3. Ֆրանկոֆոնիան, Ազնավուրի արվեստը և ԵՊՀ-ն․ անցկացվեց «Շառլ Ազնավուր-100» խորագրով միջոցառում
Նրա երգերը գերել են միլիոնավոր մարդկանց սրտեր, արվեստի ուժով շատերի համար դարձել արժեհամակարգի ձևավորման ուղենիշ, նպաստել ճանաչելու և սիրելու Հայաստանն ու Ֆրանսիան՝ դառնալով նաև յուրահատուկ կամուրջ հայ-ֆրանսիական բարեկամության։ Տարին հոբելյանական է Շառլ Ազնավուրի համար։ Աշխարհահռչակ շանսոնյեի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը տրվեց ԵՊՀ-ից։
Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը կազմակերպեց «Շառլ Ազնավուր-100» խորագրով թատերականացված համերգը։
Հայաստանն արդեն 15-րդ տարին է, ինչ դիտորդի կարգավիճակից անցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ասոցիացիայի անդամի կարգավիճակի, որն արդյունք է հայ-ֆրանսիական քաղաքական, դիվանագիտական, մշակութային և գիտակրթական կապերի։
Երևանի պետական համալսարանում ֆրանսերենի դասավանդման ու ֆրանսիական մշակույթի տարածման ավանդույթներ կան ձևավորված։ Այդ ավանդույթների շարունակականության ու զարգացման գործում իր ուրույն տեղն ունի նաև աշխարհահռչակ ֆրանսահայ շանսոնյե, Հայաստանի Ազգային հերոս, Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր, արվեստագետ, երաժիշտ, բանաստեղծ, դերասան, հասարակական գործիչ, բարերար Շառլ Ազնավուրի արվեստը։
Շառլ Ազնավուրը՝ բացառիկ հանճար
Շառլ Ազնավուրի արվեստը բուհի՝ որպես կրթական հաստատության համար առանձնահատուկ կարևորեց ԵՊՀ զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը։ Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի ֆրանսերեն ուսումնասիրող ուսանողները Ազնավուրի արվեստի միջոցով հավելյալ հնարավորություն են ունենում խորքային ուսումնասիրելու լեզուն, ծանոթանալու և հաղորդակցվելու ֆրանսիական մշակույթին։ Միքայել Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ Շառլ Ազնավուրը բացառիկ կերպար է, որի հանճարը դրսևորվեց և՛ որպես հայրենասեր մարդ, և՛ որպես մեծ արվեստագետ։
«Այս երկու հանճարեղ դրսևորումներն էլ նրա հայրենակիցներին և նրա տաղանդի երկրպագուներին պարգևել են ինքնազարգացման բազմաթիվ հնարավորություններ։ Նմանօրինակ միջոցառումը ևս մեկ առիթ է՝ գնահատելու Ազնավուրի տաղանդը, արժևորելու նրա արվեստը և այդ արժևորմամբ ոգեշնչված առաջ գնալու»,- նշեց նա։
Հոբելյանական միջոցառումը ԵՊՀ-ում համախմբեց Ազնավուրի արվեստի երկրպագուներին, որոնց շարքերում էին ինչպես ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, այնպես էլ հրավիրվածներ «Ազնավուր» հիմնադրամից, դեսպանություններից և այլ կազմակերպություններից։
Պետք է միշտ գնալ երազանքի հետևից
«Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրն ընդգծեց, որ հասարակությունը Շառլ Ազնավուրին ճանաչում է նրա արվեստով և մարդասիրությամբ։
Նա անչափ մեծ տեղ էր տալիս երիտասարդությանը և լեզուներ սովորելուն։ Ազնավուրը միշտ ձգտել է գնալ դեպի իր հանդիսատեսը և սովորել լեզուներ։ Նա կարծում էր, որ արտիստն իր հանդիսատեսի հետ պետք է խոսի նրա լեզվով, և պատահական չէ, որ նա երգում էր 8 լեզվով։ Նրա երգերը նաև շատերին մղեցին սիրելու և սովորելու ֆրանսերենը։ Քրիստինա Ազնավուրը մեծ արվեստագետի պատգամով հորդորեց երիտասարդներին լեզուներ սովորել և միշտ գնալ դեպի իրենց երազանքը։ Նա գոհունակություն հայտնեց նաև, որ ԵՊՀ-ում գործում է Շառլ Ազնավուրի անունը կրող մշակույթի կենտրոն։ Շառլ Ազնավուրն առանձնահատուկ սեր ու նվիրում էր տածում Հայաստանի ու իր արմատների հանդեպ։
