5. Հետազոտության օբյեկտը՝ շրջանաձև տնտեսություն. ոլորտն առաջինը ուսումնասիրողներից մեկը ԵՊՀ դասախոսն է
Հետազոտության օբյեկտը՝ շրջանաձև տնտեսություն. ոլորտն առաջինը ուսումնասիրողներից մեկը ԵՊՀ դասախոսն է
Հունվար 26, 2024
Շրջանաձև տնտեսության զարգացումը ԵՄ առաջնահերթություններից է, սակայն ՀՀ-ում դրա վերաբերյալ տնտեսագիտական վերլուծություններ գրեթե չկան: ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, տ.գ.թ., դոցենտ Վարդան Ալեքսանյանը, համագործակցելով Գերմանիայի և Ռումինիայի գործընկերների հետ, գիտական հոդված է հրապարակել «Sustainability» միջազգային պարբերականում:
Նյութական ապրանքների և ծառայությունների աճող պահանջարկը հակասում է ռեսուրսների սահմանափակությանը, ինչն անհրաժեշտություն է առաջացնում գծային տնտեսությունից անցում կատարելու շրջանաձև տնտեսության, որի նպատակը անթափոն տնտեսություն ունենալն է. ռեսուրսները կարող են վերօգտագործվել և վերականգնվել, իսկ թափոնները՝ վերամշակվել արտադրական նոր արժեք ստեղծելու նպատակով:
«Շրջանաձև ուղիներ դեպի կայուն զարգացում. շրջանաձև տնտեսության ցուցանիշների, տնտեսական աճի, սոցիալական բարեկեցության և բնապահպանական գործընթացների միջև կապերի ուսումնասիրությունը ԵՄ-27-ում» թեմայով գիտական հոդվածում բացահայտվել են 2012-2020 թթ. ընթացքում ԵՄ 27 երկրներում շրջանաձև տնտեսության և տնտեսություն-հասարակություն-միջավայր կապի միջև առկա բարդ փոխառնչությունները:
Օգտագործելով Եվրոպական վիճակագրական ծառայությունից (EUROSTAT) ձեռք բերված 243 դիտարկումների բազան՝ կատարվել է տնտեսաչափական վերլուծություն: Ուսումնասիրությունը նպատակ ուներ քանակական տվյալներով վերլուծելու շրջանաձև տնտեսության ցուցանիշների ազդեցությունը մակրոտնտեսական կախյալ փոփոխականների վրա, մասնավորապես՝ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ ցուցանիշը (տնտեսական հարթություն) և ջերմոցային գազերի արտանետումը (սոցիալական հարթություն):
Հետազոտության շնորհիվ պարզվել է, որ ռեսուրսարդյունավետությունը, թափոնների վերամշակումը, վերամշակվող հումքի առևտուրը, էներգաարդյունավետությունը, մասնավոր ներդրումները և համախառն ավելացված արժեքը՝ կապված շրջանաձև տնտեսության հետ, դրական ազդեցություն ունեն ԵՄ երկրների տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ցուցանիշների վրա:
Կարևորելով թեմայի ընտրությունը՝ Վարդան Ալեքսանյանը շեշտեց, որ Հայաստանում շրջանաձև տնտեսության մոդելը տնտեսության ոչ մի հատվածում ներդրված չէ. օրինակ, եթե պլաստիկի վերամշակման համաշխարհային ցուցանիշը գնահատվում է շուրջ 50%, ապա ՀՀ-ում տվյալ ցուցանիշը շուրջ 15% է, ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է ամբողջ աշխարհում:
«Շրջանաձև տնտեսության զարգացման Եվրոպական Միության երկրների փորձի ուղղությամբ կատարված այս հետազոտությունը ոչ միայն տնտեսագիտական առաջին ուսումնասիրություններից է, այլև կարևորագույն նախադրյալ և գիտական հիմք՝ ՀՀ շրջանաձև տնտեսության անցման կառուցակարգերի և պետական քաղաքականության մշակման գործում»,- նշեց Վ. Ալեքսանյանը:
Միջազգային Q2 վարկանիշային գիտական հանդեսում հրապարակումը Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկանի տեղակալի համար բացել է միջազգային նոր գործակցությունների բազմաթիվ հնարավորություններ` hամատեղ հետազոտություններ կատարելու, գիտաժողովների մասնակցելու, միջազգային պարբերականներում հոդվածներ տպագրելու առաջարկներ և այլն:
Գիտական թիմը շարունակելու է գործակցությունը ոլորտի հետագա ուսումնասիրությունների համար՝ զարգացնելով շրջանաձև տնտեսության գաղափարը, ինչը հետագայում հնարավորություն կտա ՀՀ Կառավարությանը ներկայանալու հստակ առաջարկներով:
Վարդան Ալեքսանյանն ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ն ունի միջազգային կապեր հաստատելու լայն հնարավորություններ, և տնտեսագիտության ոլորտում այդ բացը լրացնելու համար դեկանի գլխավորությամբ ֆակուլտետում բազմիցս քննարկում են միջազգային գործակցությունների հնարավոր ուղիները, ինչը կնպաստի կրթության որակի բարելավմանը, ոլորտի զարգացմանը և, առհասարակ, բուհի միջազգայնացմանը:
Նշենք, որ Վարդան Ալեքսանյանը օտարերկրյա գործընկերների հետ համատեղ ևս երկու հոդված է հրապարակել. Ուկրաինայի և Չինաստանի գործընկերների հետ համագործակցությամբ «Ֆինանսական աուդիտորները ազդո՞ւմ են կայունության հաշվետվությունների վրա: Ֆինանսական աուդիտների «Մեծ քառյակի» ազդեցությունը Չինաստանում ԿՍՊ հաշվետվությունների որակի վրա» թեմայով գիտական հոդված է հրապարակել «Intellectual Economics» պարբերականում (Scopus Q2), իսկ հայ և ռումինացի գործընկերների հետ համագործակցությամբ՝ «Արտահանման էկոնոմետրիկ վերլուծությունը և արտարժույթի փոխարժեքների ազդեցությունը գինու արտադրության վրա. (հայկական գինու արդյունաբերության օրինակով)» թեմայով գիտական հոդված «Web of Sciense» պարբերականում:

