5. Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները այցելեցին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետ
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում էին Համաշխարհային բանկի խմբի ներկայացուցիչները։ Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գլխավոր տնտեսագետ Իվայլո Իզվորսկին ս.թ․ փետրվարի 13-ին կայացած հանդիպմանը ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին և ուսանողներին ներկայացրեց Համաշխարհային բանկի խմբի վերջին հետազոտություններից մեկի արդյունքները՝ «Ավելի մեծ բարձունքներ. Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում բարձր եկամուտների հասնելու ուղին» («Greater Heights: Growing to High Income in Europe and Central Asia»):
Համաձայն հետազոտության արդյունքների՝ 1990 թվականից ի վեր 27 երկրների հաջողվել է դասվել բարձր եկամուտների մակարդակ ունեցող երկրների շարքին։ Այդ երկրներից 10-ը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանից են։ Բանախոսի փոխանցմամբ միջին եկամտի մակարդակ ունեցող երկրների համար բարձր եկամտի մակարդակ ունեցող երկրների շարքին դասվելը շատ ավելի է դժվարացել 2007-2009 թվականների համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո։ Այդ պատճառով Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի շատ երկրներ կարող են ընկնել «Միջին եկամտի ծուղակ»-ը, որը Համաշխարհային բանկի «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024»-ի («World Development Report-WDR 2024») հիմնական գաղափարն է, որտեղ հեղինակները փորձել են մատնանշել, թե ինչպես կարող են զարգացող տնտեսությունները խուսափել «միջին եկամտի ծուղակից»:
Հետազոտության արդյունքների հիման վրա առաջարկվում է 3i (investment, infusion, innovation) ռազմավարություն: Դրա կիրառումը կօգնի տարածաշրջանի միջին եկամուտ ունեցող երկրներին հասնել բարձր եկամուտ ունեցող երկրների մակարդակին։ Հետազոտությունը ոչ միայն վերլուծում է տարածաշրջանի երկրների տնտեսական զարգացման միտումները, այլև առաջարկում է կոնկրետ քաղաքականություններ, որոնք կարող են նպաստել բարելավումներին։ Այն կարևոր ներդրում է համարվում տնտեսական քաղաքականության ձևավորման գործում, հատկապես այն երկրների համար, որոնք ձգտում են հաղթահարել զարգացման խոչընդոտները։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանը՝ դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանը, ողջունեց միջազգային գործընկերներին և հյուրերին՝ նշելով, որ Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը ֆակուլտետին հնարավորություն է տալիս մասնակից դառնալ համաշխարհային տնտեսական խնդիրների լուծման շուրջ ծավալվող քննարկումներին՝ միաժամանակ ուսանողներին տրամադրելով արդիական գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են որակյալ կադրեր աշխատաշուկա ուղարկելու և 21-րդ դարի մարտահրավերներին հաջողությամբ հաղթահարելու համար: Նշենք, որ օրեր առաջ տեղի ունեցավ «Համաշխարհային զարգացման զեկույց-2024»-ի շնորհանդեսը, որին մասնակցեցին նաև ֆակուլտետի ներկայացուցիչները:
Ֆակուլտետը շարունակում է համագործակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նպաստելով պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողների ներգրավվածության ընդլայնմանը և համագործակցությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացմանը։ Համաշխարհային բանկի այցը և հետազոտության արդյունքների ներկայացումը կարևոր քայլ է ֆակուլտետի ուսանողների և դասախոսների համար՝ տնտեսական զարգացման համաշխարհային միտումները հասկանալու և դրանց պատրաստ լինելու տեսանկյունից։

Representatives of the World Bank visited the Faculty of Economics and Management at Yerevan State University. During a meeting held on February 13 of this year, Ivailo Izvorski, the World Bank's Chief Economist for Europe and Central Asia, presented the results of one of the latest studies conducted by the World Bank group, titled "Greater Heights: Growing to High Income in Europe and Central Asia".
According to the research findings, 27 countries have ranked as high-income countries since 1990, with 10 of them located in Europe and Central Asia. The speaker noted that it has become significantly more difficult for countries with an average income to join the ranks of high-income countries following the global financial and economic crisis of 2007-2009. As a result, many countries in Europe and Central Asia could fall into the "middle-income trap", which is the main theme of the World Development Report 2024, where the authors explored how developing economies can avoid falling into this trap.
Based on the findings, a 3i (investment, infusion, innovation) strategy is proposed. Its implementation is expected to help countries in the region with average incomes reach the level of high-income countries. The study not only analyzes the economic development trends of the region's countries but also proposes specific policies that could facilitate improvements. It is considered a valuable contribution to economic policy formulation, particularly for those countries seeking to overcome development obstacles.
The Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Karlen Khachatryan, welcomed the international guests and partners, noting that cooperation with the World Bank provides the faculty with an opportunity to participate in discussions on solving global economic issues while simultaneously offering students up-to-date knowledge and skills necessary for training well-versed professionals for the labor market and successfully overcoming the challenges of the 21st century.
A few days earlier, the World Development Report 2024 was presented, with faculty representatives also participating in the event.
The faculty continues to collaborate with international organizations, facilitating the expansion of academic staff and student involvement and the implementation of initiatives aimed at developing partnerships. The World Bank's visit and the presentation of the research findings represent an important step for the faculty’s students and professors in terms of understanding global economic development trends and preparing for them.