5. «ԲիԴիՕ Արմենիա» ընկերության ներկայացուցչի դասախոսությունը ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում ս.թ. նոյեմբերի 25-ին «Տնտեսության պետական կարգավորում» առարկայի շրջանակում դասախոսություն ներկայացրեց «ԲիԴիՕ Արմենիա» աուդիտորական, հարկային և խորհրդատվական ընկերության գործընկեր, խորհրդատվական ծառայությունների ղեկավար, Հայաստանում Օքսֆորդի շրջանավարտների բիզնես ակումբի խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Շաղիկյանը:
Բանախոսը ուսանողներին ներկայացրեց «Ռազմավարությունից մինչև իրականացում․ ձգտում գերազանցությանը» թեման։ Ըստ նրա՝ առանց ռազմավարական մտածողության անհնար է իրականացնել արդյունավետ տնտեսական քաղաքականություն, ապահովել հանրային ռեսուրսների նպատակային բաշխում և կանխել կառավարման համակարգում առաջացող ռիսկերն ու անկայունությունները։
Ալեքսանդր Շաղիկյանը նշեց, որ ժամանակակից հանրային կառավարման արդյունավետությունն այսօր մեծապես պայմանավորված է բիզնես մտածողության կիրառումով, ճկուն ռազմավարություններով և տվյալահենք որոշումների ընդունմամբ։ Նա ընդգծեց, որ այժմ տնտեսական քաղաքականության մշակումն այլևս չի կարող սահմանափակվել միայն իրավական և վարչարարական կառուցակարգերով․ անհրաժեշտ է բիզնես ռազմավարության տրամաբանության ներգրավում հանրային քաղաքականության մշակման և իրականացման գործընթացում, ինչը հնարավորություն է ընձեռում հստակ ձևակերպելու պետական առաջնահերթությունները, գնահատելու շահառուների կարիքները, ընտրելու առավել արդյունավետ գործիքակազմ, ինչպես նաև ապահովելու իրականացվող քաղաքականության չափելի և գնահատելի արդյունքները։
Դասախոսության ընթացքում քննարկվեցին հանրային հատվածում ռազմավարության մշակման և իրականացման առանձնահատկությունները։ Բանախոսը ներկայացրեց ռազմավարական երկու կարևոր մոտեցումներ․ առաջինը՝ շախմատային ռազմավարություն (նախապես պլանավորված), որը կիրառելի է կայուն և կանխատեսելի միջավայրում, երկրորդը՝ լեռնագնացային կամ իրավիճակային ռազմավարություն, որը կենսական նշանակություն ունի անորոշության, ճգնաժամերի և արտաքին շոկերի պայմաններում։
Այս համադրումը, ըստ նրա, հատկապես կարևոր է պետական կարգավորման համակարգում, որտեղ ցանկացած որոշման ազդեցությունը դուրս է կազմակերպական սահմաններից և անմիջապես պայմանավորում է երկրի տնտեսական զարգացումը և հասարակության բարեկեցությունը։
Ալեքսանդր Շաղիկյանը ներկայացրեց նաև ռազմավարական մտածողության դասական և ժամանակակից մոտեցումները՝ հղում կատարելով Մ. Պորտերի, Փ. Դրաքերի, Ք. Քրիսթենսենի, ՄքԳրաթի և այլ հեղինակների տեսություններին։ Նա ցույց տվեց, թե ինչպես կարելի է բիզնես ռազմավարության գործիքակազմը արդյունավետորեն կիրառել հանրային կառավարման ոլորտում։
Դասախոսությանը մասնակցում էին նաև ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ։ Ինտերակտիվ ձևաչափով անցկացված հանդիպման ընթացքում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր և դիտարկումներ։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը նշեց, որ ֆակուլտետը կարևորում է համագործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ, ինչը ոչ միայն ամրապնդում է ֆակուլտետի գիտակրթական ներուժը, այլ նաև ուսանողների ու դասախոսական կազմի համար ապահովում է արդի զարգացումների, միջազգային լավագույն փորձի և արդյունավետ գործիքների հասանելիություն՝ նպաստելով կրթության որակի և ուսումնառության մակարդակի շարունակական բարձրացմանը։

5. Lecture by representative of BDO Armenia at YSU
On November 25 of this year, Aleksandr Shaghikyan, Partner and Head of Advisory Services at the audit, tax, and advisory company BDO Armenia and Chairperson of the Board of the Oxford Alumni Business Club of Armenia, delivered a lecture at the YSU Faculty of Economics and Management.
The speaker addressed students on the topic "From Strategy to Implementation: Striving for Excellence". He noted that without strategic thinking, it is impossible to implement effective economic policies, ensure the targeted allocation of public resources, or prevent risks and instability within governance systems.
Aleksandr Shaghikyan emphasized that the effectiveness of modern public administration is largely determined by the application of business thinking, flexible strategies, and data-driven decision-making. He stressed that the formulation of economic policy can no longer be limited solely to legal and administrative frameworks. Instead, it requires the integration of business-strategy logic into the development and implementation of public policy. This approach allows policymakers to clearly define state priorities, assess stakeholder needs, select the most effective instruments, and ensure measurable and evaluable policy outcomes.
During the lecture, the distinctive features of strategy development and implementation in the public sector were examined. The speaker outlined two significant strategic approaches: the first was the chessboard strategy, which is applicable in stable and predictable environments; the second was the mountaineering or situational strategy, which is essential in conditions of uncertainty, crises, and external shocks.
According to Shaghikyan, combining these approaches is particularly important within public regulation, where the impact of any decision extends beyond organizational boundaries and directly influences the country's economic development and societal well-being.
He also presented classical and contemporary approaches to strategic thinking, referencing the theories of M. Porter, P. Drucker, C. Christensen, McGrath, and other scholars. He demonstrated how the tools of business strategy can be effectively applied in the field of public administration.
The lecture was attended by of the faculty members. During the interactive session, numerous questions and observations were raised.
Karlen Khachatryan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management, noted that the faculty values collaboration with prominent international institutions, as it not only strengthens the faculty's academic and research capacity but also provides students and faculty members access to contemporary developments, international best practices, and effective tools—contributing to the continuous enhancement of the quality of education and learning outcomes.