5. Հունգարիայի Սեգեդի համալսարանի պատվիրակությունը ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում
Միջբուհական համագործակցության զարգացման նպատակով ս.թ. հոկտեմբերի 24-ին Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը հյուրընկալեց Հունգարիայի ամենահեղինակավոր և ճանաչված բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից մեկի՝ Սեգեդի համալսարանի (University of Szeged) տնտեսագիտության և բիզնեսի կառավարման ֆակուլտետի պատվիրակությանը։
Պատվիրակության կազմում էին ֆակուլտետի Միջազգային հարաբերությունների բաժնի տնօրեն, դոկտոր Իլդիկո Պուշտայ-Վարգան, դեկան, դոկտոր Բենեդեկ Նագին, Զբոսաշրջության և սննդի մատակարարման բակալավրիատի ծրագրի առաջատար պրոֆեսոր, դոկտոր Բերտալան Պուշտայը, ինչպես նաև համալսարանի ուսանողուհի Լաուրա Մկրտչյանը։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանը ողջունեց հյուրերին՝ ընդգծելով փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա հիմնված միջազգային գործընկերության ընդլայնման և ֆակուլտետում նմանօրինակ հանդիպումների կազմակերպման կարևորությունը։ Դեկանը ներկայացրեց ֆակուլտետի ձեռքբերումները, գործընկերային հարաբերությունների զարգացման առաջնահերթությունները և համագործակցության նոր հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները՝ ուսանողական և դասախոսական փոխանակման, համատեղ հետազոտությունների, ինչպես նաև կրթական ու գիտական ծրագրերի իրականացման ուղղություններով։ Կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին զարգացնելու փոխշահավետ և կայուն գործընկերություն՝ ուղղված գիտակրթական միջավայրի և միջազգային համագործակցության զարգացմանը։
Դեկան Կ. Խաչատրյանը օտարերկրյա գործընկերներին հրավիրեց մասնակցելու հաջորդ աշնանը ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի կողմից կազմակերպվող միջազգային 3-րդ գիտաժողովին։
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, միջազգային կապերի պատասխանատու, դոցենտ Գրիգոր Հայրապետյանը։

5. Delegation from University of Szeged visits YSU Faculty of Economics and Management
On October 24 of this year, with the aim of strengthening inter-university cooperation, YSU Faculty of Economics and Management hosted a delegation from one of Hungary’s most prestigious and well-recognized higher education institutions, the University of Szeged, Faculty of Economics and Business Administration.
The delegation included Dr. Ildikó Pusztai-Varga, Director of International Affairs at the Faculty's International Office; Dr. Benedek Nagy, Dean of the Faculty; Dr. Bertalan Pusztai, Lead Professor of the "Tourism and Catering" bachelor’s program; and Laura Mkrtchyan, a student at the University of Szeged.
The Dean of YSU Faculty of Economics and Management, Associate Professor Karlen Khachatryan, welcomed the guests, emphasizing the importance of expanding international partnerships based on mutual interests and organizing such meetings within the faculty. He presented the faculty’s achievements, priorities for developing partner relations, and opportunities for new avenues of cooperation.
During the meeting, potential avenues and prospects for bilateral collaboration were discussed, including student and faculty exchanges, joint research, and the implementation of educational and scientific programs. Both sides expressed readiness to develop a mutually beneficial and sustainable partnership aimed at enhancing the academic environment and fostering international cooperation.
Dean Karlen Khachatryan invited the foreign partners to participate in the 3rd International Conference organized by YSU Faculty of Economics and Management next fall.
The meeting was also attended by Associate Professor Grigor Hayrapetyan, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations and Officer for International Relations.