Խոսելով Հայաստանի ու իր արմատների մասին՝ մի առիթով Ազնավուրն ասել է․ «Ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ մեր ձեռքերում է։ Յուրաքանչյուրի կյանքն իր ձեռքերում է, իմ ճակատագիրն այդ ամենի ապացույցն է։ Բայց հարկավոր է առաջին հերթին ճիշտ դռների մոտենալ և կարողանալ բացել դրանք․․․ Ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ մարդ կարող է ուժեղ լինել միայն, եթե իր արմատները ճանաչում և մեծարում է»։
Ամենակարևոր խոսքերը՝ երգերում
Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված թատերականացված համերգին «Համալսարանական» թատրոն-ստուդիայի (գեղարվեստական ղեկավար` Կարինե Դավթյան) սաները ներկայացրին Ազնավուրի կյանքի ու գործունեության առանցքային դրվագների բեմականացումը։ Այն ուղեկցվեց Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործությունների ասմունքով, «YSU Band»-ի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Արթուր Հակոբյան), ԵՊՀ երգչախմբի (գեղարվեստական ղեկավար՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Սարգսյան, խմբավար՝ Ռուբեն Կարասեֆերյան) երաժշտական ու աղջիկների պարային համույթի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Անի Հարոյան) կատարումներով։
Մանկություն, ծննդյան և անվանակոչվելու պահից մինչև պատանեկություն, ընտանեկան կյանք, ապա մեծ բեմ դուրս գալու դժվարություններ, Պիեռ Ռոշից մինչ Էդիթ Պիաֆ և մեծ փառքի գագաթի նվաճում․ բոլոր այս դրվագները դարձան ներկայացման սցենարի առանցք և ուսանողների կատարմամբ ներկայացվեցին հանդիսատեսին։
1974 թ. Ազնավուրը մեծ հաջողություն ունեցավ Մեծ Բրիտանիայում, երբ նրա «Նա» երգը չորս շաբաթվա ընթացքում գլխավորում էր հիթ-շքերթը։
«Ամենակարևոր խոսքերը ես արդեն ասել եմ իմ երգերում»,- խոստովանել է նա։ Հազարից ավելի երգի հեղինակ և համահեղինակ է, այդ թվում՝ բազմաթիվ միջազգային հիթերի՝ «Մաման», «Բոհեմը», «Դեռ երեկ», «Երիտասարդություն», «Պետք է գիտնալ», «Նա», «Երկու կիթառ», «Ինչպես ասում են», «Հավերժական սեր», «Ավե Մարիա» և այլն։ Այդ երգերից կատարել են Էդիթ Պիաֆը, Լայզա Մինելլին, Պլասիդո Դոմինգոն, Խուլիո Իգլեսիասը, Շերը և այլ աշխարհահռչակ երգիչներ։ Ամերիկյան «Թայմ» հանդեսի հարցման համաձայն Ազնավուրը ճանաչվել է «Դարի արվեստագետ»։
«Ի վերջո, դժվար կյանքս և խաբված սերերս են, որ ինձ դարձրին այն, ինչ կամ ու համարձակվում եմ ասել, թող ինքնագովություն չթվա՝ ես ինձ դուր եմ գալիս»,- մի անգամ ասել է նա։
«Քեզ համար, Հայաստա՛ն»
Միջոցառումն ամփոփվեց Շառլ Ազնավուրի «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» երգով, որը կատարեց ԵՊՀ երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Սարգսյան, խմբավար՝ Ռուբեն Կարասեֆերյան)։ Երգը Շառլ Ազնավուրը գրել է 1988 թ․ Սպիտակի երկրաշարժից անմիջապես հետո, ստեղծել նաև «Ազնավուրը Հայաստանին» բարեգործական հիմնադրամը։ Երգը ստեղծվել է ավերիչ երկրաշարժից տուժածներին օգնելու նպատակով (երաժշտության հեղինակ՝ Ժորժ Կառվարենց)։ Առաջին անգամ այն հնչել է ֆրանսիական հեռուստատեսությամբ 1988 թ․՝ Ֆրանսիայի 87 նշանավոր երգիչների կատարմամբ։
Երգի տեսահոլովակը նկարել է Անրի Վեռնոյը։ Հայտնի համաշխարհային երգիչների կողմից կատարվող Ազնավուրի «Քեզ համար, Հայաստա՛ն» երգը դարձել էր երկրաշարժից հետո Հայաստանին օգնելու միջազգային ջանքերի խորհրդանիշը։ Ազնավուրի մարդասիրական և հայանպաստ գործունեությունն այսօր շարունակում է նրա և նրա որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի հիմնադրած «Ազնավուր» հիմնադրամը, որի նպատակն է շարունակել լեգենդար արտիստի նախաձեռնած զարգացման ծրագրերը։
«Աշխատասիրությունը հայի գենի իմ ամենակարևոր գծերից է․․․Ես երիտասարդներին միշտ ասում եմ՝ մի եղեք շատ հպարտ, ընդամենը գործ արեք»,- պատգամել է մեծ մարդասերն ու արվեստագետը։
Շառլ Ազնավուրը կապրի իր երգերով
Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը, ընդգծելով Ազնավուրի արվեստի ու նրա՝ որպես մնայուն արժեք լինելու հանգամանքը, կարևորեց Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում անցկացվող միջոցառման նշանակությունը։
Նա շեշտադրեց համալսարանի Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դերը, որի հետ 25 տարի շարունակ անցկացվում է ֆրանսիական երգի փառատոն։
Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դեկան Գևորգ Բարսեղյանը հատկանշական համարեց, որ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը տրվում է ԵՊՀ-ից։
«Շառլ Ազնավուրը մեզ հետ է, նա կա ու կլինի իր երգերով, ֆիլմերով, բարեգործությամբ և հայի իր իսկական տեսակով։ Շառլ Ազնավուր․ սրանով ասված է ամեն ինչ։ Նրա անունը ոսկե տառերով գրված է համաշխարհային պատմության մեջ»,- ամփոփեց Գևորգ Բարսեղյանը՝ ընդգծելով հայազգի շանսոնյեի դերը նաև հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում։

April 22, 2024 | 11:03
His songs captured the hearts of millions of people, with the power of art became a guidance for the formation of the value system for many, helped to know and love Armenia and France, serving as a unique bridge of Armenian-French friendship. This year marks a jubilee for Charles Aznavour. The events dedicated to the 100th anniversary of the world-famous chansonnier were launched from YSU.
As part of Francophonie Days, the Charles Aznavour Cultural Center organized a theatrical concert titled "Charles Aznavour-100".
It is already the 15th year that Armenia has transitioned from observer status to full membership in the International Organization of Francophonie, which is the result of Armenian-French political, diplomatic, cultural and scientific-educational ties.
Traditions of teaching French and spreading French culture have been formed at Yerevan State University. In the continuation and development of those traditions, the art of the world-famous French-Armenian chansonnier, National Hero of Armenia, recipient of the French Legion of Honor, artist, musician, poet, actor, public figure, philanthropist Charles Aznavour has a unique place.
Charles Aznavour Is Exceptional Genius
Mikayel Hovhannisyan, Vice-Rector for Development and Innovation at YSU, highlighted the pivotal role of Charles Aznavour’s art for the university as an educational institution. Through Aznavour's art, students studying French at the Faculty of European Languages and Communication have an additional opportunity to study the language in-depth, explore and engage closely with French culture. Mikayel Hovhannisyan emphasized that Charles Aznavour is an exceptional figure, showcasing genius both as a patriot and as a great artist.
"Both of these genius manifestations have given his compatriots and fans of his talent many opportunities for self-development. Such an event is another opportunity to appreciate Aznavour's talent, to value his art and to move forward inspired by that appreciation," he noted.
The jubilee event at YSU brought together fans of Aznavour's art, among whom were YSU faculty members, students, as well as guests from the Aznavour Foundation, embassies and other organizations.
Dreams Are Meant to Be Pursued
Kristina Aznavour, CEO of the Aznavour Foundation, emphasized that Charles Aznavour has been known for his art and humanitarianism.
