ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գիտական նախաձեռնությունը՝ միջազգային հեղինակավոր հարթակում ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ հրատարակված «Կենսաբանական գիտություն և նորարարություն՝ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար» («Biological Science and Innovation for Achieving the Sustainable Development Goals») գիրքը կարևոր ձեռքբերում է ոչ միայն ֆակուլտետի, այլև ամբողջ համալսարանի գիտական գործունեության միջազգային ճանաչման ճանապարհին։ Հրատարակությունից ընդամենը երկու շաբաթ անց գիրքն ամբողջությամբ ներառվել է «Scopus» միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարանում, իսկ գրքի բոլոր 17 գլուխները նույնպես ինդեքսավորվել են՝ գիտական արժեքով համարժեք լինելով Q4 կարգի միջազգային ամսագրում հրապարակված հոդվածների։ Սա հեղինակներին հնարավորություն է տալիս բարձր վարկանիշ ունեցող գիտական հարթակում իրենց հետազոտությունները ներկայացնելու միջազգային ակադեմիական հանրությանը։
Ի՞նչ կրթություն է պետք փոփոխվող աշխարհին․ քննարկում ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի ժամանակ Արդյո՞ք ժամանակակից կրթական համակարգերը համահունչ են 21-րդ դարի արագ փոփոխվող աշխարհի պահանջներին։ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի «Կրթության փոխակերպումներ» խորագրով քննարկման ընթացքում ոլորտի մասնագետներն անդրադարձել են կրթության վերաիմաստավորման անհրաժեշտությանը, միջառարկայական կապերին, տեխնոլոգիական զարգացումների ազդեցությանը և կրթության ապագային։ Բանախոսները ներկայացրել են կրթության նպատակների, բովանդակության և կազմակերպման շուրջ առկա մոտեցումները՝ քննարկելով նաև արհեստական բանականության, մասնագիտական «շարժունակության» և ցկյանս ուսումնառության արդիական մարտահրավերները։
Երիտասարդ իրավաբանները ճանաչողական այցով եղել են Գերմանիայի բուհերում և իրավակիրառ հաստատություններում. միջազգային փորձի ուսումնասիրություն ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցության շրջանակում երիտասարդ հայ իրավաբանների համար կազմակերպվել է ճանաչողական այց Գերմանիա։ Ծրագրի մասնակիցները ծանոթացել են Գերմանիայի արդարադատության համակարգի գործունեությանը, այցելել առաջատար բուհեր, գիտահետազոտական և իրավակիրառ հաստատություններ, ինչպես նաև մասնակցել մասնագիտական հանդիպումների և քննարկումների։
Ինչպե՞ս գնահատել երիտասարդների կարիքներն ու հնարավորությունները. ԵՊՀ-ն ներգրավված է ազգային ինդեքսի մեթոդաբանության մշակման գործում Երիտասարդների կյանքի որակը միայն զբաղվածության, կրթության կամ առողջության առանձին ցուցանիշներով հնարավոր չէ ամբողջությամբ գնահատել։ Կարևոր է հասկանալ նաև՝ ինչպես են երիտասարդներն իրենք ընկալում իրենց հնարավորությունները, անվտանգությունը, հասարակական կյանքին մասնակցությունը և ապագայի հեռանկարները։ Այս խնդիրներին համակարգված անդրադառնալու նպատակով մշակվում է երիտասարդության ազգային ինդեքսը։ Հուլիսի 14-ին ներկայացվել և քննարկվել է ինդեքսի մեթոդաբանական շրջանակի նախագիծը, որի մշակման աշխատանքներում ներգրավված է Երևանի պետական համալսարանի ժողովրդագրական հետազոտությունների և կրթության կենտրոնը։
ԵՊՀ-ն ընդլայնում է միջազգային գիտական համագործակցությունը. նոր գործընկերություն Չինաստանի առաջատար համալսարաններից մեկի հետ ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, կ.գ.դ., պրոֆեսոր Կարեն Թռչունյանը մասնակցել է Պեկինի քիմիական տեխնոլոգիաների համալսարանում (BUCT) կայացած Կենսավերամշակման և կենսաարտադրության միջազգային 10-րդ գիտաժողովին, որը համախմբել էր ոլորտի առաջատար գիտնականներին, հետազոտողներին և համալսարանների ներկայացուցիչներին աշխարհի տարբեր երկրներից։
Երևանի պետական համալսարանի և «Բի Յանգ» ընկերության միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Բի Յանգ» ՍՊԸ տնօրեն Ռուբեն Բորոյանը ստորագրեցին հուշագիր՝ պաշտոնապես ամրագրելով երկկողմ համագործակցությունը: Հուշագրով նախատեսվում է գիտակրթական համատեղ նախաձեռնությունների և նորարարական ծրագրերի իրականացում, ինչը կնպաստի կենսաբանության և բժշկագիտության ոլորտներում գիտահետազոտական փոխշահավետ գործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
Արևելագիտությունը՝ երկխոսության միջոց․ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվել է «Օրբելի – 2026» միջազգային արևելագիտական ամառային դպրոցը Ամառային դպրոցի շրջանակում համախմբվել էին Երևանի, Սանկտ Պետերբուրգի և Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանների ուսանողներ ու ասպիրանտներ։ Մեկշաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակիցները լսել են հայ և ռուս առաջատար արևելագետների դասախոսություններ, մասնակցել ճանաչողական այցերի:
Հայկական մաթեմատիկական դպրոցի ավանդույթները շարունակվում են. ԵՊՀ-ում անցկացվեց միջազգային ուսանողական գիտաժողով ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում անցկացվեց «Ֆունկցիաների երկրաչափական տեսություն» խորագրով միջազգային ուսանողական գիտաժողովը, որը համախմբել էր Հայաստանի և արտերկրի ուսանողների, ասպիրանտների և գիտական գործունեությունը նոր սկսած հետազոտողների։ Գիտաժողովը նպատակ ուներ երիտասարդ հետազոտողներին ծանոթացնելու ոլորտի նորագույն արդյունքներին, խթանելու Հայաստանում ֆունկցիաների երկրաչափական տեսության՝ պատմականորեն ձևավորված գիտական դպրոցի շարունակական զարգացումը և ձևավորելու գիտական հոդվածների հետ մասնագիտական աշխատանքի հմտություններ։
