5. ԵՊՀ-ն խարույկի շուրջ. Տյառնընդառաջ
ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի բակում ս.թ. փետրվարի 13-ին տեղի ունեցավ Տյառնընդառաջի տոնակատարություն՝ կազմակերպված ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի և սոցիոլոգիայի ֆակուլտետների ՈՒԽ մշակույթի հանձնաժողովների նախաձեռնությամբ:
Միջոցառումն ազդարարվեց քահանայի օրհնությամբ և տերունական աղոթքով, որոնց հաջորդեցին շուրջպարն ու ազգային երգերի կատարումները:
Ավանդույթի համաձայն՝ վառվեց Տյառնընդառաջի խարույկը, որի շուրջ էլ համախմբվեցին ուսանողները: Հետայդու ներկաները վայելեցին տոնի խորհրդանիշ աղանձն ու քաղցրավենիքը՝ ամբողջացնելով տոնական կոլորիտը:
ՏՈՆ ՔԱՌԱՍՆՕՐՅԱ ԳԱԼՍՏԵԱՆՆ ՔՐԻՍՏՈՍԻ Ի ՏԱՃԱՐՆ
Տյառնընդառաջը Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու անշարժ տոներից է: Հայ ժողովրդի ամենասիրելի տոներից մեկը նշվում է փետրվարի 13-14-ին՝ Սուրբ ծնունդից 40 օր հետո: Ըստ ավանդության՝ տոնի անվանումը՝ «Ելանել ընդ առաջ Տեառն», առաջացել է, երբ Սիմոն անունով ծերունին ընդառաջ է ելել մանուկ Հիսուսին:
Հայոց Եկեղեցու կանոնի համաձայն՝ տոնի նախօրեի երեկոյան ժամերգությունից հետո նախատոնակ է կատարվում՝ ավետելով Տերունի տոնի սկիզբը։ Նախատոնակի արարողության ավարտին կատարվում է Անդաստանի արարողություն, որի ընթացքում օրհնվում են աշխարհի 4 ծագերը։ Անդաստանին հաջորդում է մոմերի օրհնության արարողությունը։ Եկեղեցուց վերցրած կրակով եկեղեցիների բակերում վառվում են խարույկներ: Երիտասարդներին՝ նախ նորապսակներին ու նշանվածներին է վերապահված եկեղեցու բակում խարույկն առաջինը վառելու իրավունքը: Ի դեպ, հնում խարույկի վրայով ցատկելու իրավունք ունեին միայն արական սեռի ներկայացուցիչները: Ով խարույկի վրայով ամենաբարձրը ցատկեր, նա ողջ կյանքում կլիներ ուժեղ ու բախտավոր:
Հայագիտության մեջ ընդունված տեսակետների համաձայն՝ տոնը ժառանգվել է կրակի՝ օջախի կրակը վառ պահելու հեթանոսական հավատալիքներից: Վերջիններս էլ աղերսվում են հեթանոս աստվածներ Տիրի, Վահագնի, Միհրի հետ:
Տոնի ամենից տարածված բաղադրիչը կրակի, խարույկի արարողությունն է: Խարույկը վառել են գիհու, ինչպես նաև թթենու ճյուղերից՝ դրա հետ օգտագործելով նաև ծղոտ ու չոր խոտ:

5. YSU around bonfire: Trndez celebration
On February 13 of this year, Yerevan State University celebrated Trndez in the courtyard of the YSU Central Building, at the initiative of the Cultural Committees of the Student Councils of the Faculties of Informatics and Applied Mathematics, and Sociology.
The event commenced with a priest's blessing and the Lord's Prayer, followed by traditional circle dances and national songs.
In accordance with tradition, the Trndez bonfire was lit, around which students gathered. The attendees then enjoyed roasted wheat and sweets symbolizing the feast, thereby completing the festive atmosphere.
The Feast of the Presentation of Christ to the Temple
Trndez is one of the fixed feasts of the Armenian Apostolic Holy Church. One of the most beloved celebrations of the Armenian people is observed on February 13–14, forty days after the Nativity. According to tradition, the name of the feast—"Coming Forth to Meet the Lord"—originated when the elder Simeon came forward to meet the infant Jesus.
According to the canon of the Armenian Church, on the evening preceding the feast, following the liturgical service, a pre-feast ceremony is conducted, proclaiming the beginning of the Lord's Feast. After the pre-feast rite, the Ceremony of Andastan is performed, during which the four corners of the world are blessed. This is followed by the Blessing of the Candles. Using fire taken from the church, bonfires are lit in church courtyards.
Traditionally, the right to light the bonfire first in the church courtyard is reserved for young people—especially newlyweds and engaged couples. In the past, only male participants were permitted to jump over the bonfire. It was believed that whoever leapt the highest over the flames would remain strong and fortunate throughout life.
According to accepted scholarly views in Armenian studies, the feast has been inherited from pre-Christian beliefs associated with fire and the preservation of the hearth flame. These beliefs are connected with the pagan deities Tir, Vahagn, and Mihr.
The most widespread element of the celebration is the ritual bonfire, which is traditionally kindled using juniper and mulberry branches, along with straw and dry grass.