3. Քաղցկեղի տարածումը կանխարգելելու նոր ռազմավարություն․ ԵՊՀ ասպիրանտի ուսումնասիրությունը
Էքզոսոմները, որոնք բջիջներից արտանետվող մանրադիտակային չափեր ունեցող թաղանթապատ մասնիկներ են, կարող են մեծ ազդեցություն ունենալ քաղցկեղի զարգացման վրա: Քաղցկեղային բջիջներից արտանետվող էքզոսոմները, ազդելով հարևան բջիջների վրա, նպաստում են հիվանդության առաջընթացին։ ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի ասպիրանտ Լիլի Քալաշյանն ուսումնասիրում է էքզոսոմների դերը քաղցկեղի տարածման գործում՝ վերլուծելով նրանց արգելակման հնարավորությունները հիվանդության աճը նվազեցնելու նպատակով։
ԵՊՀ գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի ասպիրանտ, կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող Լիլի Քալաշյանի «Էքզոսոմների արգելակիչների կիրառումը ճառագայթմամբ մակածված ԴՆԹ-ի անկայունության մակարդակի պոտենցիալ բարձրացման նպատակով քաղցկեղային բջիջներում» գիտական նախագիծը երաշխավորվել է ֆինանսավորման ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2024» մրցույթի արդյունքում:
Թեմայի արդիականությունն ու կարևորությունը
Խոսելով թեմայի կարևորության մասին՝ Լիլին նշում է, որ էքզոսոմները ձևավորվում են բջջի մեջ և կուտակում են բջջում պարունակվող տարբեր մոլեկուլներ՝ սպիտակուցներ, լիպիդներ, նուկլեինաթթուներ։ Դուրս գալով բջջից՝ էքզոսոմները տեղափոխում և բջջից բջիջ են փոխանցում իրենց մեջ պարունակվող մոլեկուլները։ Քաղցկեղային բջիջներից արտանետվող էքզոսոմները կապ են հաստատում հարևան բջիջների հետ, ինչը հանգեցնում է քաղցկեղի առաջընթացին և կրկնմանը։ Եվ հակառակը՝ էքզոսոմների արգելակումը համապատասխան քիմիական միացություններով զգալիորեն նվազեցնում է քաղցկեղային բջիջների անկանոն աճը։
«Ներկայում ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում, քաղցկեղը մահացության գլխավոր պատճառներից է։ Ժամանակակից գիտությունն ուղղված է այնպիսի մեթոդների մշակմանը, որոնք հնարավորություն կտան առավել ճշգրտությամբ և արդյունավետությամբ կանգնեցնելու քաղցկեղային բջիջների բազմացումը՝ միևնույն ժամանակ նվազագույն վնաս հասցնելով նորմալ բջիջներին։ Մեր թիմը, համագործակցելով «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի և Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի հետ, վերջին տարիներին ուսումնասիրել է ճառագայթման ազդեցությունը նորմալ և քաղցկեղային բջիջների վրա։ Համեմատվել է ճառագայթման տարբեր տեսակների ազդեցությունը բջիջների կենսունակության, ԴՆԹ վնասվածքների մակարդակի վրա»,- ասում է նա և հավելում, որ իրենք նպատակ ունեն վերհանելու ճառագայթման այնպիսի պարամետրեր, որոնց դեպքում հնարավոր կլինի քաղցկեղային բջիջներում առաջացնել առավել բարդ վերականգնվող ԴՆԹ վնասվածքներ։
Ուսումնասիրելով էքզոսոմների դերը քաղցկեղի տարածման գործընթացում՝ առաջացել է մի նոր գաղափար՝ փորձել քաղցկեղային բջիջները դարձնել ավելի զգայուն ճառագայթման նկատմամբ՝ արգելակելով դրանցից արտանետվող էքզոսոմների արտանետումը։
«Մեր հիմնական նպատակն է պարզել, թե որքանով է էքզոսոմների արգելակումը արդյունավետ քաղցկեղային բջիջների ռադիոզգայնության բարձրացման գործում»,- ընդգծում է ասպիրանտը։
Ուսումնասիրություն՝ ի նպաստ քաղցկեղային բջիջների ռադիոզգայնության բարձրացմանը
