5. ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պատվիրակության աշխատանքային այցը Մոսկվայի պետական համալսարան
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պատվիրակության աշխատանքային այցը Մոսկվայի պետական համալսարան
Ապրիլ 22, 2025
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պատվիրակությունը ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով Մոսկվայում էր։ Պատվիրակության այցը տեղի է ունեցել Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի տնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Ալեքսանդր Նեկիպելովի հրավերով և հոգաբարձու Արթուր Աբրամյանի աջակցությամբ, որ ակտիվորեն աշխատում է Ռուսաստանի և Հայաստանի երկու առաջատար համալսարանների միջև կապերի ընդլայնման և ամրապնդման ուղղությամբ։ Պատվիրակության կազմում էին դեկանի տեղակալ, դոցենտ Նարինե Միրզոյանը, Տնտեսագիտության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Ալվարդ Խառատյանը, ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի տնօրեն, «Տվյալների գիտությունը բիզնեսում» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար, պրոֆեսոր Ռուբեն Գևորգյանը և ֆակուլտետի գիտական հարցերի գծով պատասխանատու Անի Խալաթյանը։
Այցի նպատակը կրթության և գիտության ոլորտներում գործընկերային հարաբերությունների հաստատումն ու խորացումն էր՝ հիմնված փոխադարձ հետաքրքրությունների, գիտահետազոտական համագործակցության ընդլայնման և ակադեմիական շարժունության խթանման վրա։
Ս.թ. ապրիլի 15-19-ը կազմակերպված այցի շրջանակում ԵՊՀ պատվիրակությունը հյուրընկալվեց Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի (ՄՊՀ) մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցում, որտեղ տեղի ունեցավ հանդիպում դպրոցի տնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Ա.Դ. Նեկիպելովի հետ: Հանդիպումը կազմակերպել էր Մոսկվայի պետական ​​համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի դոցենտ Ինեսսա Ավանեսովան։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատեցին երկու հաստատությունների միջև առկա համագործակցության խորացման հանձնառությունը։ Հանդիպման շրջանակում խոսվեց նաև կրկնակի դիպլոմով համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հեռանկարների մասին, քննարկվեցին այլ ձևաչափերով նոր գործակցությունների ձևավորման և համագործակցության խորացման հնարավորությունները, որոնք միտված են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում կապերի ամրապնդմանը և գիտակրթական ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը։
Նշենք, որ շուրջ երկու տարի է, ինչ Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցը և ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը իրականացնում են հետևողական աշխատանք՝ ակադեմիական գործընկերության հաստատման ուղղությամբ։ Համագործակցությունը ներառում է համատեղ կրթական նախաձեռնություններ, ինչպես նաև փոխայցելությունների և դասախոսությունների կազմակերպում։ Դեռևս նախորդ տարվա աշնանը ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը պարգևատրվել էին «Մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի հիմնադրման 20-ամյակի» հուշամեդալով։
Տեղի ունեցան նաև հանդիպումներ Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի և Եվրոպական ակադեմիայի ղեկավար կազմի ու ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝
🔹 Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Յու.Ա. Մազեի հետ,
🔹Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան, դոկտոր, պրոֆեսոր Ա.Ա. Աուզանի հետ,
🔹ՌԴ ԳԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի տնօրեն, ՌԴ ԳԱ թղթակից անդամ, դոկտոր, պրոֆեսոր Մ.Յու. Գոլովնինի հետ,
🔹 Մոսկվայի Եվրոպական ակադեմիայի անդամ, դոկտոր պրոֆեսոր Յու.Մ. Կաբանովի և Տնտեսաչափության և մաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Ա.Ն. Կուրբացկու հետ,
🔹Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի փոխտնօրեն Ա․ Յակովլևի, ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Վ.Մ. Պոլտերովիչի, Սոցիալական և հումանիտար առարկաների ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Վ.Բ. Կուվալդինի, Տնտեսական և ֆինանսական ռազմավարության ամբիոնի վարիչ, ԳԱ օտարերկրյա անդամ տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Վ.Լ. Կվինտի հետ,
🔹 Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիական և Աֆրիկյան երկրների ինստիտուտի (ИССА) տնօրեն, պրոֆեսոր Ա.Ա. Մասլովի և Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Ա.Վ. Մուրավյովի հետ:
Քննարկվեցին հաջորդ ուսումնական տարվանից ինստիտուտում ներդրվող «Հայագիտություն» կրթական ծրագրի շրջանակում համագործակցության, տարածաշրջանային տնտեսական գործընթացների համատեղ վերլուծության և կրթական փոխանակման ծրագրերի զարգացման հարցեր։
Այցը նշանավորում է ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի՝ որպես առաջատար գիտական և կրթական կառույցի հանձնառությունը՝ ամրապնդելու ԵՊՀ ներկայությունը միջազգային ակադեմիական համայնքում։ Ֆակուլտետի համար միջազգային համագործակցության ընդլայնումը դիտարկվում է ոչ միայն որպես կրթական միջավայրի բարելավման հնարավորություն, այլև որպես գիտական ու վերլուծական կարողությունների ընդլայնման ռազմավարական ուղղություն։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը, լինելով ԵՊՀ առաջատար ֆակուլտետներից մեկը, հավատարիմ է ԵՊՀ որդեգրած զարգացման ուղուն և շարունակում է ընդլայնել միջազգային գործակցության շրջանակը՝ ակտիվացնելով գիտակրթական կապերը միջազգային հեղինակավոր համալսարանների և կազմակերպությունների հետ:

