5. Դասարանի կառավարում. գիտակցված ուշադրություն դասապրոցեսում
Գերմանական բանասիրության ամբիոնի նախաձեռնությամբ և ԵՊՀ աջակցությամբ կայացավ գերմաներենի ուսուցիչների մասնագիտական աշխատարանը՝ նվիրված դասի ժամանակ ուսուցչի և աշակերտի գիտակցված ուշադրությանը: Աշխատարանը միավորել էր հանրակրթական դպրոցների գերմաներենի ուսուցիչների՝ փորձի փոխանակման և մեթոդական հմտությունների խորացման նպատակով։
Սեմինարավարն էր «Ernst Klett Verlag» միջազգային հրատարակչության փորձագետ, գերմաներենի մեթոդիստ Ջենիֆեր Սվանդան, որը ներկայացրեց ժամանակակից լեզվադիդակտիկայի այն սկզբունքները, որոնք ուղղված են ուսուցման արդյունավետության բարձրացմանը։
Ըստ Գերմանական բանասիրության ամբիոնի վարիչ Գայանե Սավոյանի՝ ժամանակակից աշխարհում, երբ տեղեկատվական հոսքերն անընդհատ աճում են, և բազմապատկվում են սոցիալական և հոգեբանական մարտահրավերները, մանկավարժի գործը դարձել է ամենաբարդ և պատասխանատու մասնագիտություններից մեկը։ Ուսուցիչը միաժամանակ կազմակերպիչ է, առաջնորդ, հոգեբան և դաստիարակ։ Այս պայմաններում խիստ անհրաժեշտ են ներքին հանգստությունը, կայուն նյարդային համակարգը, ինքնակառավարումը և ինքնատիրապետումը։ Առանց այս հատկանիշների դժվար է ապահովել արդյունավետ ուսումնական միջավայր և պահպանել դասարանի դրական մթնոլորտը։
Սեմինարավար Ջենիֆեր Սվանդան ներկայացրեց «Achtsamkeit» թեման՝ գիտակցված ուշադրությունն ու ներկա պահի կենտրոնացումը ոչ միայն որպես անձնական զարգացման գործիք, այլև որպես դասավանդման կարևոր մեթոդական սկզբունք։ Նա շեշտեց, որ գիտակցված հանգստությամբ և ուշադրությամբ կառուցված դասը նպաստում է սովորողների ներգրավվածությանը և նվազեցնում  սթրեսը: Այն նաև ստեղծում է փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտ ու խթանում աշակերտների ակտիվությունը։ Գյոթեի անվան ինստիտուտի փորձառու  վերապատրաստող, դասախոս Մերի Նավասարդյանը հավելեց, որ գիտակցված ուշադրությունը և զգայունությունը  ժամանակակից մեթոդաբանության մեջ հաջողված դասի կարևոր գործոններ են: Վերջիններս նպաստում են ինչպես ուսուցման արդյունավետության բարձրացմանը, այնպես էլ սովորողների վարքի կարգավորմանը։
Աշխատանքի ընթացքում ուսուցիչները ծանոթացան և գործնականում կատարեցին մի շարք վարժանքներ, որոնք կարող են կիրառել ինչպես իրենց ներքին հավասարակշռությունը պահպանելու, այնպես էլ դասարանը արդյունավետ կառավարելու համար (օրինակ՝ շնչառական կարճ վարժությունները դասի սկզբում՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելու համար)։
Աշխատարանը դարձավ մասնագիտական երկխոսության արդյունավետ միջավայր՝ ամրապնդելով ինչպես տեսական գիտելիքները, այնպես էլ գործնական կարողությունները։ Գերմանական բանասիրության ամբիոնը կարևորում է նման նախաձեռնությունները որպես շարունակական մասնագիտական զարգացման և կրթության որակի բարձրացման կարևոր միջոց։

On the initiative of the Chair of German Studies and with the support of Yerevan State University, a professional workshop for German language teachers was held, focusing on conscious attention of both teachers and students during classroom instruction. The workshop brought together German language teachers from general education schools to exchange experiences and deepen their methodological skills.
The seminar was led by Jennifer Swanda, a specialist in German language methodology and an expert at Klett Publishing House. She presented key principles of contemporary language didactics that are aimed at enhancing teaching effectiveness.
According to Gayane Savoyan, Head of the Chair of German Studies, in today's world—where information flows are constantly increasing and social and psychological challenges are multiplying—the teacher's role has become one of the most complex and responsible professions. A teacher simultaneously acts as an organizer, leader, psychologist, and educator. Under these conditions, inner calm, a stable nervous system, self-regulation, and self-discipline are essential. Without these qualities, it is difficult to maintain an effective learning environment and a positive classroom atmosphere.
Jennifer Swanda introduced the concept of achtsamkeit (mindful attention), emphasizing present-moment focus not only as a tool for personal development but also as a crucial methodological principle in teaching. She highlighted that lessons structured with conscious calm and attention increase student engagement, reduce stress, and foster an atmosphere of mutual respect and trust, promoting active participation.
Meri Navasardyan, an experienced trainer and lecturer at the Goethe-Institut, added that mindful attention and sensitivity are critical factors for successful lessons in contemporary teaching methodology. These qualities contribute both to improved teaching effectiveness and to students' behavioral regulation.
During the workshop, participants practiced a series of exercises that can be applied both to maintain personal balance and to manage the classroom effectively—for example, short breathing exercises at the beginning of lessons to help focus their attention.
The workshop provided a productive environment for professional dialogue, reinforcing both theoretical knowledge and practical skills. The Chair of German Studies emphasizes such initiatives as an important means for continuous professional development and improving the quality of education.