5. Սիմուլյացիոն վարժանք՝ ուսանողների խորհրդատվական հմտությունների զարգացման համար. ձմեռային դպրոց Ծաղկաձորում
Սիմուլյացիոն վարժանք՝ ուսանողների խորհրդատվական հմտությունների զարգացման համար. ձմեռային դպրոց Ծաղկաձորում
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ ս.թ. փետրվարի 28-ին և մարտի 1-ին ԵՊՀ Ծաղկաձորի հյուրատանը անցկացվեց սիմուլյացիոն վարժանք՝ նախատեսված «Սոցիալական աշխատանք» բակալավրի և «Սոցիալական աշխատանք և սոցիալական քաղաքականություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ուսանողների համար:
Սոցիալական աշխատողների կրթությունը կառուցված է մասնագիտական երկու առանցքի շուրջ՝ հասարակության խոցելի խմբերի ուսումնասիրություն և նրանց հետ աշխատելու մեթոդներ։ Իրական կյանքում մասնագետները բախվում են սոցիալական հիմնախնդիրների փոխհատականությանը և պետք է արագ կողմնորոշվեն՝ ինչպես աշխատել տվյալ շահառուի հետ։ Գիտակցելով ուսանողների պրակտիկ հմտությունների զարգացման կարևորությունը՝ 2026 թվականի ռազմավարական զարգացման պլանում Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը ներառեց 25 հոգու համար նախատեսված սիմուլյացիոն վարժանք։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Անահիտ Սահակյանը և Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչ Յուլիանա Մելքումյանը։ Վերջինս նշեց, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր հարթակ են մասնագիտական գիտելիքի և գործնական փորձի փոխանակման, դասախոս-ուսանող համագործակցության ամրապնդման և սոցիալական աշխատանքի կրթության ոլորտում ժամանակակից մոտեցումների ներդրման համար։
Ա․ Սահակյանը ներկայացրեց ուսանողներին շահառուի հետ վստահելի հարաբերությունների կառուցման հիմնարար սկզբունքները և տեխնիկաները, ինչից հետո տրվեցին հանձնարարություններն ու բաշխվեցին դերերը․ ընտրվեցին շահառուի դերը ստանձնող ուսանողները և նրանց հետ առաջնային կոնտակտ ստեղծող սոցիալական աշխատողները։
Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ Միրա Անտոնյանը, դասախոսներ Սյուզաննա Ջուհարյանը և Տաթևիկ Կարապետյանը նախապես հավաքագրել և սիմուլյացիոն խաղի համար հարմարեցրել էին պրակտիկ դաշտից բերված դեպքեր՝ աշխատանքային միգրանտի, առանց ուղեկցողի այլազգի անչափահաս փախստականի, մանկատան շրջանավարտի և բազմազավակ մոր հիմնախնդիրներ։
Սիմուլյացիոն վարժանքին ներկա էին և ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև ամբիոնի հետ 8 տարուց ավելի համագործակցող Սթավանգերի համալսարանի (Նորվեգիա) ուսանողները, որոնք 22-շաբաթանոց պրակտիկա են անցնում Հայաստանի սոցիալական ծառայություններում։
Իրական ժամանակում ուսանողները կարողացան կիրառել ստացած գիտելիքը, ինչին հաջորդեց մասնագիտական ռեֆլեքսիան՝ հնարավորություն տալով ինչպես ուսանողներին, այնպես էլ դասախոսներին քննարկելու շահառուի հետ սոցիալական աշխատողի հաղորդակցման ուժեղ և թույլ կողմերը և լավարկման հնարավորությունները։
Ուսանողները շեշտեցին, որ կարողացան լսարանում ստացած գիտելիքն ամրապնդել դերային խաղի միջոցով, ինչը հնարավորություն կտա վերածելու ստացած գիտելիքն իրական հմտության։

5. Simulation exercise to develop students' counseling skills: winter school in Tsaghkadzor
On February 28 and March 1, a simulation exercise was held at the YSU guesthouse in Tsaghkadzor, organized by the YSU Faculty of Sociology. The exercise was designed for students of the "Social Work" bachelor's program and the "Social Work and Social Policy" master's program.
Social worker education is built around two professional pillars: studying vulnerable groups in society and mastering methods for working with them. In real life, professionals face the individuality of social problems and must quickly determine how to engage with each client. Recognizing the importance of developing students' practical skills, the Faculty of Sociology included a simulation exercise for 25 students in its 2026 strategic development plan.
Welcome remarks were delivered by Anahit Sahakyan, Deputy Dean of the Faculty of Sociology, and Yuliana Melkumyan, Head of the Chair of Social Work and Social Technologies. Melkumyan emphasized that such initiatives provide an important platform for exchanging professional knowledge and practical experience, strengthening lecturer-student collaboration, and introducing modern approaches in social work education.
Anahit Sahakyan introduced the students to the fundamental principles and techniques for building trustworthy relationships with clients. Following this, assignments were given, and roles were distributed: some students assumed the roles of clients, while others acted as social workers interacting with the clients for the first time.
Associate Professor Mira Antonyan, along with lecturers Syuzanna Juharyan and Tatevik Karapetyan, had previously collected real-life cases and adapted them for the simulation exercise. These cases addressed challenges faced by a migrant worker, an unaccompanied minor refugee, an orphanage graduate, and a mother of multiple children.
The exercise also included students from the University of Stavanger (Norway), who have collaborated with the YSU staff for over eight years and are completing a 22-week practicum in Armenian social services.
During the simulation, students applied their acquired knowledge, followed by professional reflection. This allowed both students and lecturers to discuss the strengths and weaknesses of social worker-client communication and identify opportunities for improvement.
Students emphasized that the role-playing exercise reinforced the knowledge gained in the classroom, transforming it into practical skills they can apply in real-world professional settings.