5. Գենդերային լեզվաբանությունից մինչև ԱԲ թարգմանություն․ Ռոբերտո Նիկոլիի դասախոսությունները ԵՊՀ ԵԼՀ ֆակուլտետում
Գենդերային լեզվաբանությունից մինչև ԱԲ թարգմանություն․ Ռոբերտո Նիկոլիի դասախոսությունները ԵՊՀ ԵԼՀ ֆակուլտետում
Մայիս 26, 2026
Երևանի պետական համալսարանի եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում ընթացիկ ուսումնական տարվա մայիսի 3–7-ն ընկած ժամանակահատվածում դասախոսություններով հանդես եկավ պրոֆեսոր Ռոբերտո Նիկոլին:
Ռոբերտո Նիկոլին դասավանդում է գերմաներեն, լեզվաբանություն և թարգմանություն Բրեշիայի Սիելս Կամպուսում (Campus Ciels), Միլանի պետական և Բերգամոյի համալսարաններում (Լոմբարդիա)։ Նա միաժամանակ թարգմանություններ է կատարում գերմաներենից, անգլերենից, ֆրանսերենից իտալերեն։
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ ԵԼՀ ֆակուլտետում հյուրընկալված պրոֆեսորը դասախոսություններ կարդաց «Անգլերեն, գերմաներեն և հաղորդակցություն» բակալավրիատի կրթական ծրագրի ուսանողների համար, որոնք մասնագիտանում են բանավոր և գրավոր թարգմանության ոլորտում։
Դասախոսությունների ընթացքում քննարկվեց գերմաներենի ամենազգայուն և միաժամանակ ամենաարդիական թեմաներից մեկը՝ գենդերային խնդիրը, որը վաղուց դուրս է եկել հասարակական խոսույթի շրջանակից՝ իր արտահայտությունը գտնելով նաև լեզվում և դառնալով լեզվաբանական և թարգմանական քննարկումների կարևոր բաղադրիչ։ Անդրադառնալով գերմաներենի գենդերային հարաբերություններին վերաբերող ժամանակակից տեսական մոտեցումներին՝ Ռ. Նիկոլին ներկայացրեց գենդերային ձևերի չեզոքացման և շեշտադրման ռազմավարությունները տարբեր տեքստերում, դրանց կիրառման առանձնահատկությունները, ինչպես նաև թարգմանական մեխանիզմներն ու վերաձևակերպման հնարավորությունները։ Քննարկվեցին նաև գենդերային ձևերի փոխանցման դժվարություններն ու դրանց լուծման ուղիները թարգմանության ընթացքում։
Հետայդու պրոֆեսորը դասախոսությամբ հանդես եկավ նաև գերմանական բանասիրության և թարգմանության տեսության ու պրակտիկայի ամբիոնների պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար՝ նվիրված ժամանակակից թարգմանության հնարավորություններին և մարտահրավերներին: Հատուկ ուշադրություն դարձվեց թարգմանչական ստեղծարար լուծումներին և արհեստական բանականությամբ կատարված թարգմանությունների խմբագրման խնդիրներին։ Ներկայացվեցին գործնական տարբեր մոտեցումներ և լուծումներ, որոնք կարող են արդյունավետ կիրառություն ունենալ մասնագիտական թարգմանությունների ոլորտում։
Գենդերային լեզվաբանությունից մինչև ԱԲ թարգմանություն․ Ռոբերտո Նիկոլիի դասախոսությունները ԵՊՀ ԵԼՀ Ֆակուլտետում

5. From gender-inclusive language to AI translation: lectures by Roberto Nicolini at YSU Faculty of European Languages and Communication
From gender-inclusive language to AI translation: lectures by Roberto Nicolini at YSU Faculty of European Languages and Communication
From May 3 to 7, Professor Roberto Nicolini delivered a series of lectures at the Faculty of European Languages and Communication, Yerevan State University.
Roberto Nicolini teaches German language, linguistics, and translation at Campus CIELS in Brescia, as well as at the University of Milan and the University of Bergamo in Lombardy. He also works as a professional translator from German, English, and French into Italian.
Within the framework of the Erasmus+ program, the visiting professor delivered lectures for bachelor's students of the "English, German and Communication" program at the YSU Faculty of European Languages and Communication, specializing in translation and interpretation.
The lectures addressed one of the most sensitive and topical issues in contemporary German linguistics: gender. The topic, which has long moved beyond public discourse, has increasingly become an important component of linguistic and translation studies. Presenting contemporary theoretical approaches to gender relations in German, Nicolini discussed strategies for neutralizing and emphasizing gendered forms in different types of texts, their usage specifics, as well as translation mechanisms and possible reformulations. The challenges of transferring gendered forms in translation and possible solutions were also examined.
The professor also delivered a lecture for the academic staff of the YSU Chairs of German Philology, and Translation Theory and Practice, focusing on the possibilities and challenges of modern translation. Special attention was given to creative translation solutions and issues related to editing machine-translated texts produced by artificial intelligence. Practical approaches and methods were presented that may be effectively applied in professional translation practice.