3. Հայոց գաղթերի և տեղահանությունների պատճառները՝ գիտական նոր ուսումնասիրության առարկա
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորներ Հակոբ Հարությունյանի և Հայկազ Հովհաննիսյանի ուսումնասիրության տիրույթում են հայոց գաղթերն ու տեղահանությունները: Իրենց գիտական խմբի հետ նրանք բացահայտելու են հայոց գաղթերի պատճառները և պատմական հանգամանքները, ինչպես նաև այն, թե ինչու աստիճանաբար «մարեցին» երբեմնի ծաղկող հայկական գաղութները, և ինչու շատ գաղութահայեր բռնեցին տեղի ժողովուրդների հետ ձուլման ճանապարհը:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի հայտարարած «Հասարակական գիտությունների, հայագիտության և հումանիտար գիտությունների բնագավառներում հետազոտություններ-2024» մրցույթի արդյունքում ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսորների ներկայացրած «Հայոց գաղթերը և տեղահանությունները» խորագրով պատմաքննական վերլուծության հայտն արժանացել է ֆինանսավորման:
Հայոց պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Հայկազ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է պատմությունը մանրամասնորեն ուսումնասիրելու, չբացահայտված դրվագները վերհանելու նպատակներն ու ակնկալիքները:
Հայկական գաղթավայրերի գոյատևման և ձուլման պատճառների բացահայտման կարևորությունը
2023 թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցավ հերթական ողբերգական իրադարձությունը հայ ժողովրդի կյանքում. արցախահայությունը բռնեց գաղթի ճանապարհը, հայ ժողովրդի զգալի հատված կրկին տեղահանվեց: Այս տեղահանությունը և գաղթը հայ ժողովրդին բաժին հասած անարդարություններից էին, և այդ իրողությունը չպետք է արժանանա աշխարհի, առավել ևս՝ հայ պատմագիտական մտքի անտարբերությանը:
Արցախահայությանը բաժին հասած այս ծանր ողբերգությունը հարկադրում է փոխելու մեր պատմագիտական վերաբերմունքն ու գնահատականները ինչպես անցյալում, այնպես էլ ներկայում մեր պատմագիտության մեջ ամրագրված դրույթներում և եզրակացություններում:
Գիտական խմբի խնդիրը հայկական գաղթերի ու տեղահանությունների, առավել ևս՝ գաղթավայրերի պատմության շարադրանքը չէ, այլ հայկական գաղթավայրերի գոյատևման, դրանց նախորդած տեղահանությունների, ներկայում ձուլման պատճառների բացահայտումն ու վերլուծությունն է դասագրքային և տեսական խնդիրներից դուրս:
Նոր մարտահրավերներն ունեն գիտական ուսումնասիրությունների անհրաժեշտություն
Հայկական գաղթավայրերի առաջացման, 1915 թ. հետո՝ նաև Հայկական սփյուռքի պատմության դրվագները, անշուշտ, քննության առարկա են դարձել հայ պատմաբանների կողմից: Կան ինչպես առանձին հայկական գաղթավայրերի պատմությունը ներկայացնող, այնպես էլ այդ պատմությունն ամփոփող աշխատություններ, որոնք տարբեր ժամանակներում լրացրել են պատմագիտության թերի կողմերը: Սակայն, համալսարանականների պատկերացմամբ, այդ աշխատություններում գերազանցապես հայկական գաղթավայրերի ներքին կյանքի մանրամասների, տնտեսական և մշակութային հարցերի անդրադարձներ են:
Հայկական գաղթավայրերի մասին հսկայական գրականություն հրապարակվեց խորհրդային տարիներին։ Ընթերցողների սեղաններին դրվեցին հայկական գաղթավայրերին ու Սփյուռքի պատմությանը վերաբերող աշխատություններ, թեպետ հարկ է արձանագրել, որ դրանք առավելապես նախկին ԽՍՀՄ տարածքն ընդգրկող շրջաններին էին վերաբերում՝ Ղրիմ, Աստրախան, Դոնի Ռոստով, Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ և այլն:
Բարձր գնահատելով պատմաբանների կատարած աշխատանքը՝ գիտական խումբը, այդուհանդերձ, արձանագրում է, որ խորհրդային պատմագիտության ժամանակներից հաստատված թեզերը այլևս չեն համապատասխանում հայ ժողովրդի առջև ծառացած այժմյան մարտահրավերներին։
Գիտական խմբի անդամները համոզված են՝ արցախահայության հետ կատարվածը ևս մեկ անգամ պատմաբանների առջև արդարացի պահանջ է դնում՝ քննելու և վերլուծելու հայության կյանքում արդեն շարունակական դարձած այս ողբերգական իրավիճակների պատճառները, հետևանքները, որ ապագայում նման ողբերգական փաստերի առջև չկանգնենք:
