5. Գիտական սեմինար ԵՊՀ-ում. ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության շարժընթացների վերլուծություն
Գիտական սեմինար ԵՊՀ-ում. ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության շարժընթացների վերլուծություն
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում ս.թ. դեկտեմբերի 12-ին կայացած հերթական գիտական սեմինարի ընթացքում ԵՊՀ տնտեսագիտության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի դոցենտ Նաիրուհի Ջրբաշյանը ներկայացրեց «Ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության շարժընթացները տարածաշրջանի երկրներում և Հայաստանում և դրանց փոխկապակցվածությունների մոդելավորումը» թեմայով հետազոտությունը։
Հետազոտությունը կատարվել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ջրային կուլտուրաների արտադրության արդյունավետ զարգացման մոդելավորման նորարարական տեխնոլոգիայի մշակում» դրամաշնորհային գիտական նախագծի շրջանակում (ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Գիտական արդյունավետության խթանման դրամաշնորհային ծրագիր-2025»)։ Հետազոտության հիմնական արդյունքները ներկայացվել են միջազգային գիտաժողովում և հրապարակվել են գիտական ամսագրում (Dynamic Linkages Between Regional and Armenian Aquaculture: Evidence From PCA and ARDL Error Correction Analysis):
Ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության արագ աճն աշխարհում պարենային ապահովության և սնուցման՝ սպիտակուցներով հարուստ պարենի մատչելիության գրավականներից մեկն է։ Այդ ճյուղի արտադրանքն աշխարհում շարունակական աճ է գրանցում։ Հայաստանում ևս ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրությունը վերջին երկու տասնամյակներին զգալի աճել է։ Նկատի ունենալով Հայաստանում այս ոլորտի վերջին զարգացումները, ինչպես նաև այն, որ ոլորտի վերջին ուսումնասիրությունները շուրջ տասը տարվա վաղեմություն ունեն, այս հետազոտությունն անդրադառնում է համաշխարհային տնտեսությունում, տարածաշրջանում և Հայաստանում ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության ոլորտի զարգացումներին:
Հետազոտությունն ուսումնասիրում է տարածաշրջանում ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծական արտադրության դինամիկան և դրա ազդեցությունը հայկական արտադրության վրա: Գլխավոր բաղադրիչների վերլուծության միջոցով հետազոտության մեջ առանձնացվել են ջրային կուլտուրաների արտադրության տարածաշրջանային աճի և տարամիտման գործոնները, որոնք այնուհետև ներառվել են սխալների ուղղմամբ բաշխված լագերով ավտոռեգրեսիայի (տնտեսական տվյալների նկատմամբ վիճակագրական մեթոդների կիրառում) մոդելի շրջանակում։
Մոդելավորման արդյունքները բացահայտում են Հայաստանի և տարածաշրջանի երկրների ջրային կուլտուրաների արտադրության համատեղ ինտեգրացիա և դրանց արտադրությունների միջև դրական կապ՝ երկարաժամկետ հորիզոնում։ Չնայած կարճաժամկետ հորիզոնում տարածաշրջանային արտադրության բացասական ազդեցություններին՝ Հայաստանում ջրային կուլտուրաների արտադրությունը արագորեն վերադառնում է հավասարակշռային վիճակի՝ համատեղ ինտեգրացիայի շնորհիվ։
Հետազոտության և մոդելավորման արդյունքները հնարավորություն են տվել առաջարկություններ կատարելու կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանում ջրային կուլտուրաների արտադրության կայունությունն ապահովող մեխանիզմների մասին։ Դրանք հատկապես կարևորվում են՝ նկատի ունենալով, որ 2025 թվականի մարտ ամսից Հայաստանն իրավունք է ստացել ձուկ ու ձկնամթերք արտահանելու ԵՄ։
Հետազոտական խումբը, որը բաղկացած է ԵՊՀ տնտեսության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի աշխատակիցներից, ասպիրանտներից և ուսանողներից, դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում շարունակելու է ուսումնասիրություններն այս ուղղությամբ, որոնց արդյունքները կհրապարակվեն միջազգային գիտական ամսագրերում։
Սեմինարի մասնակիցներն ակտիվ քննարկեցին ներկայացված հետազոտությունը։ Քննարկումների ընթացքում շեշտվեց ջրային կուլտուրաների և ձկնաբուծության արտադրության նշանակությունը ՀՀ տնտեսության համար, ինչպես նաև դրա հետ կապված բնապահպանական ռիսկերի ակադեմիական գնահատման և պետական կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Սեմինարին ներկա էին ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ասպիրանտներ և ուսանողներ։

5. Scientific seminar at YSU: analysis of trends in aquaculture and fishery production
On December 12 of this year, the YSU Faculty of Economics and Management hosted scientific seminar, during which Associate Professor Nairuhi Jrbashyan from the Chair of Mathematical Modeling in Economics presented her research on "Trends in Aquaculture Production in the Region and Armenia and the Modeling of Their Interconnections".
The study was conducted as part of the grant-funded scientific project "Development of Innovative Technologies for Efficient Aquaculture Production in the Republic of Armenia" under the RA MoESCS's "Scientific Effectiveness Promotion Grant Program-2025". The main findings of the research have been presented at international conferences and published in a scientific journal (Dynamic Linkages Between Regional and Armenian Aquaculture: Evidence from PCA and ARDL Error Correction Analysis).
The rapid growth of aquaculture and fishery production worldwide serves as a guarantee for food security and the availability of protein-rich nutrition. Globally, the sector continues to expand steadily. In Armenia, aquaculture and fishery production have also grown significantly over the past two decades. Considering the latest developments in this sector in Armenia and the fact that the most recent studies are over ten years old, this research examines trends in aquaculture and fishery production at the global, regional, and national levels.
The study analyzes the dynamics of aquaculture and fishery production in the region and its impact on Armenian production. Through principal component analysis, the research identifies the regional growth factors influencing aquaculture production, which are subsequently incorporated into an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) Error Correction Model.
The modeling results reveal a long-term positive integration between Armenia's aquaculture production and that of regional countries. Despite some short-term negative effects from regional production, Armenia's aquaculture sector quickly returns to equilibrium due to these integrative linkages.
The findings and modeling results provide a foundation for recommendations to ensure the stability of Armenia's aquaculture production in both the short and long term. These recommendations are particularly important, as starting March 2025, Armenia will gain the right to export fish and fish products to the European Union.
The research team, consisting of academic staff members, undergraduate and postgraduate students from the Chair of Mathematical Modeling in Economics, will continue this work under the grant program, with further results planned for publication in international scientific journals.
Seminar participants actively discussed the presented research, highlighting the significance of aquaculture and fishery production for the Armenian economy, as well as the academic assessment of associated environmental risks and the need for state regulation.
Among the attendees at the seminar were academic staff members, undergraduate and postgraduate students. This event is part of an ongoing series of scientific seminars at the YSU Faculty of Economics and Management, which are open to academic staff, undergraduate and postgraduate students from YSU and other universities in Armenia.