«Միջազգային փորձը հսկայական դեր խաղաց այս մեծ հաջողությանը հասնելու գործում». ԵՊՀ ուսանողը կրթությունը կշարունակի աշխարհի լավագույն բուհերից մեկում
ԵՊՀ-ն շարունակում է ընդլայնել իր ուսանողների կրթական հնարավորություններն արտերկրում։ Դրա վառ վկայությունն են ԵՊՀ ուսանողների մեծ հաջողությունները միջազգային ասպարեզում։ Այս անգամվա մեր զրուցակից Օֆելյա Մկրտչյանը, որը Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի ուսանող է, «Էրազմուս+» ծրագրով Գերմանիայում ուսանելուց հետո պատրաստվում է իր մագիստրոսական կրթությունը շարունակել Չինաստանում՝ աշխարհի լավագույն բուհերից մեկում։
Հունիս 18, 2026
Կինը լաբորատորիայում․ խոչընդոտներից մինչև մասնագիտական վստահություն
«Ընտրեցի ֆարմացիայի ոլորտը, քանի որ այստեղ քիմիայի «կախարդանքը» վերածվում է կոնկրետ լուծումների՝ դեղերի, որոնք փրկում են կյանքեր»,- ասում է ԵՊՀ դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի փորձագետ Անի Չախոյանը, որը ժամանակին որպես գործունեության ոլորտ է ընտրել գիտության աշխարհը: Նրա օրինակը փաստում է, թե որքան կարևոր է կանանց ներկայությունը գիտության աշխարհում, որտեղ նրանց աշխատանքի արդյունքում ոչ միայն արձանագրվում են գիտական նվաճումներ, այլև լուծվում են հասարակության համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցեր։
Նրանց պատմությունները տարբեր են, բայց մեկնարկը՝ նույնը. տեղի ունեցավ ԵՊՀ շրջանավարտների ավարտական միջոցառումը
Երևանի պետական համալսարանում այսօր տոնական մթնոլորտ էր։ Բուհի բակում կրկին հավաքվել էին շրջանավարտներ, դասախոսներ, հյուրեր ու ընտանիքների անդամներ՝ նշելու ուսանողական երկար ու բովանդակալից ճանապարհի ավարտը։
Հունիս 17, 2026
Լեհ գիտնականը՝ կրթության, գիտության և երիտասարդների ներուժի մասին
Միջազգային գիտական համագործակցությունները համալսարանի զարգացման կարևորագույն բաղադրիչներից են։ Դրանք ոչ միայն ստեղծում են նոր գիտելիքի և փորձի փոխանակման հնարավորություն, այլև ուսանողներին ներգրավում են համաշխարհային գիտական միջավայրում։ Այդպիսի համագործակցության վառ օրինակներից մեկը լեհ գիտնական, նեյրոֆիզիոլոգ Քշիշտով Տուրլեյսկու և ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի հետազոտողների միջև ձևավորված գործակցային երկարամյա կապն է։
Հունիս 16, 2026
«Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակաբաշխությունը՝ կրթության, հիշողության և պատասխանատվության մասին
ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Ոսկի սերմեր. երախտագիտության և հարգանքի կրթամրցանակներ» ծրագրի վեցերորդ մրցանակաբաշխությունը։ Ծրագիրն իրականացվում է 2021 թվականից Երևանի պետական համալսարանի և «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի համագործակցությամբ՝ նպատակ ունենալով հարգանքի տուրք մատուցելու Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված երիտասարդների հիշատակին, նպաստելու կրթության և գիտության առաջընթացին, խրախուսելու երիտասարդ մասնագետներին։
Հունիս 15, 2026
«Արժեքների կրթության խթանումը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում»․ ԵՊՀ-ում անցկացվեց «VAKE» մեթոդաբանությանը նվիրված վերապատրաստման դասընթաց
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դեկանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարինե Յաղուբյանը պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար անցկացրեց «Արժեքների կրթության խթանումը բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում» թեմայով վերապատրաստման երկօրյա դասընթաց, որին մասնակցեց ֆակուլտետի 38 դասախոս։
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը տոնեց հոբելյանական 20-ամյակը
Հայաստանի անկախության տարիներին մայր բուհի մշակութային կյանքը նոր վերելք ապրեց, երբ 2006 թվականի հունիսի 6-ին ԵՊՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ ստեղծվեց ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը։ Կառույցի հիմնական առաքելությունը դարձավ համալսարանականների մշակութային կյանքի կազմակերպումը, ինչպես նաև շնորհալի ուսանողների համար ինքնադրսևորվելու հարթակ ստեղծելը:
«ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորում-2026» միջոցառման կամավորները ստացան հավաստագրեր
Յուրաքանչյուր հաջողված միջոցառման հետևում կանգնած են մարդիկ, որոնց աշխատանքը հաճախ աննկատ է մնում մասնակիցների համար։ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումի կազմակերպչական թիմի կարևոր մասն էին նաև կամավորական աշխատանքներում ընդգրկված ուսանողները, որոնք իրենց նվիրված աշխատանքի ու ցուցաբերած պատասխանատվության համար արժանացան հավաստագրերի։
Բաց հարթակ նոր գաղափարների համար. ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը 20 տարեկան է
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնն այսօր նշում է իր հիմնադրման 20-ամյակը: Արդեն երկու տասնամյակ է՝ համալսարանական այս օջախը մեկ հարթակում համախմբում է տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներին՝ համարձակ գաղափարները վերածելով արվեստի:
