5. Եվրոպական դեղերի գործակալության (EMA) փորձագետի դասախոսությունը ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում ս․թ․ փետրվարի 17-ին և 19-ին «էրազմուս+» (Erasmus PEERS) շրջանակում կայացավ մասնագիտական դասախոսությունների շարք, որը նվիրված էր դեղերի անվտանգության հետազոտմանը և կարգավորող դաշտի հեռանկարներին:
Միջոցառման բանախոսն էր ոլորտի համաշխարհային ճանաչում ունեցող մասնագետ, դոկտոր Մարիա Տերեզա Հերդեյրոն (Maria Teresa Herdeiro): Նա Ավեյրուի համալսարանի (Պորտուգալիա) բժշկական գիտությունների բաժնի դոցենտ է, որը ղեկավարում և համակարգում է Բիոբժշկության ինստիտուտի (iBiMED) հետազոտական ուղղությունները: Ըստ «Scopus» հեղինակավոր գիտաչափական շտեմարանի տվյալների՝ դոկտոր Մ. Տ. Հերդեյրոն հեղինակ է 157 գիտական փաստաթղթերի, որոնք ունեն ավելի քան 4,500 մեջբերում, իսկ նրա գիտական ազդեցության բարձր մակարդակը փաստում է 33 h-index ցուցանիշը: Ունենալով կենսաբժշկական գիտությունների դոկտորի որակավորում (Habilitation) և լինելով «EMA»-ի դեղազգոնության կոմիտեի անդամ՝ նա ուսանողներին ներկայացրեց դեղագործության ամենաբարդ և պատասխանատու ուղղություններից մեկը:
Երկօրյա հանդիպումների ընթացքում (փետրվարի 17-ին և 19-ին) մասնակիցները ծանոթացան միջազգային մի քանի գործընթացների և ընդունված հասկացությունների: Դեղազգոնության վերաբերյալ թեմայի քննարկման առանցքում դեղերի կողմնակի ազդեցությունների զեկուցման կարևորությունն էր: Բանախոսն անդրադարձավ թերզեկուցման խնդրին (երբ բուժաշխատողները չեն հայտնում նկատված կողմնակի ազդեցությունների մասին) և վերջինիս՝ բուժառուների առողջության վրա թողած հետևանքներին: Ռիսկերի կառավարման քննարկման ընթացքում մանրամասնվել է ռիսկերի կառավարման պլանի կառուցվածքը: Հատուկ շեշտվել են անվտանգության բնութագրերը՝ հայտնի և հնարավոր ռիսկերը և դեղազգոնության պլանը՝ ռիսկերի հայտնաբերմանն ուղղված հետագա գործողությունները: Կարգավորող և ԵՄ ստանդարտների մասին թեմայի շրջանակում ներկայացվել են Եվրոպական միության Volume 9A ուղեցույցները և հետշուկայական անվտանգության հետազոտությունները, որոնք թույլ են տալիս վերահսկել դեղի անվտանգությունը դրա գրանցումից և շուկայահանումից հետո:
Դասախոսություններն ինստիտուտի ուսանողների ու դասախոսների շրջանում մեծ հետաքրքրություն առաջացրին: Հանդիպումների ընթացքում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, մասնակիցները հանդես եկան բազմաթիվ հարցադրումներով, որոնք վերաբերում էին ինչպես մասնագիտական նրբություններին, այնպես էլ ոլորտի համաշխարհային զարգացումներին:
Սույն այցը հիմք դարձավ նաև հետագա սերտ համագործակցության համար: Կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին շարունակելու համատեղ աշխատանքը գիտական և կրթական ուղղություններով: Հատուկ կարևորվեց ուսանողների և դասախոսների մասնակցությունը «Էրազմուս+» փոխանակման ծրագրերին, ինչը հնարավորություն կտա օգտվելու ստեղծված նոր կապերից և վերապատրաստվելու եվրոպական առաջատար գիտական կենտրոններում:
Միջոցառումը հերթական կարևոր քայլն էր ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի միջազգայնացման և ուսանողներին օգուտ-ռիսկ հարաբերակցության գնահատման եվրոպական փորձին հաղորդակից դառնալու ճանապարհին:

5. EMA expert delivers lecture at YSU Institute of Pharmacy
On February 17 and 19, the YSU Institute of Pharmacy hosted a series of professional lectures within the framework of the Erasmus+ (Erasmus PEERS) program. The lectures focused on the study of drug safety and emerging perspectives in the regulatory field.
The speaker of the event was internationally recognized expert Dr. Maria Teresa Herdeiro. She is an Associate Professor in the Department of Medical Sciences at the University of Aveiro, where she leads and coordinates research activities at the Institute of Biomedicine (iBiMED). Dr. Herdeiro holds a Habilitation in Biomedical Sciences and serves as a member of the Committee for Medicinal Products for Human Use at the European Medicines Agency (EMA). According to the prominent bibliometric database Scopus, she is the author of 157 scientific publications, cited more than 4,500 times, with an h-index of 33, reflecting her significant scientific impact. During the lectures, she introduced students to one of the most complex and responsible areas of pharmacy.
During the two-day sessions, several international processes and established concepts were introduced to the participants. Central to the discussion on pharmacovigilance was the importance of reporting adverse drug reactions (ADRs). The speaker highlighted the issue of under-reporting—when healthcare professionals don't report observed adverse effects—and the resulting consequences for patient safety.
The discussion on risk management detailed the structure of an effective risk management plan, with special emphasis on safety specifications, including known and potential risks, and the pharmacovigilance plan, which outlines follow-up actions for detecting and managing risks. In the session on regulatory frameworks and EU standards, the European Union's Volume 9A guidelines and Post-Authorisation Safety Studies (PASS) were presented, which help monitor the drug safety after they are authorized and marketed.
The lectures attracted significant interest among the institute's students and faculty. An active discussion unfolded during the sessions, with participants posing numerous questions concerning both professional nuances and global developments in the field.
This visit also laid the groundwork for future close collaboration. The parties agreed to continue joint work in scientific and educational directions. Particular importance was placed on students' and faculty members' participation in Erasmus+ exchange programs, which will provide opportunities to benefit from newly established connections and training in leading European research centers.
The event represented another important step in the internationalization of the YSU Institute of Pharmacy and in familiarizing students with European expertise in evaluating the benefit-risk balance.