5. Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ ըստ վիմական արձանագրությունների. դասախոսություն Պատմության ֆակուլտետում
Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ ըստ վիմական արձանագրությունների. դասախոսություն Պատմության ֆակուլտետում
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ս.թ. փետրվարի 13-ին «Անտիկ և միջնադարյան հնագիտություն» դասընթացի շրջանակում ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը ներկայացրեց «Հռոմեական լեգեոնների ներկայությունն ու գործունեությունը Հայաստանում՝ վիմական արձանագրությունների լույսի ներքո» թեմայով դասախոսություն։
Դասախոսության նպատակն էր վիմագրական և հնագիտական աղբյուրների համադրմամբ ներկայացնել Հայաստանում հռոմեական լեգեոնների ռազմավարական նշանակությունը: Բանախոսը ընդգծեց վիմագիր արձանագրությունների՝ որպես առաջնային աղբյուրների դերը: Վիմագիր արձանագրությունները թույլ են տալիս հստակեցնել զորամիավորումների տեղակայման վայրերը, կազմն ու գործունեության տիրույթը:
Հ․ Գյուլամիրյանը մանրամասն ներկայացրեց Հռոմի կայսերական քաղաքականության ռազմավարական նրբությունները՝ ընդգծելով, որ հռոմեական լեգեոնների դերը Հայաստանում սոսկ սահմանային պահպանությամբ չէր սահմանափակվում։ Այն իրենից ներկայացնում էր բազմաշերտ գործունեություն, որի հիմքում ընկած էր ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Լեգեոնների՝ երկրի հանգուցային կետերում տեղակայումն ուներ խիստ ռազմավարական բնույթ։ Այս ամենն ամրապնդվում էր հզոր ինժեներական ենթակառուցվածքներով. բանակն իրականացնում էր լայնածավալ ճանապարհաշինական նախագծեր։
Տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունն էլ երաշխավորվում էր սահմանային անցակետերի և ամրաշինական բարդ համակարգերի միջոցով, որոնք տասնամյակներ շարունակ հիմնավորում էին Հռոմի ռազմաքաղաքական ազդեցությունը Մեծ Հայքում:
Ըստ այդմ՝ հնագիտական պեղումների արդյունքում հայտնաբերված նյութերը՝ զինատեսակներ, կենցաղային իրեր և կնիքներ, հնարավորություն են տալիս «վերակառուցելու» ռազմական գործողությունների ընթացքը և հասկանալու Հռոմի ու Մեծ Հայքի միջև ձևավորված դիվանագիտական փոխհարաբերությունները: Վիմագրական տվյալները հաճախ միակ հավաստի աղբյուրն են լեգեոնների տեղակայման ժամանակագրությունն ու աշխարհագրությունը ճշգրտելու համար:

5. Lecture titled "The Presence and Activities of Roman Legions in Armenia According to Epigraphic Inscriptions" held at History Faculty
Lecture titled "The Presence and Activities of Roman Legions in Armenia According to Epigraphic Inscriptions" held at History Faculty
On February 13, as part of the "Ancient and Medieval Archaeology" course at the YSU Faculty of History, Hayk Gyulamiryan, researcher at the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Armenia and director of the Wine History Museum of Armenia, delivered a lecture titled "The Presence and Activities of Roman Legions in Armenia According toEpigraphic Inscriptions".
The lecture aimed to present the strategic significance of Roman legions in Armenia through a combination of epigraphic and archaeological sources. The speaker emphasized the role of epigraphic inscriptions as primary sources, which allow researchers to determine with precision the locations, composition, and operational scope of military units.
H. Gyulamiryan presented in detail the strategic nuances of Roman imperial policy, emphasizing that the role of the Roman legions in Armenia was not confined merely to border defense. Rather, it constituted a multifaceted activity grounded in the development of infrastructure. The deployment of legions at the country's key strategic points was of a distinctly calculated and strategic nature. All of this was reinforced by powerful engineering infrastructure, as the army undertook large-scale road construction projects.
Regional security and stability were further ensured through border checkpoints and complex fortification systems, which for decades substantiated and consolidated Rome's military-political influence in Greater Armenia.
Consequently, archaeological finds—such as weapons, household items, and seals—enable historians to reconstruct military operations and understand the diplomatic relations established between Rome and Greater Armenia. Epigraphic evidence often serves as the sole reliable source for accurately determining the chronology and geography of legion deployments.