5. Արդիականացվում է «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը
Երևանի պետական համալսարանի «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար, տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Աննա Հակոբջանյանը ապրիլի 27-30-ն աշխատանքային այցով Բրատիսլավայի տնտեսագիտության և գործարարության համալսարանում (ԲՏԳՀ) էր՝ քննարկելու կրթական ծրագրի լավարկմանը, ինչպես նաև միջազգային գործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր։
«Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակում կատարված այցի ընթացքում գործընկեր համալսարանում կազմակերպվել են երկկողմ և բազմակողմ մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ և քննարկումներ, որոնք առնչվել են կրթական ծրագրի բովանդակային և կազմակերպական զարգացմանը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։
ԵՊՀ կառավարման և գործարարութան ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աննա Հակոբջանյանը աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ԲՏԳՀ մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Եվա Հանուլակովայի հետ։ Քննարկվել և ուսումնասիրվել են «Բրենդի կառավարում», «Գովազդ», «Թվային մարքեթինգ» և «Հասարակայնության հետ կապեր» դասընթացների նկարագրիչները, որոնք դասավանդվում են գործընկեր բուհում։ Ներկայացվել է նաև ԵՊՀ «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանը՝ համագործակցության և փորձի փոխանակման հնարավոր ուղղությունները նախանշելու նպատակով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» կրթական ծրագիրը կրկնակի դիպլոմով դարձնելու հնարավորությունը։ Աշխատանքային հանդիպում-քննարկումներ են կազմակերպվել մարքեթինգի ոլորտի մասնագետ, պրոֆեսոր Դանիել Կռայչիկի հետ։ Անդրադարձ է կատարվել միջազգային փորձի հիման վրա իրավիճակային խնդիրների մշակման, դրանց բովանդակային հարստացման և կրթական գործընթացում կիրառմանն առնչվող հարցերին։ Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ԵՊՀ «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողների համար առցանց հարթակում դասախոսություններ վարելու ուղղությամբ։
Բացի դրանից՝ ԲՏԳՀ միջազգային առևտրի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Էլենա Կաստակովայի հետ քննարկվել են նաև համատեղ գիտական աշխատանքներ և դրամաշնորհային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները։
Գործուղումը կարևոր հնարավորություն էր համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորման և միջազգային կապերի ամրապնդման տեսանկյունից։ Գործընկերների հետ քննարկվել են նաև «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողների համար թեմատիկ առցանց դասախոսությունների կազմակերպման, ինչպես նաև համատեղ նախագծային և հետազոտական աշխատանքներ կատարելու հնարավորությունները։ Հաջորդ նախաձեռնությունների շարքում առավել առարկայական կդիտարկվեն հրավիրյալ պրոֆեսորի ներգրավման և համատեղ/կրկնակի դիպլոմով մագիստրոսական կրթական ծրագրի վերաբերյալ հարցերը։

5. "Marketing" master's program undergoes modernization
Anna Hakobjanyan, Associate Professor and Candidate of Economic Sciences and Head of the YSU "Marketing" master's program, paid a working visit to the Bratislava University of Economics and Business from April 27 to 30 to discuss ways to enhance the educational program and expand international cooperation.
The visit, carried out under an additional funding program for the "Marketing" master's program, included a series of bilateral and multilateral working meetings and discussions at the partner university. The talks focused on the program's academic and organizational development, as well as prospects for broadening international cooperation.
During the visit, Hakobjanyan, who also heads the YSU Chair of Management and Business, met with Professor Eva Hanulakova, Head of the Marketing Department at the Bratislava University of Economics and Business. The parties reviewed course descriptions for Brand Management, Advertising, Digital Marketing, and Public Relations taught at the partner university. The curriculum of the YSU "Marketing" master's program was also presented to identify potential areas for cooperation and exchange of experience.
The meeting also addressed the possibility of transforming the "Marketing" program into a dual-degree program. In addition, working meetings were held with marketing specialist Professor Daniel Krajcik. Discussions focused on the development and enrichment of case studies based on international experience and their application in the educational process. Agreements were reached to organize online lectures for students enrolled in the YSU "Marketing" master's program.
Discussions with Professor Elena Kastakova, Head of the Department of International Trade at the Bratislava University, focused on opportunities for joint scientific research and grant-funded projects.
The visit provided an important opportunity to outline new formats of cooperation and strengthen international ties. The parties also discussed organizing specialized online lectures for students of the "Marketing" master's program, as well as opportunities for joint project-based and research activities. Among the initiatives to be considered further are reciprocal faculty visits and the development of a joint or dual-degree master's program.