5. Կիլիկյան Հայաստանի պատմաաշխարհագրական նկարագիրը՝ ըստ Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»-ի. զեկուցում Պատմության ֆակուլտետում
Կիլիկյան Հայաստանի պատմաաշխարհագրական նկարագիրը՝ ըստ Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»-ի. զեկուցում Պատմության ֆակուլտետում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ասպիրանտների և հայցորդների տեսական սեմինարների շրջանակում Հայոց պատմության ամբիոնի հայցորդ Լիաննա Ավետիսյանը ներկայացրեց «Կիլիկիան՝ ըստ Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»-ի» թեմայով զեկուցում, որի շրջանակում քննարկվեցին 13-րդ դարում Կիլիկիայի հայկական միջնադարյան պետության պատմաաշխարհագրական նկարագիրը, ինչպես նաև վարչական ու քաղաքական փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել այդ շրջանում։
13-րդ դարում Կիլիկիայի հայկական թագավորությունը ռազմաքաղաքական, տնտեսական ու դիվանագիտական ասպարեզներում իր ներքին կյանքը և արտաքին հարաբերությունները կառուցելիս շարունակում էր հայոց քաղաքակրթական արժեհամակարգը համալրել հիմնարար արժեքներով՝ պետական շինարարության, մշակութային և միջազգային հարաբերությունների ոլորտներում:
Ըստ Լիաննա Ավետիսյանի՝ հայկական պետության արտաքին քաղաքականությունը աշխարհաքաղաքական փոփոխվող իրավիճակներում հաճախ ընթանում էր արևմտյան և արևելյան ուժերի ծավալապաշտական քաղաքականության և հակամարտության պայմաններում:
«Այդ պայմաններն անմիջական ազդեցություն ունեցան Կիլիկյան Հայաստանի պատմաաշխարհագրական նկարագրի վրա: Այս համատեքստում կարևոր է ուսումնասիրել Կիլիկյան Հայաստանի պատմաաշխարհագրական նկարագիրը: Հետազոտության համար արժեքավոր սկզբնաղբյուր է Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»-ը, որը հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրելու այն վարչական և քաղաքական փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել Կիլիկիայում 13-րդ դարի 70-ական թթ. և դրանից առաջ ընկած ժամանակահատվածում»,- ընդգծում է ԵՊՀ հայցորդը:
«Աշխարհացոյց»-ը կարևոր է նաև նրանով, որ եթե մինչ այդ հայ պատմագրության մեջ Կիլիկյան Հայաստանը հետազոտողները հիմնականում ուսումնասիրել են քաղաքական տեսանկյունից (անդրադառնալով թագավորական դինաստիաներին, մշակույթին և այլն), ապա այս դեպքում դիտարկվում է որպես աշխարհագրական միավոր:
Լ․ Ավետիսյանը նշում է, որ Կիլիկիան, գտնվելով Միջերկրական ծովի ափին և լինելով տարանցիկ առևտրային գոտի, գտնվել է Արևելք-Արևմուտք հակամարտության գոտում, որն իր անմիջական ազդեցությունն է ունեցել Կիլիկիայի պատմաաշխարհագրական նկարագրի վրա՝ որոշ դեպքերում փոխելով նաև նրա վարչատարածքային պատկերը:
Ամփոփելով՝ շեշտադրվեց, որ Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»-ն առանցքային նշանակություն ունեցող սկզբնաղբյուր է, որը հետազոտողներին հնարավորություն է ընձեռում բացահայտելու Կիլիկիայի վարչատարածքային բոլոր էական փոփոխությունները պատմական այդ բարդ ժամանակաշրջանում, Կիլիկյան Հայաստանը դիտարկելու բազմաշերտ տեսանկյունից՝ ներկայացնելով այն ինչպես որպես դինամիկ զարգացող քաղաքական սուբյեկտ, այնպես էլ ինքնատիպ ու ամբողջական աշխարհագրական միավոր:
Միջոցառման մասնակիցների համար զեկուցումն արժեքավոր էր թե՛ տեղեկատվական, թե՛ մեթոդաբանական տեսանկյունից։ Այն ուսանողներին հնարավորություն է տալիս սկզբնաղբյուրը դիտարկելու նոր՝ պատմաաշխարհագրական պրիզմայով և հասկանալու միջնադարյան տեքստերի հետ աշխատանքի նրբությունները։

5. Historical and geographical profile of Cilician Armenia according to Vardan Areveltsi's Ashkharhatsuyts presented at History Faculty
Historical and geographical profile of Cilician Armenia according to Vardan Areveltsi's Ashkharhatsuyts presented at History Faculty
March 26, 2026
As part of the theoretical seminar series for PhD students and researchers at the YSU Faculty of History, PhD candidate Lianna Avetisyan from the Chair of Armenian History delivered a presentation titled "Cilicia According to Vardan Areveltsi's Ashkharhatsuyts". The report examined the historical and geographical profile of the medieval Armenian state of Cilicia in the 13th century, as well as the administrative and political transformations that took place during that period.
In the 13th century, the Armenian Kingdom of Cilicia, while shaping its internal life and external relations across military-political, economic, and diplomatic spheres, continued to enrich the Armenian civilizational value system with foundational principles in state-building, culture, and international relations.
According to Lianna Avetisyan, the foreign policy of the Armenian state often unfolded within a shifting geopolitical environment marked by the expansionist ambitions and conflicts of both Western and Eastern powers.
"These conditions had a direct impact on the historical and geographical profile of Cilician Armenia. In this context, the study of Cilicia's historical geography becomes particularly important. A valuable primary source for such research is Vardan Areveltsi's Ashkharhatsuyts, which makes it possible to examine the administrative and political changes that took place in Cilicia during the 1270s and the preceding period," Avetisyan noted.
The Ashkharhatsuyts is also significant because, whereas earlier Armenian historiography has primarily approached Cilician Armenia from a political perspective—focusing on royal dynasties, culture, and related topics—this work allows it to be examined as a geographical unit.
Avetisyan emphasized that Cilicia, located along the Mediterranean coast and functioning as a transit trade zone, was situated at the crossroads of East–West conflict. This position directly influenced its historical and geographical configuration, in some cases even reshaping its administrative-territorial structure.
In conclusion, it was stressed that Vardan Areveltsi's Ashkharhatsuyts is a key primary source that enables scholars to identify major administrative and territorial changes in Cilicia during this complex historical period. It also allows researchers to view Cilician Armenia from a multidimensional perspective—as both a dynamically developing political entity and a distinct and coherent geographical unit.
For participants, the presentation was valuable both in terms of content and methodology. It offered students an opportunity to approach primary sources through a historical-geographical lens and to better understand the nuances of working with medieval texts.