր հովանավորների շնորհիվ ամբողջությամբ կհոգա ճամբարը։

Physics and Us Summer Camp
Initiated by the chapters of the International Society for Optics and Photonics, operating under Yerevan State University and the Institute for Physical Research of the National Academy of Sciences of Armenia, the annual Physics and Us Summer Camp will be held from August 5 to 9, 2025.
The camp brings together around 60 participants, including high school students interested in physics, as well as university students and lecturers from the Institute for Physical Research.
Applications are open to first- and third-year undergraduate students and 11th- and 12th-grade high school students with a keen interest in physics, radiophysics, mathematics, mechanics, electrical engineering, or programming.
The main goal of the camp is to introduce practical solutions to applied physics problems, highlighting the vital role of science in everyday life. Through group projects, participants will design and build functional prototypes of modern devices—some of which may evolve into real-world applications.
The camp also offers participants the opportunity to interact with professionals from various industrial organizations operating in the field of physics. Throughout the camp, experts will deliver engaging lectures on topics such as physics, data science, photonics, and artificial intelligence, identifying current challenges and offering insight into potential solutions.
Over the course of five days, participants—provided with all necessary equipment and resources—will work on several key tasks defined in advance. This year’s agenda includes two projects based on fundamental physics experiments. Students will be divided into four groups, with each group working on both projects over the course of one and a half days per project, under the guidance of experienced mentors.
On the first day, participants will attend introductory lectures and team-building sessions. And on the final day, each team will present the findings in short reports.
Project 1 focuses on designing and constructing an interferometer for seismic activity detection. Project 2 involves creating a light source using acoustic waves.
At the official closing ceremony, all participants will receive certificates of participation, and group mentors will be awarded letters of appreciation.
Participation is free of charge, but confirmation of participation is granted only to those applicants who have successfully passed the interview stage.