3. Հայաստանի դեղաբույսերի ուսումնասիրություն՝ միտված դեղակայունության հաղթահարմանը. ԵՊՀ հայցորդը կմեկնի Ռեգենսբուրգի համալսարան
Հունվար 22, 2026 | 12:45
Հայաստանի դեղաբույսերի ուսումնասիրություն՝ միտված դեղակայունության հաղթահարմանը. ԵՊՀ հայցորդը կմեկնի Ռեգենսբուրգի համալսարան
ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող, հայցորդ Սվետլանա Հովհաննիսյանը եռամսյա վերապատրաստում կանցնի Ռեգենսբուրգի համալսարանում (Գերմանիա): Նա համալսարանական կլինիկայի վնասվածքաբանության փորձարարական վիրաբուժության լաբորատորիայում կուսումնասիրի Հայաստանի դեղաբույսերի ֆիտոմիացությունների միջոցով հակաբիոտիկների արդյունավետության բարձրացման մեթոդները:
Սվետլանա Հովհաննիսյանի ներկայացրած «Դեղակայունության հաղթահարումը ֆիտոմիացությունների և դեղային համակցումների միջոցով՝ առաջադեմ in vitro և in vivo մոդելների կիրառմամբ» վերտառությամբ նախագիծը «Մասնագիտական վերապատրաստում-2025» մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման է երաշխավորել ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն:
Սվետլանայի նպատակն է ձեռք բերել առաջադեմ in vitro (հետազոտություններ՝ փորձարարական պայմաններում) և in vivo (փորձեր՝ կենդանի օրգանիզմների վրա) գործնական հմտություններ՝ Հայաստանի ֆլորայից ստացված դեղաբույսերի ֆիտոմիացությունների միջոցով դեղակայունության վրա ազդեցությունը գնահատելու համար:
«Այս ֆիտոմիացությունները կարող են կա՛մ ինքնուրույն հակամանրէային ազդեցություն ունենալ, կա՛մ ուժեղացնել հակաբիոտիկների ազդեցությունը: Նախագծի կարևորություններից է նաև այն, որ արտերկրում ձեռք բերված փորձառությունն ու մեթոդաբանությունը կներդրվեն ի նպաստ ԵՊՀ հետազոտական կարողությունների զարգացման»,- նշում է երիտասարդ հետազոտողը՝ այս համատեքստում կարևորելով հատկապես Galleria mellonella թրթուրի մոդելի յուրացումը, քանի որ, ըստ նրա, այն էթիկապես ընդունելի, արդյունավետ և մատչելի է, ինչպես նաև հնարավոր է կիրառել ԵՊՀ-ի նոր վիվարիումում։
Սվետլանան Ռեգենսբուրգի համալսարանում ձեռք կբերի հակամանրէային դեղակայունության խնդրին վերաբերող գործնական գիտելիքներ, որոնք կնպաստեն բնական միացությունների միջոցով հակաբիոտիկների արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունների բացահայտմանը:
«Այս գիտելիքը սերտորեն կապված է ԵՊՀ-ում կատարվող հետազոտություններիս հետ, քանի որ ներկայում ուսումնասիրում եմ բնական միացությունների դերը քաղցկեղային բջիջներում դեղակայունության հաղթահարման գործընթացում։ Դեղակայունության մի շարք մեխանիզմներ (օրինակ՝ էֆլյուքս պոմպերի ակտիվացումը) ընդհանուր են և՛ բակտերիաների, և՛ քաղցկեղային բջիջների համար»,- ասում է Սվետլանան և հավելում, որ վերապատրաստման կարևոր արդյունքներից մեկն էլ կլինի Ռեգենսբուրգի համալսարանական կլինիկայի հետ երկարաժամկետ համագործակցության զարգացումը։
Նա կաշխատի համալսարանական կլինիկայի վնասվածքաբանության փորձարարական վիրաբուժության լաբորատորիայում՝ պրոֆեսոր դոկտոր Մարթեյն Ռիոոլիի ղեկավարությամբ։
«Այդ ընթացքում կկատարեմ հակամանրէային ակտիվության գնահատման փորձարկումներ, այդ թվում՝ հակաբիոտիկների և ֆիտոմիացությունների համակցված ազդեցության ուսումնասիրություն, ինչպես նաև կենսաթաղանթների ձևավորման և քայքայման փորձեր։ Գործնական աշխատանքի կարևոր մաս է լինելու Galleria mellonella թրթուրի in vivo մոդելի ամբողջական կիրառումը՝ վարակումից մինչև արդյունքների վիճակագրական վերլուծություն»,- մատնանշում է Սվետլանան:
Արտերկրի համալսարանում, նշված հետազոտություններից զատ, ԵՊՀ հայցորդը կանցնի նաև տեսական վերապատրաստում մկների մոդելների նախագծման և էթիկական սկզբունքների վերաբերյալ՝ առանց կենդանի փորձերի:
«Համալսարանական կլինիկայում վերապատրաստումը մեծ փորձառություն կտա համալսարան-կլինիկա համագործակցության վերաբերյալ, ինչը, ցավոք, ՀՀ-ում բացակայում է»,- իր տեսակետն է հայտնում Սվետլանան:
Նախկինում նա թեմային առնչվող մի շարք in vitro հետազոտություններ է կատարել, որոնք նվիրված են եղել ֆիտոմիացությունների հակաքաղցկեղային ազդեցությունների ուսումնասիրմանը: Ստացված արդյունքները հրապարակվել են տեղական և միջազգային հանդեսներում, ներկայացվել գիտաժողովների ժամանակ:
«Այդ աշխատանքներում գնահատել եմ դրանց ազդեցությունը բջջային աճի, ապոպտոզի ակտիվացման և դեղակայունության մեխանիզմների վրա։ Արդյունքները ցույց են տվել, որ որոշ բույսերի երկրորդային մետաբոլիտներ ունեն բազմակողմ կենսաբանական ակտիվություն և հնարավորություն ունեն ազդելու բջջային պաշտպանական մեխանիզմների վրա։ Այս տվյալներն ու գրականության վերլուծությունը հիմք են դարձել տվյալ ծրագրի ձևավորման համար»,- նշում է Սվետլանան ու ընդգծում, որ ներկայիս ծրագիրը այս ուսումնասիրությունների տրամաբանական շարունակությունն է՝ արդեն մանրէաբանական և in vivo մոդելների կիրառմամբ։