5. Delegation from YSU Faculty of Economics and Management visits Moscow State University
A delegation from the Faculty of Economics and Management, Yerevan State University, led by the Dean, Associate Professor Karlen Khachatryan, left for Moscow on a working visit. The visit was organized at the invitation of Alexander Nekipelov, Director of the Moscow School of Economics at Moscow State University and academician at the Russian Academy of Sciences, with the support of the trustee, Arthur Abramyan, who has been actively working on strengthening and expanding the connections between the two leading universities of Russia and Armenia. The delegation included the Deputy Dean, Associate Professor Narine Mirzoyan, the Head of the Chair of Mathematical Modeling in Economics, Associate Professor Alvard Kharatyan, the Director of YSU Business Incubator and the Head of "Data Science in Business" master's program, Professor Ruben Gevorgyan, and the Faculty's Scientific Affairs Coordinator, Ani Khalatyan.
The purpose of the visit was to establish and deepen collaborative relationships in the fields of education and science, based on mutual interests, expanding research cooperation, and promoting academic mobility.
From April 15-19 of this year, YSU delegation visited the Moscow School of Economics at Lomonosov Moscow State University, where they met with Professor A.D. Nekipelov, Director of the school, academician at the Russian Academy of Sciences. The meeting was organized by Inessa Avanesova, Associate Professor at the Moscow School of Economics at Moscow State University.
During the meeting, both parties reaffirmed their commitment to further strengthening their collaboration. Discussions also touched upon the prospects of implementing joint educational programs with dual diplomas and the potential for new forms of collaboration to enhance bilateral interests and maximize the effective use of academic and research potential.
For nearly two years, the Moscow School of Economics and YSU Faculty of Economics and Management have been working steadily to establish academic partnership, involving joint educational initiatives, mutual visits, and lectures. Last fall, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Dean Karlen Khachatryan were awarded the "20th Anniversary of Moscow School of Economics" commemorative medal.
The visit also included meetings with leadership and representatives from Moscow State University, the Russian Academy of Sciences, and the European Academy. The attendees included:
🔹 Prof. Yu. A. Mazei, Vice-Rector for International Academic Affairs at Lomonosov Moscow State University
🔹Prof. A. A. Auzan, Dean of the Faculty of Economics at Lomonosov Moscow State University
🔹Prof. Dr. M. Yu. Golovnin, Director of the Institute of Economics at the Russian Academy of Sciences, Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences
🔹Prof. Dr. Yu. M. Kabanov, Member of the European Academy of Moscow, and PhD, Assoc. Prof. A. N. Kurbatsky, Head of the Department of Economic Analysis and Mathematical Methods
🔹A. Yakovlev, Deputy Director of the Moscow School of Economics at Lomonosov Moscow State University; Dr. Prof. V. M. Polterovich, academician at the Russian Academy of Sciences; Dr. Prof. V. B. Kuvaldin, Head of the Department of Social and Humanitarian Sciences; Dr. Prof. V. L. Kvint, Head of the Department of Economic and Financial Strategy, foreign member at the Russian Academy of Sciences
🔹 Prof. A. A. Maslov, Director of the Institute of Asian and African Countries at Lomonosov Moscow State University; and Prof. A. V. Muravyov, Head of the Department of Central Asian and Caucasian Countries
Discussions were held regarding the collaboration within the framework of the "Armenian Studies" educational program to be introduced at the institute starting from the next academic year, as well as the joint analysis of regional economic processes and the development of educational exchange programs.
The visit marks the commitment of YSU Faculty of Economics and Management as a leading scientific and educational institution to strengthening YSU's presence in the international academic community. For the faculty, expanding international collaboration is seen not only as an opportunity to enhance the educational environment but also as a strategic direction for expanding scientific and analytical capabilities.
As one of YSU's leading faculties, the Faculty of Economics and Management remains committed to the development path adopted by YSU and continues to broaden the scope of international collaboration by strengthening academic and research ties with prestigious universities and organizations worldwide.