The development of the circular economy is one of the priorities of the EU, but almost almost no economic analyzes on it is conducted in Armenia. Vardan Aleksanyan, Deputy Dean of the Faculty of Economics and Management, Candidate of Economic Sciences, Associate Professor, in cooperation with colleagues from Germany and Romania, published a scientific article in the international periodical "Sustainability".
The growing demand for material goods and services conflicts with the limitation of resources, which necessitates the transition from a linear economy to a circular economy, the goal of which is to have a zero-waste economy. Resources may be reused and recovered and waste may be recycled to create new production.
Scientific article titled "Circular Pathways to Sustainable Development: Understanding the Links between Circular Economy Indicators, Economic Growth, Social Well-Being, and Environmental Performance in EU-27" aims to reveal the intricate relationships between the CE and the economy–society–environment nexus across 27 EU countries during the period from 2012 to 2020.
Utilizing a dataset comprising 243 observations drawn from the EUROSTAT database, we conducted an econometric analysis. The research aimed to quantify the impact of circular economy indicators on macroeconomic dependent variables, namely GDP per capita (economic dimension) and greenhouse gas emissions (social dimension).
The findings of research illuminate that resource efficiency, waste recycling, trade of recyclable raw materials, energy efficiency, private investment and gross added value related to the circular economy have a positive impact on the economic, social and environmental indicators of EU countries.
Emphasizing the importance of the choice of the topic, Vardan Aleksanyan noted that the circular economy model is not implemented in any part of the Armenian economy. For instance, if the global indicator of plastic recycling is estimated at around 50%, then the given indicator in RA is around 15%, which is a very low indicator in the whole world.
"This research conducted in the direction of the experience of the European Union countries in the development of the circular economy is not only one of the first economic studies, but also the most important premise and scientific basis of the development of the structures and state policies of the transition towards the circular economy of RA," said V. Aleksanyan.
For the Deputy Dean of the Faculty of Economics and Management the publication in the international Q2 ranking scientific journal has opened many opportunities of new international cooperation: conduction of joint research, participation in conferences, offers to publish articles in international periodicals, etc.
The scientific team will continue the cooperation for further studies of the field, developing the idea of the circular economy, which will later provide an opportunity to present clear proposals to the RA Government.
Vardan Aleksanyan emphasized that YSU has wide opportunities to establish international relations, and in order to fill that gap in the field of economics, the faculty, led by the Dean, repeatedly discusses the possible ways of international cooperation, which will contribute to the improvement of the quality of education, the development of the field and, in general, the internationalization of the university.
It should be noted that Vardan Aleksanyan published two other articles together with foreign colleagues. In cooperation with colleagues from Ukraine and China, the scientific article titled "Do financial auditors impact sustainability reporting? The effects of big four financial audits on the quality of CSR reports in China" was published in the "Intellectual Economics" periodical (Scopus Q2). In cooperation with Armenian and Romanian colleagues, the scientific article titled "The econometric analysis of the exports and foreign exchange rates impact on wine production: the case of Armenian wine industry" was published in the "Web of Science" periodical.