Կայացել է ԵՊՀ ԳԽ հերթական և 2025-2026 ուսումնական տարվա վերջին նիստը
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստում քննարկվել և հաստատվել են համալսարանի կրթական, գիտական և կազմակերպական գործունեությանը վերաբերող մի շարք կարևոր հարցեր։ Խորհուրդը հաստատել է դոցենտի և պրոֆեսորի պաշտոններում ընտրվելու վերաբերյալ որոշումները, ընդունել գիտական կազմի թափուր պաշտոնների համալրման և աշխատողների ատեստավորման նոր կարգը, հրատարակության երաշխավորել գիտական և ուսումնական մի շարք աշխատություններ, ինչպես նաև անդրադարձել կառուցվածքային փոփոխություններին ու համալսարանական ենթակառուցվածքների զարգացմանն առնչվող նախաձեռնություններին։

Different stories, one starting point: YSU holds graduation ceremony A festive atmosphere filled Yerevan State University today, as graduates, lecturers, guests and family members gathered once again in the university courtyard to mark the completion of a long and meaningful academic journey.
Polish scientist on education, science and youth potential International scientific collaboration is one of the key drivers of university development. It not only facilitates the exchange of knowledge and expertise but also helps integrate students into the global scientific community. A notable example is the long-standing partnership between Polish neuroscientist Krzysztof Turlejski and researchers at Yerevan State University's Faculty of Biology.
"Golden Seeds" Educational Awards highlight education, memory, and responsibility Yerevan State University hosted the sixth award ceremony of the "Golden Seeds: Gratitude and Respect Educational Awards" program. Implemented since 2021 through a partnership between Yerevan State University and the HaySanta Charitable Foundation, the initiative aims to honor the memory of young people who lost their lives in the 44-day Artsakh war, promote the development of education and science, and encourage young professionals.
Promotion of values education in higher education institutions: Training course on VAKE methodology held at YSU Marine Yaghubyan, Acting Dean of the Faculty of European Languages and Communication at Yerevan State University, conducted a two-day training course for faculty members on "Promotion of Values Education in Higher Education Institutions," attended by 38 lecturers.
YSU Charles Aznavour Cultural Center hosts 20th anniversary celebration During the years of Armenia's independence, cultural life at Yerevan State University entered a new phase of development with the establishment of the YSU Charles Aznavour Cultural Center on June 6, 2006, by decision of the university's Academic Council. The center's primary mission has been to organize and enrich cultural life within the university community and to provide a platform for talented students to express themselves and develop their creative potential.
Volunteers of YSU Alumni Forum 2026 receive certificates of recognition Behind every successful event are people whose contributions often go unnoticed by participants. Student volunteers played an important role in the organizing team of the YSU Alumni Forum 2026 and were presented with certificates in recognition of their dedication and sense of responsibility.
YSU Charles Aznavour Cultural Center marks 20th anniversary The Charles Aznavour Cultural Center at Yerevan State University today marks the 20th anniversary of its founding. For two decades, the university-based center has brought together students from various faculties on one platform, transforming bold ideas into artistic expression.
YSU Academic Council holds final session of 2025–2026 academic year The Academic Council of Yerevan State University held its regular meeting, marking the final session of the 2025–2026 academic year. A number of important issues related to the university's educational, scientific, and organizational activities were discussed and approved during the session. The council approved decisions on the election to the titles of associate professor and professor. It also adopted a new procedure for filling vacant academic staff positions and for the certification of employees. In addition, several scientific and educational publications were recommended for publication. The council also addressed structural changes and initiatives related to the development of university infrastructure.