5. Կայացավ «ԵՊՀ տնտեսագիտական դպրոց» երկօրյա ծրագրի 2025-2026 ուստարվա աշնանային շրջափուլը
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում անցկացվեց արդեն ավանդական դարձած «ԵՊՀ տնտեսագիտական դպրոց» երկօրյա ծրագրի աշնանային շրջափուլը։ Այս տարի ծրագիրն անցկացվեց հինգերորդ անգամ՝ միավորելով շուրջ 200 աշակերտների Երևանի և ՀՀ տարբեր մարզերի 60 դպրոցներից։
Ծրագրի նպատակն է խթանել մասնագիտական կողմնորոշումը և հնարավորություն ընձեռել ավագ դպրոցի 11-րդ և 12-րդ դասարանների աշակերտներին՝ բացահայտելու տնտեսագիտության, կառավարման և ֆինանսների ոլորտի բազմազան ուղղությունները։
Մասնակիցները ծանոթացան ֆակուլտետի բակալավրի կրթական ծրագրերին, ուսանողների համար նախատեսված միջազգային շարժունության հնարավորություններին, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանի հարուստ պատմությանը, արժեքներին ու ակադեմիական մշակույթին։
Երկօրյա հագեցած ծրագրի շրջանակում անցկացվեցին թեմատիկ քննարկումներ, բիզնես խաղեր, թիմային առաջադրանքներ և գործնական վարժություններ, որոնց ընթացքում աշակերտները փորձեցին գեներացնել սեփական բիզնես գաղափարները, քննարկել դրանց ֆինանսավորման աղբյուները և իրագործման հնարավորությունները՝ ներկայացնելով ստեղծագործ մոտեցումներ։
Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան հաղորդակցվելու ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների, ասպիրանտների, մագիստրանտների և ուսանողական խորհրդի անդամների հետ՝ ավելի լավ պատկերացում կազմելով ԵՊՀ-ում ուսանելու միջավայրի և հնարավորությունների մասին։
Ծրագրի ավարտին բոլոր մասնակիցները ստացան մասնակցության հավաստագրեր, խաղարկվեց նաև «Ակտիվ մասնակից» մրցանակը։ Երկօրյա հագեցած և բովանդակային ծրագիրը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ ապագա դիմորդները՝ դպրոցականները, խանդավառ, ստեղծագործ և մեծ ներուժ ունեցող երիտասարդներ են:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը մեծ կարևորություն է տալիս դպրոցականների մասնագիտական կողմնորոշման գործընթացին՝ շարունակելով իր պատասխանատու առաքելությունը՝ պատրաստելու նոր սերնդի որակյալ տնտեսագետներ, կառավարման և ֆինանսների ոլորտի մասնագետներ։ «ԵՊՀ տնտեսագիտական դպրոց» ծրագիրը ոչ միայն գիտելիք է տալիս, այլև ոգեշնչում նոր սերնդին՝ վստահորեն ընտրելու իրենց ապագա մասնագիտական ուղին։

5. Fall session of 2025–2026 "YSU School of Economics" two-day program took place
The Faculty of Economics and Management at Yerevan State University hosted the fall session of the now-traditional two-day "YSU School of Economics" program. This year marked the fifth edition, bringing together approximately 200 students from 60 schools across Yerevan and other provinces of Armenia.
The program aims to promote professional orientation and provide high school students in grades 11 and 12 with the opportunity to explore the diverse areas of economics, management, and finance.
Participants were introduced to the faculty's bachelor's programs, international mobility opportunities for students, and the rich history, values, and academic culture of Yerevan State University.
Within the framework of this intensive two-day program, students engaged in thematic discussions, business games, teamwork, and hands-on activities. during which they developed their own business ideas, explored potential funding sources, and evaluated feasibility, presenting innovative approaches.
Students also had the opportunity to interact with faculty members, PhD students, and student council representatives, gaining a comprehensive understanding of the academic environment and opportunities at YSU.
At the conclusion of the program, all participants received certificates of participation, and the "Active Participant" award was presented. The informative two-day program once again demonstrated that future university applicants—high school students—are enthusiastic, creative, and full of potential.
The YSU Faculty of Economics and Management places great importance on the professional orientation of high school students, continuing its mission of preparing a new generation of skilled economists, as well as management and finance specialists. The "YSU School of Economics" program not only imparts knowledge but also inspires the next generation to confidently choose their future professional paths.