Գիտական խումբը կփորձի բացահայտել, թե որտեղ է թերացել կամ անկարող եղել հայ ժողովուրդը այս արհավիրքների դիմակայության ճանապարհին, և կա՞ն արդյոք խոցելի կետեր մեր գոյատևման ու հարատևման ճանապարհին:
Հայկական գաղութների «մարումը»՝ ուսումնասիրության առարկա
Հարկավոր է բացահայտել, թե ինչ պատճառներով կամ պատմական ինչ հանգամանքների բերումով հայկական գաղթավայրերը գնալով «մարեցին», մի մասը նույնիսկ վերացավ, մի մասում հայությունը բռնեց տեղի ժողովուրդների հետ ձուլման ճանապարհը, մյուսում չդիմացան տեղացիների տնտեսական մրցակցությանը և այլն: Գիտական խմբի կարծիքով՝ այդ հարցերի պատասխանները մեր պատմագիտական գրականության մեջ թերի են կամ էլ՝ ոչ բավարար:
Գիտական խումբը կկատարի հայկական գաղթերի և բռնի տեղահանությունների պատմության անցյալի և ներկա իրողությունների քննություն, համադրության և վերլուծության հենքի վրա կառաջարկի խնդրի լուծմանը միտված և հայության համար ընդունելի տարբերակներ:
Ուսումնասիրությունը չի սահմանափակվելու միմիայն հայության պատմական և գոյաբանական հիմնախնդիրներին անդրադարձով: Համեմատական վերլուծության կենթարկվի նաև այժմ Հայաստանում (նաև՝ Մեծ Հայքի տարածքն ընդգրկող) ապրող օտարազգի համայնքների (հունական, հրեական, ասորական, քրդական (եզդիական), ռուսական և այլն) պատմությունը, կվերլուծվեն գոյաբանական-կրոնական հիմնախնդիրները:
Գիտահետազոտական խումբը կքննարկի քաղաքական-տնտեսական, դավանաբանական, մշակութային աշխարհաքաղաքական գործոնների ազդեցությունը հայկական գաղթավայրերի, համայնքների թուլացման, անկման, տեղահանությունների (ցեղասպանությանը հասնող) գործընթացների վրա:
Իրարամերժ փաստերի վերլուծումը՝ գիտական խմբի քննության տիրույթում
Հետազոտության ընթացքում կիրառվելու են արդի գիտության մեջ այժմ լայն կիրառություն ստացած բովանդակային  վերլուծության մեթոդները, արխիվային նյութերի, տարաբնույթ վկայությունների ու տեղեկությունների քննական վերլուծության տարբեր մեթոդներ: Սկզբնաղբյուրների, արխիվային վավերագրերի ուսումնասիրության ընթացքում գիտական խումբը հետամուտ կլինի ցուցաբերելու քննական մոտեցում, համեմատելու և վերլուծության ենթարկելու տարաբնույթ, երբեմն՝ իրարամերժ փաստերն ու տեսակետները: Հետազոտության մեթոդաբանական հիմքը իստորիզմի սկզբունքն է, պատմական իրադարձությունների ժամանակագրական հաջորդականության սկզբունքի հետևողական պահպանումը: Եվ քանի որ հետազոտության առարկան են լինելու բացառապես պատմական բնույթի հարցեր (սոցիալ-քաղաքական, իրավական, հոգևոր-մշակութային և այլն), ուստի ուսումնասիրությունը կատարվելու է արխիվային վավերագրերի և առկա պատմագիտական գրականության, մամուլի նյութերի քննախույզ հետազոտության հիման վրա:
Հետազոտության արդյունքները կհանրայնացվեն նաև միջազգային գիտական հանրույթի շրջանում
Հետազոտությունը կտևի երեք տարի, որի ընթացքում ուսումնասիրությունից ակնկալվող հիմնական արդյունքը կհրապարակվի միջազգային հեղինակավոր գիտական շտեմարաններում ընդգրկված ամսագրերում: Գիտական խմբի անդամները կպատրաստեն նաև հայաստանյան առաջատար գիտական հանդեսների համար հոդվածներ, ինչպես նաև կմասնակցեն հանրապետական և միջազգային գիտաժողովների՝ հավաքագրած նյութերը հանրայնացնելու նպատակով։
Գիտական խմբի ղեկավարն է պ.գ.դ., պրոֆեսոր Հակոբ Հարությունյանը, խմբի առաջատար անդամը՝ պ.գ.դ., պրոֆեսոր Հայկազ Հովհաննիսյանը: Խմբի մյուս երկու մասնակիցները երիտասարդ պատմաբաններ են՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտ, պ.գ.թ. Հրածին Վարդանյանը և պ.գ.թ. Էդուարդ Հովհաննիսյանը:

December 13, 2024 | 11:00
Professors Hakob Harutyunyan and Haykaz Hovhannisyan from YSU Faculty of History are researching Armenian migrations and displacements. Together with their research team, they aim to uncover the causes and historical circumstances of these migrations, as well as to explore why once-thriving Armenian communities gradually "faded", and why many Armenians in these communities chose the path of assimilation with the local people.
