5. ԵՊՀ ներկայացուցիչների այցը Եվրոպական բիզնես դպրոց (Պորտուգալիա)
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի գրասենյակի ղեկավար, դեկանի տեղակալ Վարդան Ալեքսանյանը և Ֆինանսահաշվային ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գնել Սահակյանը միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման և փորձի փոխանակման նպատակով «Էրազմուս+» շարժունակության ծրագրի շրջանակում ս.թ. հունիսի 9–13-ը գործուղվել են Պորտուգալիայի Պորտո քաղաք՝ մասնակցելու Եվրոպական բիզնես դպրոցի (ISAG-European Business School) կազմակերպած միջազգային ծրագրին:
Միջոցառումը համախմբել էր ավելի քան 25 երկրներից ժամանած մասնակիցների՝ ստեղծելով արդյունավետ հարթակ մասնագիտական կապերի ձևավորման և համագործակցության խորացման համար։
ԵՊՀ ներկայացուցիչները մասնակցել են արդի թեմաներով մի շարք դասախոսությունների, սեմինարների և ինտերակտիվ քննարկումների՝ արհեստական բանականության կիրառությունից մինչև կորպորատիվ կառավարման և ռազմավարական առաջնորդության մոդելներ։
Գործուղման ընթացքում գործընկեր բուհերի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են երկկողմ համագործակցության խորացման և հուշագրերի ստորագրման հնարավորությունները։ Վ. Ալեքսանյանը և Գ. Սահակյանը ներկայացրել են ֆակուլտետի գիտակրթական ներուժը, միջազգային ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։
Այցը բացառիկ հնարավորություն էր օտարերկրյա գործընկերներին հրավիրելու 2025  թվականի հոկտեմբերի 8–10-ը Երևանում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի կողմից կազմակերպվող «Փոխակերպվող տնտեսություն. մարդկային կապիտալի զարգացում, ստեղծարար նորարարական տնտեսություն, կայուն ներառական աճ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին, որն արդեն զգալի հետաքրքրություն է առաջացրել մի շարք գործընկեր համալսարանների շրջանում։
Գործուղումն ամփոփվել է մասնագիտական ձեռքբերումներով և համագործակցության նոր հեռանկարներով։ Հարկ է նշել, որ Բուլղարիայի և Իսպանիայի գործընկեր բուհերից արդեն ստացվել են համագործակցության առաջարկներ, և ներկայումս իրականացվում են ԵՊՀ-ի հետ փոխգործակցության հուշագիր/համաձայնագրերի ստորագրման կազմակերպման աշխատանքները:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը շարունակում է ընդլայնել միջազգային գործակցության շրջանակը՝ ակտիվացնելով գիտակրթական կապերը միջազգային հեղինակավոր համալսարանների և կազմակերպությունների հետ:

Vardan Aleksanyan, Head of the Office and Deputy Dean of YSU Faculty of Economics and Management, and Gnel Sahakyan, Acting Head of the Chair of Financial Accounting, departed for Porto, Portugal, from June 9 to 13, 2025, on a business trip within the framework of the Erasmus+ mobility program. The purpose of the visit was to strengthen international relations and exchange experience by participating in an international program organized by the ISAG-European Business School.
The event brought together participants from more than 25 countries, providing a valuable platform for establishing professional connections and deepening collaboration.
YSU representatives attended a series of lectures, seminars, and interactive discussions on contemporary topics ranging from the application of artificial intelligence to corporate governance and strategic leadership models.
During the visit, discussions were held with representatives of partner universities regarding the expansion of bilateral cooperation and the potential signing of memoranda of understanding. Vardan Aleksanyan and Gnel Sahakyan presented the scientific and educational capacities of the faculty, as well as ongoing international programs and initiatives.
The visit also provided an exceptional opportunity to invite foreign partners to the international conference titled "Transforming Economy: Development of Human Capital, Creative and Innovative Economy, Sustainable Inclusive Growth," which will be organized by YSU Faculty of Economics and Management in Yerevan from October 8 to 10, 2025. This conference has already generated considerable interest among several partner universities.
The visit concluded by underscoring the professional achievements attained and new prospects for cooperation. Notably, proposals for collaboration have already been received from partner universities in Bulgaria and Spain, and arrangements are currently underway to formalize the cooperation through memoranda or agreements with YSU.
YSU Faculty of Economics and Management continues to broaden the scope of its international cooperation by actively strengthening academic and scientific ties with prominent universities and organizations worldwide.