Լիլին պատմում է, որ քաղցկեղով հիվանդների մոտ 50%-ը հիվանդության ընթացքում ստանում է ճառագայթային թերապիա: Սակայն նույնիսկ ռադիոթերապիայի սարքերի ժամանակակից տեխնիկական հնարավորություններով շատ հիվանդներ միևնույն է տառապում են ռադիոթերապիայից հետո կրկնվող տեղային քաղցկեղներով։ Սա է հիմնական պատճառը, որ ճառագայթումը համակցվում է թիրախային մոլեկուլային թերապիայի հետ: Ներկայում փորձարկվող տեխնոլոգիան ուղղված է քաղցկեղային բջիջների ռադիոզգայնության բարձրացմանը։ Ասպիրանտի խոսքով՝ սա անչափ կարևոր է ռադիոթերապիայից հետո քաղցկեղի կրկնման կանխարգելման համար։
«Շնորհիվ «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի և ԵՊՀ գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի համագործակցության՝ մենք հնարավորություն ունենք ուսումնասիրելու Հայաստանում և տարածաշրջանում եզակի «AREAL» արագացուցիչի միջոցով գեներացվող էլեկտրոնային փնջերով ճառագայթման ազդեցությունը ԴՆԹ վնասվածքների վրա նորմալ և քաղցկեղային բջիջներում։ Արագացուցիչը դեռևս չի կիրառվում կլինիկական նպատակներով, սակայն մինչ այժմ կատարված փորձերը ցույց են տվել արագացված էլեկտրոններով ճառագայթման արդյունավետությունը՝ համեմատած նախկինում փորձարկված ճառագայթման այլ աղբյուրների, օրինակ՝ ռենտգենյան ճառագայթների կամ քվազի շարունակական ճառագայթման հետ։ Միևնույն ժամանակ, քաղցկեղային բջիջներում էքզոսոմների արգելակման համակցումը էլեկտրոնային փնջերով ճառագայթման հետ լիովին նոր ուղղություն է, որը նախկինում չի ուսումնասիրվել»,- նշում է ԵՊՀ ասպիրանտը՝ խոսելով ուսումնասիրության նորարարությունների մասին։
Նոր հեռանկարներ գիտական արդյունքների կիրառման շնորհիվ
Լիլին մատնանշում է, որ հակաքաղցկեղային թերապիայում նոր մեթոդների ներդրումը բարդ և տարբեր փուլերից բաղկացած գործընթաց է, և իրենք դեռ հետազոտությունների առաջին փուլում են։
«Հետագայում կենդանի օրգանիզմներում խոստումնալից արդյունքներ ստանալու դեպքում հնարավոր կլինի երաշխավորել կիրառվող մեթոդը՝ որպես ճառագայթային թերապիայի բարելավման և արդյունավետության բարձրացման եղանակ»,- ընդգծում է նա։
Հետազոտողը շեշտում է նաև, որ վերջերս Գերմանիայի Յենա քաղաքի Մարդու գենետիկայի ինստիտուտում գործուղման շրջանակում կատարել է ճառագայթված քաղցկեղային բջիջների թելոմերների ուսումնասիրություն։ Իսկ այս տարի հայ և միջազգային գործընկերների հետ համատեղ նախատեսվում է շարունակել և ընդլայնել ուսումնասիրությունները։
Նա հուսով է, որ հետազոտության արդյունքում հետաքրքիր բացահայտումներ կկատարվեն, իսկ ստացված արդյունքներն օգտակար կլինեն ոլորտի հետագա զարգացման համար։
ԵՊՀ ասպիրանտը վստահ է, որ ուսումնասիրություններն ավարտելուց հետո ընդլայնելու է գիտական հետաքրքրությունների շրջանակը՝ հետազոտելով նոր ուղղություններ, որոնք կունենան գործնական կարևոր նշանակություն։

February 05, 2025 | 15:50
Exosomes—microscopic, membrane-bound particles released by cells—can have a significant impact on cancer development. Exosomes secreted by cancer cells influence neighboring cells, facilitating disease advancement. Lily Kalashyan, a PhD student at the Chair of Genetics and Cytology, YSU Faculty of Biology, is studying the role of exosomes in cancer development, analyzing potential ways to inhibit them in order to slow disease progression.
