5. ԵՊՀ-ն և Մամուն համալսարանը խորացնում են համագործակցությունը՝ ակադեմիական նոր նախաձեռնություններով
ԵՊՀ-ն և Մամուն համալսարանը խորացնում են համագործակցությունը՝ ակադեմիական նոր նախաձեռնություններով
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում հյուրընկալվեցին Ուզբեկստանի Մամուն համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան Էրգաշ Իբադուլլաևը և միջազգային համագործակցության գծով փոխդեկան Մուրոդջոն Մատնիյազովը։
Հանդիպման ընթացքում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը ներկայացրեց ֆակուլտետի զարգացման առաջնահերթությունները՝ շեշտադրելով միջազգային համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը կրթության որակի բարձրացման և գիտահետազոտական գործունեության ակտիվացման համատեքստում։ Մամուն համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան Էրգաշ Իբադուլլաևը, անդրադառնալով Մամունի համալսարանի կառուցվածքային առանձնահատկություններին, ընդգծեց Տնտեսագիտության ֆակուլտետի կրթական և գիտական ներուժը:
Քննարկվեցին երկու կառույցների միջև գործընկերության զարգացման հնարավոր ուղղությունները՝ ակադեմիական շարժունակության, ուսանողական և դասախոսական փոխանակումների, գիտահետազոտական համատեղ աշխատանքների, կրթական ծրագրերի իրականացման, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև դասախոսական կազմի վերապատրաստման ուղղություններով՝ առկա, առցանց և հիբրիդային ձևաչափերով։
Կողմերն առանձնահատուկ կարևորեցին այն հանգամանքը, որ համագործակցության հիմքում առկա է կրթական և գիտական ներուժի համադրելիություն․ Մամուն համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը ուսանողական ընդգրկվածության և գիտական ակտիվության առումով մոտ է ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետին։ Այս հանգամանքը դիտարկվեց որպես արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցության կարևոր նախադրյալ՝ կրթական համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և գիտահետազոտական գործունեության զարգացման տեսանկյունից։ Գործընկեր կառույցների դեկանները ընդգծեցին համատեղ գիտական հետազոտությունների խթանման անհրաժեշտությունը՝ այն դիտարկելով որպես նշանակալի քայլ ոչ միայն երկու բուհերի ակադեմիական կապերի խորացման, այլև տարածաշրջանային և միջազգային գիտակրթական միջավայրում նրանց դիրքի ամրապնդման տեսանկյունից։
Ձեռք բերվեց նաև պայմանավորվածություն, որի շրջանակում ԵՊՀ ուսանողները կմասնակցեն Մամուն համալսարանում 2026 թվականի օգոստոսին կայանալիք ամառային դպրոցին։ Միաժամանակ, դեկան Կառլեն Խաչատրյանը ուզբեկ գործընկերներին հրավիրեց մասնակցելու աշնանը ֆակուլտետում կայանալիք միջազգային տնտեսագիտական 3-րդ գիտաժողովին։ Հանդիպման ընթացքում ստորագրվեց նաև համագործակցության հուշագիր՝ նպատակ ունենալով ձևավորելու երկու բուհերի միջև երկարաժամկետ և կայուն գործընկերային հարաբերություններ։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը կարևորում է նմանատիպ հանդիպումները որպես միջազգային համագործակցության արդյունավետ հարթակ, որն աջակցում է ԵՊՀ ռազմավարական նպատակներին՝ բարձրացնել կրթության որակը, ընդլայնել արտաքին կապերը և խթանել գիտահետազոտական ներուժի զարգացումը։ Մամուն համալսարանի ներկայացուցիչների այցը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ նման նախաձեռնությունները կարող են դառնալ կայուն և փոխշահավետ ակադեմիական գործընկերության հիմք։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ղեկավար կազմի և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ։

The YSU Faculty of Economics and Management hosted representatives from Mamun University in Uzbekistan—the Dean of the Faculty of Economics, Ergash Ibadullaev, and the Vice Dean for International Relations, Murodjon Matniyozov.
During the meeting, the Dean of the YSU Faculty of Economics and Management, Karlen Khachatryan, presented the faculty's development priorities, emphasizing the importance of expanding international cooperation in enhancing the quality of education and intensifying research activities. In turn, the Dean of the Faculty of Economics at Mamun University, Ergash Ibadullaev, presented an overview of the university's organizational structure and the research potential of its Faculty of Economics.
Discussions revolved around the prospective areas for strengthening collaboration between the two institutions, including academic mobility, student and faculty exchanges, joint research initiatives, implementation of educational programs, exchange of experience, as well as professional development for academic staff through in-person, online, and hybrid formats.
Both sides emphasized the compatibility of their educational and scientific potential as a cornerstone of their partnership. It was noted that Mamun University's Faculty of Economics closely mirrors the YSU Faculty of Economics and Management in terms of student engagement and research output. This alignment is seen as a vital prerequisite for a productive partnership, specifically for launching joint educational initiatives and advancing research. The counterparts highlighted the need to promote collaborative research, viewing it as a key step toward deepening academic ties and strengthening their positions within the regional and international scientific communities.
An agreement was also reached for YSU students to participate in the summer school hosted by Mamun University in August 2026. In turn, Dean Karlen Khachatryan invited his Uzbek colleagues to take part in the 3rd International Economics Conference, scheduled to take place at the faculty this autumn. During the meeting, a memorandum of cooperation was signed, aimed at establishing a long-term, stable partnership between the two universities.
The YSU Faculty of Economics and Management views such meetings as vital platforms for international cooperation, directly supporting the university's strategic objectives: enhancing educational quality, expanding external ties, and fostering research potential. The visit from Mamun University representatives reaffirms that such initiatives serve as a foundation for sustainable and mutually beneficial academic partnerships.
The meeting was also attended by members of the leadership and academic staff of the YSU Faculty of Economics and Management.