Հավելենք, որ Ռեգենսբուրգի համալսարանում ԵՊՀ հայցորդի վերապատրաստումը կտևի 3 ամիս՝ 2026 թվականի մայիսի 1-ից մինչև հուլիսի 31-ը։

3. Study of medicinal plants in Armenia aimed at targeting drug resistance: YSU PhD candidate to visit University of Regensburg
January 22, 2026 | 12:45
Study of medicinal plants in Armenia aimed at targeting drug resistance: YSU PhD candidate to visit University of Regensburg
Svetlana Hovhannisyan, PhD candidate and junior researcher at the YSU Research Institute of Biology, will undergo a three-month training at the University of Regensburg, Germany. At the Laboratory for Experimental Trauma Surgery, Department of Trauma Surgery, University Hospital Regensburg, she will investigate methods to enhance the efficacy of antibiotics using phytochemicals derived from medicinal plants in Armenia.
Svetlana Hovhannisyan's project, titled "Targeting Drug Resistance with Phytochemicals and Drug Combinations Using Advanced In Vitro and In Vivo Models", has received funding through the "Professional Training–2025" competition, announced by the RA MoESCS Higher Education and Science Committee.
Her primary objective is to acquire advanced practical skills in both in vitro (experimental condition-based) and in vivo (living organism-based) studies to evaluate the effects of phytochemicals from Armenian flora on drug resistance.
"These phytochemicals can either exert intrinsic antimicrobial activity or potentiate the effects of antibiotics. Another key aspect of the project is that the experience and methodology acquired abroad will be used to enhance YSU's research capacities," notes the young researcher, emphasizing the importance of mastering the Galleria mellonella larvae-based model in this context, as it is ethically acceptable, efficient, and cost-effective, and can also be applied in YSU's new vivarium.
At the University of Regensburg, Svetlana will acquire practical knowledge regarding antimicrobial drug resistance, which will facilitate exploring the potential of natural compounds to enhance antibiotic efficacy.
"This knowledge is closely connected to my research at YSU, as I am currently investigating the role of natural compounds in targeting drug resistance in cancer cells. Several mechanisms of drug resistance, such as efflux pump activation, are common to both bacteria and cancer cells," says Svetlana, adding that an important outcome of the training will also be the development of long-term collaboration with the University Hospital Regensburg.
She will work in the Laboratory for Experimental Trauma Surgery, Department of Trauma Surgery, at University Hospital Regensburg, under the supervision of Professor Dr. Martijn Riool․
"During this period, I will perform assays to evaluate antimicrobial activity, including studies on the combined effects of antibiotics and photochemicals, as well as experiments on biofilm formation and disruption. An important part of the practical work will be the complete application of the Galleria mellonella in vivo model, from infection to statistical analysis of the results," Svetlana explains.
In addition to the above research, the YSU PhD candidate will also undergo theoretical training on the design of murine models and the relevant ethical principles, without involving live animal experiments.
"Training at the university hospital will provide extensive experience in university–clinic collaboration, which, unfortunately, is currently lacking in Armenia," Svetlana notes.
Previously, she has conducted several in vitro studies focused on the anticancer effects of photochemicals. The results were published in local and international journals and presented at conferences.
"In these studies, I evaluated their effects on cell proliferation, apoptosis activation, and mechanisms of drug resistance. The results demonstrated that certain plant secondary metabolites exhibit multifaceted biological activity and can influence cellular defense mechanisms. These findings, together with literature analysis, served as the basis for developing the current project," Svetlana says, emphasizing that the project is a logical continuation of these investigations, now incorporating microbiological and in vivo models.
The YSU PhD candidate's training at the University of Regensburg will last three months, from May 1 to July 31, 2026.