5. Շրջանաձև մոտեցումներ՝ շրջանաձև սեղանի շուրջ․ ԵՊՀ-ում անցկացվեց քննարկում
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում տեղի ունեցավ ոլորտային կարևոր քննարկում, որը նվիրված էր Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության սկզբունքների ներդրման հնարավորություններին։
Ս.թ. հունիսի 10-ի հանդիպումը նախաձեռնել էր Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը՝ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հետ գործընկերությամբ: Այն հաջողությամբ միավորել էր ոլորտը կարգավորող պետական մարմինների, գործարար համայնքի, Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության կոալիցիայի ներկայացուցիչների և հետազոտողների։ Քննարկման հիմնական նպատակը բիզնեսի ու ոլորտային քաղաքականության պատասխանատուների մտահոգությունների վերհանումն ու դրանց շուրջ լուծումների ձևակերպումն էր՝ փորձագիտական և գործարար փորձի համադրմամբ։
Բանախոսներն անդրադարձան շրջանաձև տնտեսության ներդրման տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական առավելություններին, ֆինանսական, տեխնոլոգիական և կրթական ռեսուրսների հասանելիության խնդիրներին, հանրային իրազեկման կարևորությանը՝ սպառողական վարքագծի փոփոխման համատեքստում, ինչպես նաև Հայաստանում արդեն կիրառվող շրջանաձև մոտեցումների քարտեզագրմանը և ընդլայնման ներուժին:
Բանախոսների շարքում էին՝ շրջանաձև տնտեսության կոալիցիայի, «Ամերիա» ընկերության, «Impact Hub Yerevan»-ի և «CirculUp!» ծրագրի ներկայացուցիչները, վերամշակման և վերօգտագործման մոդելներով աշխատող գործարարները («ՀԱՅԲԵԴ» և «ՍՈԼԵՐ» ընկերություններից), ոլորտի փորձագետներ, հետազոտողներ և քաղաքականություն մշակողներ:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը, հանդես գալով որպես գործընկեր, վերահաստատեց իր կարևոր առաքելությունը՝ արդիական տնտեսական խնդիրների շուրջ բազմակողմ, մասնագիտական ու փաստարկված դիսկուրսներ հյուրընկալելու և դրանց զարգացումը խթանելու ուղղությամբ։
Միջոցառումը տեղի ունեցավ ԵՄ կողմից աջակցվող «CirculUp!» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացնում են «Impact Hub» ցանցը, «Impact Hub Yerevan»-ը և «Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ն։
«ABNews» հեռուստաընկերության ուղիղ հեռարձակմամբ քննարկումը հասանելի էր նաև լայն հանրությանը, իսկ քննարկման տեսագրությունը հասանելի է «Armenian Business News»-ի յութուբյան էջում:

5. Circular approaches at the roundtable: a discussion held at YSU
A significant sectoral discussion on the prospects of introducing circular economy principles in Armenia took place at the Faculty of Economics and Management, Yerevan State University.
The event, held on June 10, was initiated by the Freedom of Information Center in partnership with YSU Faculty of Economics and Management. It brought together representatives from regulatory state bodies, the business community, the Circular Economy Coalition of Armenia, and researchers. The primary goal of the discussion was to identify the concerns of business and policy stakeholders and to provide solutions grounded in expert knowledge.
The speakers addressed the economic, social, and environmental benefits of implementing the circular economy, as well as the challenges in the availability of financial, technological, and educational resources. They also emphasized the importance of public awareness in the context of changing consumer behavior, alongside identifying existing circular economy approaches in Armenia and their potential for expansion.
Among the speakers were representatives from the Circular Economy Coalition, Ameria Company, Impact Hub Yerevan, and the CirculUp! program, as well as businesspeople working with recycling and reuse models (from the companies HAYBED and SOLER), sector experts, researchers, and policymakers.
As a partner, YSU Faculty of Economics and Management reaffirmed its important commitment to hosting multifaceted, professional, and evidence-based discourses on current economic issues and to promoting their development.
The event was held within the framework of the EU-supported CirculUp! program, implemented by the Impact Hub Network, Impact Hub Yerevan, and the Environment and Health NGO.
The discussion was livestreamed by ABNews TV, making it accessible to a broader audience. The recording of the discussion is available on the Armenian Business News YouTube channel.