5. Ամրապնդվում է համագործակցությունը ԵՊՀ-ի և Գրայֆսվալդի համալսարանի միջև
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար, դոցենտ Հասմիկ Հովհաննիսյանը ս.թ. փետրվարի 6–13-ը Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության արևելյան գործընկերության («DAAD Eastern Partnership») շրջանակում աշխատանքային այցով գտնվում էր Գրայֆսվալդի համալսարանում (Գերմանիա)։ Այցը նպատակ ուներ ամրապնդելու ԵՊՀ-ի և եվրոպական գործընկեր բուհերի միջև ակադեմիական և գիտական կապերը։
ԵՊՀ դոցենտը այցի շրջանակում ծանոթացել է Գրայֆսվալդի համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի աշխատանքներին, համալսարանի կառուցվածքին և պատմությանը: Հասմիկ Հովհաննիսյանը Ընդհանուր ‎տնտեսագիտության ամբիոնի դասախոսների և ասպիրանտների համար‎ հանդես եկավ «Ներառական տարածաշրջանային ինտեգրում բևեռացված ‎աշխարհաքաղաքական միջավայրում և TRIPP» թեմայով դասախոսությամբ:
Կարևոր հանդիպումներից էր Գրայֆսվալդի համալսարանի իրավունքի և տնտեսագիտության ֆակուլտետի ընդհանուր տնտեսագիտության, աճի, կառուցվածքային փոփոխությունների և առևտրի ամբիոնի վարիչ դոկտոր, պրոֆեսոր Սուսաննե Սորետցի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու ֆակուլտետների միջև համագործակցության զարգացման, կրկնակի դիպլոմով կրթական ծրագրերի մշակման և գործարկման ‎հնարավորությունները, համատեղ հետազոտությունների կատարման, հեռավար տարբերակով դասախոսությունների կազմակերպման, դասախոսների և ուսանողների շարժունության մեխանիզմների մշակման ուղղություններով։
Հիշեցնենք, որ Գրայֆսվալդի համալսարանի հետ համագործակցությունը մեկնարկել է նախորդ տարվանից, և այս այցը հնարավորություն տվեց ավելի առարկայական դարձնելու արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Որպես այս համագործակցության շարունակություն՝ նախատեսվում է գերմանացի գործընկերների այցը Երևան, որի ընթացքում նախատեսվում է հանդիպում ԵՊՀ ներկայացուցիչների հետ և համատեղ ծրագրերի հաջորդ փուլերի մշակում:
Այս այցը ևս մեկ անգամ հաստատեց ԵՊՀ-ի պատրաստակամությունը զարգացնելու միջազգային ակադեմիական համագործակցությունը և ամրապնդելու համալսարանի դիրքը որպես տարածաշրջանային կրթական և գիտական կենտրոն:

5. Cooperation between YSU and University of Greifswald strengthened
From February 6 to 13, Hasmik Hovhannisyan, Associate Professor and Head of the "International Economic Relations" master's program at the YSU Faculty of Economics and Management, conducted a working visit to the University of Greifswald within the framework of the German Academic Exchange Service's Eastern Partnership program (DAAD Eastern Partnership). The visit aimed to strengthen academic and scientific ties between YSU and its European partner universities.
During the visit, Associate Professor Hovhannisyan became acquainted with the operations of the University of Greifswald's International Office, as well as with the university's structure and history. Hovhannisyan delivered a lecture on the topic "Inclusive Regional Integration in a Polarized Geopolitical Environment and TRIPP" to the faculty members and PhD students of the Chair of General Economics.
A significant meeting took place with Prof. Dr. Susanne Soretz, Head of the Chair of Economic Growth, Structural Change and Trade at the Faculty of Law and Economics of the University of Greifswald. Discussions covered new opportunities for developing cooperation between the two faculties, including the creation and implementation of dual-degree programs, conducting joint research, organizing remote lectures, and establishing mechanisms for academic mobility for both faculty and students.
It is noteworthy that collaboration with the University of Greifswald began last year, and this visit provided an opportunity to give more substance to the agreements already reached. As a continuation of this cooperation, a visit by the German partners to Yerevan is planned, during which meetings with YSU representatives and the development of the next phases of joint programs will take place.
This visit further reaffirmed YSU's commitment to developing international academic cooperation and strengthening the university's position as a regional center for education and research.