The scientific project "Application of Exosome Inhibitors for Potential Enhancement of Radiation-Induced DNA Instability in Cancer Cells" by Lily Kalashyan, a PhD student at the Chair of Genetics and Cytology, Yerevan State University, and a junior researcher at the Research Institute of Biology, has been approved for funding as a result of the RA MoESCS "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2024" competition.
Relevance and Importance of the Topic
Speaking about the significance of the research topic, Lily Kalashyan explains that exosomes are formed within cells and accumulate various intracellular molecules, including proteins, lipids, and nucleic acids. Upon release from the cell, they transfer and pass on the molecules they contain to neighboring cells. Exosomes released from cancer cells connect with neighboring cells, contributing to cancer progression and recurrence. Conversely, inhibiting exosomes with specific chemical compounds significantly reduces the abnormal growth of cancer cells.
"Currently, cancer is one of the primary causes of death worldwide, including in Armenia. Modern science is focused on developing methods that will allow for more accurate and efficient suppression of the proliferation of cancer cells while minimizing damage to normal cells. Our team, in collaboration with the CANDLE Synchrotron Research Institute and the Institute of Molecular Biology, has been studying the effects of radiation on both normal and cancer cells in recent years. We have compared the effects of various types of radiation on cell viability and the level of DNA damage," she explains, adding that the team aims to identify radiation parameters under which it would be possible to induce DNA damage in cancer cells that is more difficult to repair.
In studying the role of exosomes in cancer progression, a new idea has emerged to make cancer cells more sensitive to radiation by inhibiting the release of exosomes from them.
"Our main goal is to determine how effective the inhibition of exosomes is in increasing the radiosensitivity of cancer cells," the PhD student emphasizes.
Research Aimed at Increasing the Radiosensitivity of Cancer Cells
Lily explains that about 50% of cancer patients undergo radiation therapy during their illness. However, even with the advanced technical capabilities of modern radiotherapy devices, many patients still suffer from recurring local cancers after radiotherapy. This is the main reason why radiation therapy is combined with targeted molecular therapy. The current technology being tested is focused on increasing the radiosensitivity of cancer cells. According to the PhD student, this is crucial for preventing cancer recurrence after radiation therapy.
"Thanks to the collaboration between the CANDLE Synchrotron Research Institute and the Chair of Genetics and Cytology at YSU, we have the opportunity to study the effects of radiation generated by electron beams from the unique AREAL accelerator on DNA damage in both normal and cancer cells in Armenia and the region. The accelerator is not yet used for clinical purposes, but the trials conducted so far have shown the effectiveness of radiation with accelerated electrons compared to other previously tested radiation sources, such as X-rays or quasi-continuous radiation. At the same time, combining exosome inhibition with electron beam radiation in cancer cells is an entirely new direction that has not been studied before," says YSU PhD student, highlighting the innovation in their research.
New Perspectives Through the Application of Scientific Results
Lily points out that introducing new methods in anti-cancer therapy is a complex and multi-phase process, and they are still in the early stages of research.
"In the future, if promising results are obtained in living organisms, it will be possible to guarantee the application of the method as a way to improve radiation therapy and increase its effectiveness," she emphasizes.
The researcher also notes that she recently conducted a study on the telomeres of irradiated cancer cells at the Institute of Human Genetics in Jena, Germany. This year, together with Armenian and international partners, she plans to continue and expand the research scope.
She hopes that the research will yield interesting discoveries and that the results will be useful for the further development of the field.
YSU PhD student stated that after completing her studies, she will expand her scientific interests by exploring new directions that will have practical significance.