5. ԵՊՀ-ում կայացավ գիտական սեմինար՝ նվիրված աշխատուժի արտագաղթի թեմային
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում կայացավ «Բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի արտագաղթը՝ որպես մակրոտնտեսական ռիսկ տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում (ՀՀ օրինակով)» թեմայով հերթական գիտական սեմինարը:
Զեկուցմամբ հանդես եկավ ԵՊՀ տնտեսագիտության և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Գրիգոր Հայրապետյանը՝ ներկայացնելով իր կատարած հետազոտության արդյունքները։
Անդրադառնալով աշխատուժի միգրացիայի հիմնախնդրին՝ բանախոսը նշեց, որ բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի արտագաղթի ցուցանիշը ՀՀ-ում ամենաբարձրն է տարածաշրջանի երկրների՝ Ադրբեջանի, Իրանի, Թուրքիայի և Վրաստանի համեմատ։ Հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ ՀՀ-ում բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի արտագաղթը հիմնականում պայմանավորված չէ տնտեսական գործոններով։ Միևնույն ժամանակ ընդգծվեց, որ երկարաժամկետ հեռանկարում բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի արտագաղթը կարող է բացասաբար ազդել երկրի տնտեսության վրա։ Այդ համատեքստում կարևորվեց համապատասխան ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորումը՝ հնարավոր բացասական հետևանքները նվազեցնելու և դրական ազդեցությունները խթանելու նպատակով։
Սեմինարի ավարտին տեղի ունեցավ ակտիվ քննարկում։ Մասնակիցներին հետաքրքրում էին մասնավորապես բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի սահմանման, հետազոտության մեթոդաբանության, ինչպես նաև արտագաղթի հնարավոր դրական ազդեցությունների վերաբերյալ հարցեր։
Սեմինարին ներկա էին ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ և ասպիրանտներ։
Հավելենք, որ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում շարունակվում է գիտական սեմինարների շարքը, որոնց մասնակցելու հնարավորություն ունեն ինչպես ԵՊՀ, այնպես էլ ՀՀ այլ համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և ասպիրանտներ։

A scientific seminar on the topic "Migration of Highly Skilled Labor as a Macroeconomic Risk in the Context of Regional Development: The Case of Armenia" was held at the YSU Faculty of Economics and Management.
The seminar featured a presentation by Associate Professor Grigor Hayrapetyan, Head of the Chair of Economics and International Economic Relations, who shared the findings of his research.
Addressing the issue of labor migration, Hayrapetyan noted that the rate of highly skilled labor migration in Armenia is the highest among the region's countries, including Azerbaijan, Iran, Turkey, and Georgia. According to his study, the emigration of highly qualified professionals in Armenia is largely not driven by economic factors. At the same time, it was emphasized that, in the long term, the migration of highly skilled labor could negatively impact the country's economy. In this context, establishing an appropriate institutional environment was highlighted as crucial to mitigate potential negative effects and promote positive outcomes.
The seminar concluded with an active discussion, during which participants raised questions regarding the definition of highly skilled labor, the research methodology, and the potential positive impacts of migration.
Attendees included faculty members and postgraduate students from YSU.
The YSU Faculty of Economics and Management continues its series of scientific seminars. These sessions are open to participation by the faculty members, undergraduate and graduate students from both YSU and other universities across Armenia.