5. Միջբուհական համագործակցության նոր փուլ. շնորհվեցին որակավորման բարձրացման վկայագրեր
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում հյուրընկալվեց Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի (ՄՊՀ) մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի դոցենտ Ինեսսա Ավանեսովան և որակավորման բարձրացման դասընթացների մասնակցության վկայագրերը հանձնեց ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դասախոսներին:
Դեռևս նախորդ տարի Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցի տնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Ալեքսանդր Նեկիպելովի հրավերով ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պատվիրակությունը ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով հյուրընկալվել էր ՄՊՀ մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցում: Այցի շրջանակում պատվիրակության կազմում ընդգրկված ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները որակավորման դասընթացներ են անցել Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցում:
Վկայագրերի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԵՊՀ ուսումնամեթոդական վարչության պետ Արմեն Սարգսյանը, ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը, ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական և վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը շնորհակալություն հայտնեց գործընկեր բուհի ներկայացուցչին այցի համար՝ վերահաստատելով ֆակուլտետի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու և խորացնելու համագործակցությունը։
Իր խոսքում Ինեսսա Ավանեսովան նշեց, որ երկու գործընկեր բուհերի միջև պաշտոնական հարաբերությունները վաղուց են ձևավորված, սակայն հատկապես վերջին մի քանի տարվա համատեղ և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ բազմաթիվ պայմանավորվածություններ և պայմանագրային դրույթներ վերածվել են գործնական արդյունքների։
Այցի շրջանակում քննարկվեցին նաև երկու հաստատությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խորացման, ինչպես նաև նոր ձևաչափերով համագործակցության զարգացման հնարավորությունները՝ ներառյալ ուսանողական փոխայցերը, կլոր սեղան-քննարկումների անցկացումը, համատեղ կազմակերպվող գիտաժողովներին և համաժողովներին մասնակցությունը։ Կողմերը նաև պայմանավորվեցին վերապատրաստման ծրագրերին հաղորդել շարունակական և համակարգված բնույթ՝ ապահովելով դրանց պարբերական անցկացումը։
Նշենք, որ շուրջ երեք տարի է՝ Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մոսկովյան տնտեսագիտական դպրոցը և Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը հետևողականորեն խորացնում են փոխգործակցությունը՝ զարգացնելով ակադեմիական կապերն ու համատեղ նախաձեռնությունները։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը շարունակում է ընդլայնել գործընկերային հարաբերությունների շրջանակը՝ նպատակ ունենալով շարունակաբար բարձրացնելու կրթության որակը, խթանելու գիտահետազոտական գործունեությունը և ապահովելու ակադեմիական շարժունության նոր հնարավորություններ դասախոսների և ուսանողների համար։

The Faculty of Economics and Management at Yerevan State University hosted Inessa Avanesova, Associate Professor at the Moscow School of Economics of Lomonosov Moscow State University. During the visit, certificates for participation in professional development courses were presented to the faculty members of the YSU Faculty of Economics and Management.
Last year, at the invitation of Alexander Nekipelov, Director of the Moscow School of Economics of Lomonosov Moscow State University and academician at the Russian Academy of Sciences, a delegation from the YSU Faculty of Economics and Management, led by Dean Associate Professor Karlen Khachatryan, paid a working visit to the Moscow School of Economics. During this visit, members of the faculty's academic staff participated in professional development courses at the Moscow School of Economics.
The solemn ceremony for awarding the certificates was attended by Armen Sargsyan, Head of the YSU Educational-Methodological Department; Karlen Khachatryan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management; as well as representatives of the faculty's academic and administrative staff.
Welcoming the attendees, Dean Karlen Khachatryan expressed his gratitude to the representative of the partner university for the visit, reaffirming the faculty's commitment to continuing and deepening the collaboration.
In her remarks, Inessa Avanesova emphasized that official relations between the two partner universities have long been established. However, thanks to consistent and collaborative efforts in recent years, numerous agreements and contractual provisions have been translated into tangible results.
During the visit, the parties discussed further deepening existing agreements and exploring new formats for collaboration. These include student exchange programs, round-table discussions, and participation in jointly organized conferences and forums. Both sides agreed to ensure that the professional development programs adopt a continuous and systematic approach, guaranteeing their regular implementation.
For nearly three years, the Moscow School of Economics at Lomonosov Moscow State University and the YSU Faculty of Economics and Management have been steadily deepening their collaboration, fostering academic ties and joint initiatives.
The YSU Faculty of Economics and Management continues to expand the scope of its partnership relations, aiming to consistently enhance the quality of education, promote research activities, and provide new opportunities for academic mobility for both faculty and students.