5. ԵՊՀ ներկայացուցչի աշխատանքային այցը Գրայֆսվալդի համալսարան («DAAD Eastern Partnership» ծրագիր)
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Գրիգոր Հայրապետյանը միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման և փորձի փոխանակման նպատակով ս.թ. դեկտեմբերի 7–13-ը գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության արևելյան գործընկերության («DAAD Eastern Partnership») շրջանակում աշխատանքային այցով Գրայֆսվալդի համալսարանում էր (Գերմանիա)։
Այցի շրջանակում Գրիգոր Հայրապետյանը հանդիպել է Գրայֆսվալդի համալսարանի իրավունքի և տնտեսագիտության ֆակուլտետի ընդհանուր տնտեսագիտության, աճի, կառուցվածքային փոփոխությունների և առևտրի ամբիոնի վարիչ Սուսաննե Սորետցի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու ֆակուլտետների միջև համագործակցության զարգացման հնարավորությունները համատեղ հետազոտությունների կատարման, դասախոսների և ուսանողների շարժունության մեխանիզմների մշակման ուղղություններով։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխանակելու և դիտարկելու երկու ֆակուլտետների կրթական ծրագրերի դասընթացների կառուցվածքը՝ համադրելիությունն ապահովելու և ակադեմիական շարժունության գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում Գրիգոր Հայրապետյանը ներկայացրել է ֆակուլտետի վեց կրթական ծրագրերը (երեքը՝ բակալավրիատի, երեքը՝ մագիստրատուրայի), որոնք այժմ միջազգային ծրագրային հավատարմագրման փուլում են: Հաշվի առնելով, որ հավատարմագրման գործընթացն իրականացնող կազմակերպությունը գերմանական է, կողմերը քննարկել են համագործակցության այն ձևաչափերը, որոնք կարող են նպաստել տվյալ գործընթացի արդյունավետ իրագործմանը։
Այցը բացառիկ հնարավորություն էր օտարերկրյա գործընկերներին հրավիրելու 2026 թվականի հոկտեմբերի 7–9-ը Երևանում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում կազմակերպվող «Փոխակերպվող տնտեսություն. «կանաչ» վերափոխում, ինստիտուտների որակ և արժեքի ստեղծում» խորագրով միջազգային 3-րդ գիտաժողովին, որն արդեն զգալի հետաքրքրություն է առաջացրել մի շարք գործընկեր համալսարանների շրջանում։
Պայմանավորվածության համաձայն՝ գարնանը Գրայֆսվալդի համալսարանի ներկայացուցիչները կայցելեն Երևանի պետական համալսարան՝ քննարկելու Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հետ համագործակցության հետագա քայլերը:
Այցի ընթացքում Գրիգոր Հայրապետյանը մասնակցել է նաև Գրայֆսվալդի համալսարանի միջազգային գրասենյակի կազմակերպած մշակութային միջոցառմանը և համալսարանի գործունեությանը նվիրված տեղեկատվական հանդիպմանը։

5. YSU representative's working visit to University of Greifswald under DAAD Eastern Partnership
Grigor Hayrapetyan, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations at the YSU Faculty of Economics and Management, visited the University of Greifswald (Germany) from December 7 to 13 as part of the DAAD Eastern Partnership program. The visit aimed to strengthen international relations and foster the exchange of experience.
During the visit, Grigor Hayrapetyan met with Susanne Soretz, Head of the Chair of Growth Economics, Structural Change, and Trade at the Faculty of Law and Economics, University of Greifswald. The meeting focused on exploring potential collaboration between the two faculties in joint research, as well as developing mechanisms for lecturer and student mobility. Both sides agreed to exchange and review the curricula of their educational programs to ensure comparability and facilitate effective academic mobility.
Grigor Hayrapetyan presented six educational programs of the YSU Faculty of Economics and Management—three at the bachelor's level and three at the master's level—which are currently undergoing international accreditation. Given that the accrediting organization is German, the parties discussed formats of collaboration that could support the effective implementation of the accreditation process.
The visit also provided a unique opportunity to invite international partners to the 3rd International Conference on "Transformative Economy: Green Transition, Institutional Quality and Value Creation", which will be held at the YSU Faculty of Economics and Management from October 7–9, 2026, and has already attracted significant interest from several partner universities.
According to the agreement, representatives of the University of Greifswald will visit Yerevan State University in the spring to discuss further steps for cooperation with the Faculty of Economics and Management.
During the visit, Grigor Hayrapetyan also participated in a cultural event organized by the University of Greifswald's International Office, as well as an informational session about the university's activities.