Համալսարանական սպորտի զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար պարգևատրվեց պրոֆեսոր Վլադիմիր Ավագիմյանցը ԵՊՀ-ում սպորտի զարգացման և առողջ ապրելակերպի մշակույթի ձևավորման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև համալսարանում 42 տարվա գործունեության համար շնորհակալագրով և ԵՊՀ բրենդային ժամացույցով է պարգևատրվել Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի պրոֆեսոր Վլադիմիր Ավագիմյանցը։
Գիտելիքից դեպի հմտություն. ԵՊՀ-ում ամփոփվեց ներհամալսարանական փորձնակության ծրագիրը ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված ներհամալսարանական փորձնակության ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը։ 2026 թ. մարտ-մայիս ամիսներին իրականացված այս նախաձեռնությունը հնարավորություն տվեց ուսանողներին ներգրավվելու համալսարանի վարչական և կրթագիտական ստորաբաժանումների աշխատանքներում:

Tourism and international experience: Hokkaido University professor visits YSU At the YSU Faculty of Geography and Geology, a lecture titled "Community-Based Sustainable Heritage Conservation and Tourism Development" was delivered by Professor Noriaki Nishiyama of the Center for Advanced Tourism Studies at Hokkaido University (Japan). The lecture was distinguished by its multifaceted and practical content, encompassing fundamental approaches to contemporary tourism development, regional governance, cultural heritage conservation, and community engagement.
YSU holds second extraordinary session of academic council, subdivisions present annual reports The presentation of the annual reports of the YSU academic subdivisions continued today. During the second session, the heads of faculties, institutes, and centers presented the work carried out over the year, the key achievements, as well as plans for further development and improvement.
Role of national human rights institutions and existing challenges: meeting with YSU students On the occasion of International Human Rights Day, YSU hosted a delegation comprising the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Anahit Manasyan; the UNDP Resident Representative in Armenia, Natia Natsvlishvili; the representative of the Republic of Malta, Anne Marie Thake; former Ombudsman of the Republic of Serbia and human rights expert, Sasa Jankovic; and Deputy of the People's Advocate of the Republic of Moldova, Valentin Rosca.
YSU subdivisions present annual reports at extraordinary session of academic council The first session for presenting the annual reports of YSU academic subdivisions was held in the Academic Council Session Hall. During the meeting, the heads of several faculties and academic centers provided an overview of the year's activities, highlighted key achievements, and outlined plans for the coming year. The session also featured a question-and-answer segment and professional discussions.
Experts discuss methods and content of teaching history at YSU international conference At the initiative of the YSU Faculty of History, an international conference titled "Theoretical and Methodological Issues of Teaching History" has commenced. The discussions focus on theoretical and methodological issues related to the teaching of history, the humanities, and various academic disciplines within higher education.
YSU PhD student advances research skills and gains cultural insights through training programs in Germany and Czech Republic Emma Khachatryan, a PhD student at the YSU Institute of Pharmacy and a junior researcher in the Asymmetric Synthesis Group, has recently returned from a three-month training program at the University of Greifswald in Germany. The visit took place at the university’s Institute of Pharmacy within the framework of the 2025 DAAD-Ostpartnerschaften program.
Discussion of pilot results of newly developed master's programs and their alignment with new legislative regulations within T-GREEN project Within the framework of the Erasmus+ T-GREEN (Transforming Graduate Education for Green and Sustainable Future) project, a workshop was held at the Catholic University of Portugal (Porto) to discuss the results of the pilot implementation of newly developed master's programs.
Armenian writer Mark Aren on his books and literary path The YSU Sargis and Marie Izmirlian Library recently hosted a meeting with Armenian writer Mark Aren (Karen Margaryan), during which he discussed his literary works, shared personal experiences, and reflected on key moments in his career.
Presentation of "Azerbaijani Language (Military-Political and Diplomatic Fields)" textbook held at YSU Faculty of Oriental Studies The Faculty of Oriental Studies at Yerevan State University hosted the presentation of the new textbook "Azerbaijani Language (Military-Political and Diplomatic Fields)". The book's author, Ashot Movsisyan—a former lecturer at the Chair of Turkology and an expert in Azerbaijani studies—developed the textbook for students of oriental studies, as well as for professionals in military and diplomatic educational institutions and research centers who study or work with the Azerbaijani language.