He attached great importance to youth and learning languages. Aznavour has always sought to reach out to his audience and learn languages. According to him, an artist should speak to his audiences in their language, and it is no coincidence that he sang in 8 languages. His songs also motivated many individuals to love and learn French. In echoing the great artist’s message, Kristina Aznavour encouraged the youth to learn languages and always follow their dreams. She also expressed her satisfaction over the establishment of a cultural center named after Charles Aznavour at YSU. Charles Aznavour had special love and devotion for Armenia and his roots.
Speaking about Armenia and his roots, Aznavour once said: "I think that everything is in our hands. Everyone's life is in their hands, my fate is the evidence of all that. But first, you need to choose the right doors and be able to open them... I believe one can be strong only if they know and respect their roots."
Most Important Words in Songs
During the theatrical concert dedicated to Aznavour's 100th anniversary, the students of the "Universitarian" Theater-Studio (artistic director: Karine Davtyan) presented the staging of the pivotal moments of Aznavour's life and activities. It was accompanied by a recital of Charles Aznavour's works, performances of "YSU Band" (artistic director: Artur Hakobyan), YSU Choir (artistic director: Honored Artist of the Republic of Armenia Karen Sargsyan, conductor: Ruben Karaseferyan) and Girls' Dance Ensemble (artistic director: Ani Haroyan).
Childhood, from birth and naming to adolescence, family life, then the struggles of going on the big stage, from Pierre Roche to Edith Piaf and the conquest of the pinnacle of great fame: all these episodes formed the core of the performance script, and were presented to the audience by the performance of students.
In 1974, Charles Aznavour achieved a significant milestone in the UK, as his song "She" topped the charts for four weeks.
"I have already said the most important words in my songs," he confessed. He is the author and co-author of more than a thousand songs, including many international hits such as "For Mama", "La Boheme", "Yesterday When I Was Young", "The Wine of Youth", "You’ve Got to Learn", "She", "Two Guitars", "What Makes a Man", "Eternal love", "Ave Maria" among others. Edith Piaf, Liza Minnelli, Plácido Domingo, Julio Iglesias, Cher and other world-famous singers performed these songs. According to a survey of the American "Time" magazine, Aznavour was recognized as the "Artist of the Century".
"After all, it's my hard life and deceived loves that have made me what I am, and I dare say, let this not seem selfish, I like myself," he once said.
"For You, Armenia"
The event ended with a rendition of Charles Aznavour’s "For You, Armenia" song by the YSU Choir (artistic director: Honored Artist of the Republic of Armenia Karen Sargsyan, conductor: Ruben Karaseferyan). Charles Aznavour wrote the song in 1988 following the Spitak earthquake․ He also founded the Aznavour to Armenia Charitable Foundation. The song was created to help the victims of the devastating earthquake (composer: Georges Garvarentz). Its debut on French television occurred in 1988, performed by 87 renowned French singers.
The music video for "For You, Armenia" was directed by Henri Verneuil. Aznavour's song "For you, Armenia" performed by world-famous singers became a symbol of international efforts for Armenia after the earthquake. Today, Aznavour's humanitarian and pro-Armenian activities are continued by the Aznavour Foundation established by him and his son Nicolas Aznavour, the purpose of which is to continue the development projects initiated by the legendary artist.
"Diligence is my 'most Armenian' feature... I say to young people, don't be too proud, just do the work," said the great philanthropist and artist.
Charles Aznavour Will Live Through His Songs
Karine Davtyan, Director of the Charles Aznavour Cultural Center, highlighted the importance of Anzavour’s art and the fact that he is a permanent value and emphasized the significance of the event held within the framework of Francophonie.
She pointed out the role of the Faculty of European Languages and Communication, with which the French Song Festival has been held for 25 years.
Gevorg Barseghyan, Dean of the YSU Faculty of European Languages and Communication, considered it significant that the events dedicated to the 100th anniversary of Charles Aznavour are launched from YSU.
"Charles Aznavour is with us, he lives and will live through his songs, films, charity and his true embodiment of an Armenian. Charles Aznavour - this says it all. His name is written in golden letters in world history," summed up Gevorg Barseghyan, emphasizing the role of the Armenian chansonnier in strengthening Armenian-French relations.