5. Միջազգային համագործակցության ընդլայնում. Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի դոցենտի այցը ԵՊՀ
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում ս.թ. մարտի 23-27-ը աշխատանքային այցով հյուրընկալվել էր Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի կառավարման և սոցիալ-տնտեսական գործընթացների պլանավորման ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Ելենա Վալերիի Կուլչիցկայան։ Այցը կարևոր էր երկու հաստատությունների միջև ձևավորված համագործակցության զարգացման և խորացման տեսանկյունից։
Ելենա Կուլչիցկայան այցի շրջանակում հանդիպում ունեցավ ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղղությունները՝ ներառյալ համատեղ գիտական հետազոտություններ կատարելու, կրթական ծրագրերի մշակման հեռանկարները, ինչպես նաև ակադեմիական փորձի փոխանակման նոր ձևաչափերը։
Դեկան Կառլեն Խաչատրյանը ընդգծեց, որ ֆակուլտետը կարևորում է միջազգային համագործակցության շարունակական ընդլայնումը՝ նպատակ ունենալով ձևավորելու բաց, համագործակցային և գիտելիքի փոխանակման վրա հիմնված ակադեմիական միջավայր։ Նրա խոսքով՝ օտարերկրյա գործընկերների հետ ձևավորվող կապերը հաճախ վերածվում են երկարաժամկետ և արդյունավետ ինստիտուցիոնալ համագործակցությունների, իսկ Ելենա Կուլչիցկայայի հետ ձևավորված գործընկերությունը դրա հաջողված օրինակներից է։ Դեկանը շնորհակալություն հայտնեց ռուս գործընկերոջը համագործակցության զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար։ Այցի ընթացքում Ե. Կուլչիցկայան ֆակուլտետի դեկան Կ. Խաչատրյանին փոխանցեց Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի կողմից ուղարկված գիրք։
Նշենք, որ համագործակցության շրջանակում Ե. Կուլչիցկայան համալսարանական գիտական սեմինարին հանդես եկավ զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով հայ գործընկերների հետ համատեղ կատարած հետազոտության արդյունքները և արժևորելով համատեղ աշխատանքի գիտական և կիրառական նշանակությունը։ Հատկանշական է, որ սա ռուս գործընկերոջ երկրորդ այցն էր ֆակուլտետ, ինչը վկայում է ոչ միայն համագործակցության շարունակականության, այլև ձևավորված փոխվստահության և գործընկերային ամուր հիմքերի մասին։
Այցի ընթացքում դոցենտ Ե. Կուլչիցկայան նաև բակալավրիատի ուսանողների համար հանդես եկավ դասախոսություններով։ «Կառավարում» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողները հնարավորություն ունեցան լսելու «Կառավարչական որոշումների արդյունավետության գնահատման մեթոդները» թեմայով դասախոսությունը, իսկ «Ֆինանսներ» մասնագիտության ուսանողները լսեցին դասախոսություն «Սպառողի ուղին» թեմայով։ Դասախոսությունները առանձնացան իրենց կիրառական ուղղվածությամբ և ինտերակտիվ բնույթով։
Աշխատանքային հանդիպումների շրջանակում ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի միջև ձևավորված համագործակցությունը  խորացնելու ուղղությամբ:

From March 23 to 27, the Faculty of Economics and Management at Yerevan State University hosted Associate Professor Elena Valery Kulchitskaya, PhD in Economics, from the Department of Management and Socio-Economic Planning Processes at the Faculty of Economics, Saint Petersburg State University. The visit played an important role in developing and deepening cooperation between the two institutions.
During her visit, Elena Kulchitskaya met with Associate Professor Karlen Khachatryan, Dean of the Faculty of Economics and Management, to discuss potential avenues for collaboration, including joint scientific research, the development of educational programs, and new formats for exchanging academic experience.
Karlen Khachatryan emphasized the faculty's commitment to expanding international cooperation to foster an open, collaborative, and knowledge-sharing academic environment. He noted that partnerships with foreign colleagues often evolve into long-term, productive institutional collaborations, with the cooperation with Elena Kulchitskaya serving as a successful example. The dean expressed his gratitude to the visiting scholar for her contribution to advancing this partnership. During the visit, Kulchitskaya also presented Dean Khachatryan with a book sent by the dean of the Faculty of Economics at Saint Petersburg State University.
As part of the collaboration, Kulchitskaya delivered a presentation at a faculty scientific seminar, sharing the results of research conducted jointly with Armenian colleagues and highlighting the scientific and practical significance of the work. Notably, this marked her second visit to the faculty, reflecting not only continuity but also strong mutual trust and a solid foundation for partnership.
Kulchitskaya also conducted lectures for bachelor's students. Third-year students in the "Management" program attended a lecture on "Methods for Evaluating the Effectiveness of Managerial Decisions", and students in the "Finance" program participated in a lecture on "The Consumer Journey". The lectures were distinguished by their practical focus and interactive approach.
During the course of the visit, the two faculties reached agreements to further strengthen and expand the ongoing cooperation between the Faculty of Economics and Management at YSU and the Faculty of Economics at Saint Petersburg State University.