3. Քիմիայի ոլորտում նորագույն հետազոտություններին նվիրված միջազգային գիտաժողով
Տեղի ունեցավ «Նոր զարգացող միտումները քիմիայում-2025» միջազգային գիտաժողովը, որի համակազմակերպիչների թվում էր ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը: Ինստիտուտի տնօրեն Աննա Մկրտչյանը՝ որպես կազմակերպչական կոմիտեի անդամ և նախագահող, հանդես եկավ նաև գիտական զեկուցմամբ՝ նվիրված քիրալ α-ամինաթթվային ածանցյալների սինթեզին։
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում (ԳԱԱ) ս.թ. սեպտեմբերի 21-25-ը անցկացված «Նոր զարգացող միտումները քիմիայում-2025» («NewTrendsChem-2025») խորագրով միջազգային գիտաժողովը կազմակերպվել է Երևանի պետական համալսարանի ֆարմացիայի ինստիտուտի, ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի, ՌԴ ԳԱԱ Ն․Դ․ Զելինսկու անվան օրգանական քիմիայի ինստիտուտի նախաձեռնությամբ:
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի տնօրեն, գիտաժողովի կազմակերպչական կոմիտեի անդամ և նախագահող, դոցենտ Աննա Մկրտչյանը ներկայացրեց զեկուցում, որը նվիրված էր էնանտիոմերային հարստացված քիրալ α-ամինաթթվային ածանցյալների՝ A³- ​​և Գլազերի տիպի միացման ռեակցիաների միջոցով սինթեզին:
Գիտաժողովը միավորեց առաջատար քիմիկոսների և երիտասարդ գիտնականների աշխարհի տարբեր երկրներից՝ նպատակ ունենալով ներկայացնելու նորագույն հետազոտությունների արդյունքներ, խթանելու մասնագիտական քննարկումներն ու փորձի փոխանակումը և ձևավորելու նոր կապեր, համագործակցություններ։
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը, ողջունելով մասնակիցներին, իր ելույթում նշեց․ «Այսօր նման հանդիպումներն առավել քան երբևէ անհրաժեշտ են՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և այն մարտահրավերները, որոնց դիմակայելու համար մարդկությունը պետք է համախմբված ու պատրաստ լինի։ Պատմությունը ցույց է տվել, որ նման ժամանակներում գիտությունը, կրթությունն ու մշակույթը վճռորոշ դեր են խաղում ժողովուրդների միավորման գործում»։
Գիտաժողովի գաղափարի հեղինակ, ՌԴ ԳԱԱ ակադեմիկոս Վալենտին Անանիկովը, անդրադառնալով ոլորտի տեխնոլոգիական միտումներին, ասաց․ «1996-ին, երբ ասպիրանտ էի, խոսվում էր համակարգիչների՝ քիմիայի ոլորտ ներմուծման մասին։ Ասվում էր, որ դրանք շուտով կփոխարինեն քիմիկոսներին։ Սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ դրանք հիանալի գործիքներ են, բայց չեն փոխարինում մասնագետներին։ Նույնը վերաբերում է նանոտեխնոլոգիաներին և այժմ՝ արհեստական բանականությանը։ Դրանք զարգանում են, բայց քիմիան մնում է որպես ստեղծագործական և վերլուծական գիտություն»։
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին զեկուցումներ՝ նվիրված օրգանական սինթեզին, կատալիզին, բժշկական, գերմոլեկուլային, հետերոցիկլիկ քիմիային, նյութագիտությանը, ինչպես նաև քիմիայի, կենսաբանության և բժշկության մեջ կիրառվող ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաներին։
Բարձր տեխնոլոգիական գիտական հետազոտությունները կենսական անհրաժեշտություն են ողջ աշխարհի համար, ուստի այս համատեքստում գիտնականների միջև նմանօրինակ հաղորդակցությունը, համագործակցությունը և միջազգային գիտաժողովները կարևոր են:

3. International conference on cutting-edge research in chemistry
The international conference "New Emerging Trends in Chemistry – 2025" took place, with YSU Institute of Pharmacy among its co-organizers. Director of the institute Anna Mkrtchyan participated as a member of the organizing committee and session chair, also delivering a scientific report on the synthesis of chiral α-amino acid derivatives.
Held at the National Academy of Sciences of Armenia (NAS RA) from September 21 to 25, the "New Emerging Trends in Chemistry – 2025" conference was organized through the joint initiative of YSU Institute of Pharmacy, the Scientific-Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of NAS RA, and the N.D. Zelinsky Institute of Organic Chemistry of the Russian Academy of Sciences.
Associate Professor Anna Mkrtchyan contributed to the conference by presenting a presentation dedicated to the synthesis of enantiomerically enriched chiral α-amino acid derivatives using A³ and Glaser-type coupling reactions.
The conference brought together leading chemists and early-career scientists from around the world, aiming to present recent research findings, promote professional dialogue and knowledge exchange, and foster new connections and collaborations.
Academician Ashot Saghyan, President of NAS RA, welcomed participants and noted in his opening remarks: "Today, such meetings are more essential than ever, considering the geopolitical landscape and the challenges we must face with unity and preparedness. History has shown that in such times, science, education, and culture play a decisive role in bringing nations together."
Academician Valentin Ananikov from the Russian Academy of Sciences, who proposed the idea of organizing the conference, touched upon technological trends in the field: "Back in 1996, when I was a PhD student, there was much talk about the introduction of computers into chemistry. People were saying they would soon replace chemists. However, time has proven that while they are powerful tools, they do not replace specialists. The same applies to nanotechnology, and now, artificial intelligence. These fields are advancing, but chemistry remains a creative and analytical science."
Throughout the conference, presentations were delivered on a wide range of topics, including organic synthesis, catalysis, medicinal, supramolecular, and heterocyclic chemistry, materials science, as well as modern digital technologies utilized in chemistry, biology, and medicine.
High-tech scientific research is of vital importance for the whole world, and in this context, such communication and collaboration among scientists, as well as international conferences of this kind, are of great significance.