The historical analysis titled "Armenian Migrations and Displacements", presented by professors from YSU Faculty of History, has been selected for funding in the "Research in Social Sciences, Armenian Studies, and Humanities 2024" competition announced by the Higher Education and Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
Professor Haykaz Hovhannisyan from the Chair of Armenian History presented the objectives and expectations of thoroughly studying history and uncovering undiscovered aspects.
The Importance of Uncovering the Survival and Causes of Assimilation in Armenian Refugee Settlements
In September 2023, another tragic event occurred in the life of the Armenian people: the Armenians of Artsakh were forced to migrate, causing a significant portion of the Armenian population to be displaced once again. This displacement and migration represent deep injustices suffered by the Armenian people, and such a reality should not be met with indifference by the world, especially by those who carry the Armenian historical consciousness.
This grave tragedy that befell the Armenians of Artsakh compels us to reevaluate our historical perspective and assessments, both past and present, as well as the provisions and conclusions embedded in our historiography.
The task of the research team is not to simply recount the history of Armenian migrations and displacements, but to uncover and analyze the factors behind their survival, the reasons for these migrations and preceding displacements, and the processes of their current assimilation—moving beyond textbook narratives and theoretical issues.
The Need for New Scientific Studies in the Face of New Challenges
The emergence of Armenian refugee settlements and the history of the Armenian diaspora after the 1915 events have certainly become subjects of study for Armenian historians. There are works dedicated to the history of specific Armenian refugee settlements as well as studies that summarize this history, contributing to filling the gaps in historiography over time. However, the scholars note that these studies mainly focus on the internal life, economic, and cultural issues in Armenian refugee settlements.
During the Soviet period, a significant amount of literature on the history of Armenian refugee settlements and the diaspora was published, mostly concerning areas of the former USSR, such as Crimea, Astrakhan, Rostov-on-Don, Moscow, St. Petersburg, and others.
While highly appreciating the work of the historians, the research team nevertheless notes that the theses established during the Soviet era no longer align with the current challenges facing the Armenian people.
The recent events in Artsakh impose a renewed demand on historians to investigate and analyze the causes and consequences of these continuing tragic situations in the life of the Armenian people, in the hope of preventing similar tragedies in the future.
The research team will try to uncover where the Armenian people have faltered or been unable to resist these calamities, and whether there are any vulnerable points in our path to survival and perpetuation.
The "Fading" of Armenian Refugee Settlements as a Subject of Study
It is crucial to uncover the reasons why Armenian refugee settlements gradually "faded" or, in some cases, disappeared altogether, why some Armenians chose the path of assimilation with local populations, and why others could not withstand the economic competition of local people. The research team believes that answers to these questions are either lacking or insufficient in our historiographical literature.
The team will examine the history of Armenian migrations and forced displacements, analyzing past and present realities, and based on this analysis, propose solutions that would be acceptable to the Armenian people.
The study will not be limited to the historical and existential issues of the Armenian people. A comparative analysis will also be conducted on the history of foreign communities living in Armenia today (including those inhabiting the territories of Greater Armenia, such as Greek, Jewish, Assyrian, Kurdish (Yezidi), Russian, and others). The study will address their existential and religious issues.
The research team will examine the impact of political, economic, doctrinal, and cultural geopolitical factors on the weakening, dissolution, and displacement of Armenian communities, including those subjected to genocide.
The research team will discuss the impact of political-economic, doctrinal, and cultural geopolitical factors on the weakening, decline, and displacement (including those leading to genocide) of Armenian refugee settlements and communities.
Analysis of Contradictory Facts – Within the Scope of the Research Group's Examination
The research will apply methods of content analysis widely used in contemporary science, as well as various methods for critical analysis of archival materials, diverse testimonies, and information. In the study of primary sources and archival documents, the research team will be committed to applying a critical approach, comparing and analyzing diverse and sometimes contradictory facts and viewpoints. The methodological foundation of the research is based on the principle of historicism, ensuring consistent adherence to the chronological sequence of historical events. Since the subject of the research concerns exclusively historical issues (social-political, legal, spiritual-cultural, etc.), the study will be carried out based on the investigative examination of archival documents, existing historiographical literature, and press materials.
Dissemination of Research Findings Among the International Scientific Community
The research will last for three years, during which the expected key findings of the research will be published in journals included in internationally renowned scientific databases. The members of the research team will also compile articles for leading Armenian scientific journals and will participate in national and international conferences to present the collected materials.
The research team is led by Doctor of Historical Sciences, Professor Hakob Harutyunyan, with Doctor of Historical Sciences, Professor Haykaz Hovhannisyan as the leading member. The other members of the research team are young historians: graduate of YSU History Faculty, PhD Hratsin Vardanyan, and PhD Eduard Hovhannisyan. The team's international scientific advisor is Professor Vyacheslav Menkovsky from a university in Minsk.