3. «Ընկերությունները պետք է դիվերսիֆիկացնեն իրենց մատակարարումները». Դիդիե Բորովսկի
ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ «Ինչպե՞ս են մակրոտնտեսական և աշխարհաքաղաքական գլոբալ փոփոխություններն ազդում մեր գրպանի և համաշխարհային շուկաների վրա» թեմայով կոնֆերանս՝ Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի և Ամունդի-Ակբա ակադեմիայի համագործակցության շրջանակում: Կոնֆերանսի բանախոսն էր «Ամունդի» ներդրումային ինստիտուտի մակրոքաղաքականության հետազոտությունների ղեկավար Դիդիե Բորովսկին:
Դիդիե Բորովսկու բանախոսության առանցքային թեմաներն էին գլոբալ մակրոտնտեսական միտումները, աշխարհաքաղաքականությունն ու շուկաները, մասնավորապես այն, թե ինչպես են քաղաքական որոշումներն ազդում ֆինանսական ցուցանիշների վրա: Նա անդրադարձավ նաև ներդրումային հեռանկարներին, թե ինչպես կարելի է կողմնորոշվել անորոշության պայմաններում:
Ըստ բանախոսի՝ մենք թևակոխել ենք մի դարաշրջան, որտեղ մակրոտնտեսական վերլուծությունը հնարավոր չէ առանց աշխարհաքաղաքականության։ Նրա կանխատեսմամբ՝ առաջիկա 10-15 տարիներին ականատես կլինենք ավելի մեծ թվով հակամարտությունների, քան տեսել ենք նախորդ 50 տարիներին։
«Այս պայմաններում առաջին պլան են մղվում տնտեսության դիմակայունությունն ու դիվերսիֆիկացումը: Ընկերությունները պետք է դիվերսիֆիկացնեն իրենց մատակարարումները՝ ցնցումներին դիմանալու համար»,- ասաց նա ու որպես օրինակ բերեց Գերմանիային, որը չուներ էներգակիրների դիվերսիֆիկացում և ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով հայտնվեց ճգնաժամի մեջ Ռուսաստանից էներգակիրների կախվածության պատճառով:
Բանախոսը մանրամասն անդրադարձավ Իրան-ԱՄՆ-Իսրայել լարվածությանը, քանի որ Հորմուզի նեղուցով է անցնում համաշխարհային հում նավթի մոտ 40%-ը, և նեղուցն առանցքային նշանակություն ունի գլոբալ առևտրի համար։
«Այստեղով է անցնում համաշխարհային հում նավթի մոտ 40%-ը և հեղուկացված բնական գազի զգալի մասը: Պատերազմի նույնիսկ լավագույն սցենարի դեպքում (60% հավանականություն), երբ հնարավոր լինի հասնել կայունացման, նեղուցում երթևեկության լիարժեք նորմալացումը ամիսներ կտևի: Իսկ էսկալացիայի դեպքում (40% հավանականություն) նավթի գները կարող են կտրուկ աճել՝ հասնելով մինչև 100-125 ԱՄՆ դոլարի մեկ բարելի դիմաց»,- մատնանշեց նա:
Դիդիե Բորովսկու խոսքով՝ կենտրոնական բանկերը ստեղծված իրավիճակի պատճառով հայտնվել են բարդ դրության մեջ և ստիպված են սպասողական կեցվածք որդեգրել, քանի որ պետք է ընտրություն կատարեն գնաճի դեմ պայքարի և ռեցեսիայից խուսափելու միջև։ Այս համատեքստում նա ասաց․ «Նման պայմաններում ներդրողների և պետությունների համար կենսական է դառնում յուրաքանչյուր երկրի առանձնահատուկ մակրոտնտեսական վիճակի խոր վերլուծությունը»:
Նա հատուկ ընդգծեց նաև Հայաստանի տնտեսական ներուժը։ Բանախոսը նշեց, որ եթե Եվրագոտու պոտենցիալ տնտեսական աճը գնահատվում է շուրջ 1%, իսկ ԱՄՆ-ինը՝ 2%, ապա Հայաստանի պոտենցիալ տնտեսական աճը կազմում է 5%։ Նրա մեկնաբանությամբ՝ սա բարձր ցուցանիշ է, որը հնարավորություն է տալիս երկրին զարգանալու նույնիսկ համաշխարհային անորոշությունների պայմաններում:
Բանախոսը զգուշացրեց նաև, որ պետական և մասնավոր պարտքի մակարդակը ամբողջ աշխարհում շարունակում է աճել, ինչը նշանակում է, որ կառավարություններն այլևս չունեն ֆինանսական միջոցներ՝ տնտեսական ցնցումները մեղմելու համար, ինչպես դա անում էին COVID-19-ի ժամանակ:

April 28, 2026 | 14:22
Yerevan State University hosted a conference titled "How Do Global Macroeconomic and Geopolitical Changes Affect Our Pockets and Global Markets?" as part of a cooperation between the YSU Alumni and Career Center and the Amundi-Acba Academy. The keynote speaker was Didier Borowski, Head of Macro Policy Research at the Amundi Investment Institute.
Didier Borowski focused on global macroeconomic trends, geopolitics, and markets, particularly how political decisions affect economic indicators. He also touched upon investment perspectives and ways to navigate uncertainty.
According to him, the world has entered an era in which macroeconomic analysis is no longer possible without considering geopolitics. He added that, in his view, the next 10–15 years would see more conflicts than the previous 50 years combined.
"In this context, resilience and diversification of economies are coming to the forefront. Companies must diversify their supply chains in order to withstand shocks," he said, citing Germany as an example of a country that faced an energy crisis due to its heavy dependence on Russian energy supplies following the Russia–Ukraine war and the lack of diversification in its energy sources.
The speaker also addressed tensions involving Iran, the United States, and Israel, noting that nearly 40% of global crude oil passes through the Strait of Hormuz, making it a critical chokepoint for global trade.
"About 40% of global crude oil and a significant share of liquefied natural gas pass through this route. Even in a best-case scenario for war (60% probability), where stabilization is achieved, full normalization of traffic in the strait would take months. In the case of escalation (40% probability), oil prices could rise sharply, reaching as high as $100–125 per barrel," he noted.
Borowski said central banks are now in a difficult position and are forced to adopt a wait-and-see approach, as they must balance the fight against inflation with the need to avoid recession. In this context, he said: "Under such conditions, it has become vital for investors and governments to conduct a detailed analysis of each country's specific macroeconomic situation."
He also highlighted Armenia's economic potential, noting that while the potential growth rate of the Eurozone is estimated at around 1% and that of the United States at 2%, Armenia's potential economic growth is around 5%. In his view, this is a strong figure that allows the country to develop even amid global uncertainty.
The speaker also warned that government and private debt levels worldwide continue to rise, meaning governments no longer have the same financial capacity to cushion economic shocks as they did during the COVID-19 pandemic.