«Համբերանքի խնձորներ կամ հեքիաթի թանգարանային կեցությունը». բանախոսություն ԵՊՀ-ում ԵՊՀ պրոֆեսոր Լյուդվիգ Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարանում անցկացվեց «Համբերանքի խնձորներ կամ հեքիաթի թանգարանային կեցությունը» խորագրով բանախոսություն, որը նվիրված էր ժողովրդական հեքիաթի և թանգարանի փոխհարաբերությանը, ինչպես նաև այն հարցին, թե ինչ ճանապարհ է անցնում հեքիաթը բանավոր պատումից մինչև մշակութային տարբեր միջավայրերում իր նոր դրսևորումները:
Գիտաժողով՝ նվիրված ԵՊՀ պրոֆեսոր Նորիկ Այվազյանի ծննդյան 85-ամյակին ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում տեղի ունեցավ «Իրավական պետության հորիզոններում. մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով գիտաժողով՝ նվիրված ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պատվավոր վարիչ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Նորիկ Այվազյանի ծննդյան 85-ամյակին։
«Պետք չէ ընտրություն կատարել՝ աշխատանքի ու ընտանեկան կյանքի համատեղումը համարելով մարտահրավեր. անհրաժեշտ է փոխել մոտեցումը և չսահմանափակվել հասարակական չափանիշներով»․ ԵՊՀ հետազոտող Հայարփի Ջավրուշյան «Կանայք գիտություն են բերում նոր հարցադրումներ ու ստեղծագործական մոտեցումներ»,- ասում է ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի փորձարարական ախտաբանության և բջջային ազդանշանի փոխանցման խմբի ղեկավար, կ.գ.թ. Հայարփի Ջավրուշյանը։ Ընդգծելով, որ գիտության լիարժեքությունը խաթարվում է կանանց ներուժի սահմանափակումով, նա նշում է իր համար գիտության ոլորտում մնալը ոչ միայն մասնագիտական ընտրություն է, այլև պատասխանատվություն՝ օրինակ ծառայելու ապագա կին գիտնականների համար։
Լույս է տեսել իրավաբանական կլինիկական կրթությանը նվիրված հայալեզու գիտական հոդվածների առաջին ժողովածուն ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկայի և Ռաուլ Վալենբերգի անվան մարդու իրավունքների ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի սերտ համագործակցության շրջանակում լույս է տեսել իրավաբանական կլինիկական կրթությանը նվիրված հայալեզու գիտական հոդվածների առաջին ժողովածուն:
ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Ինֆորմատիկա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլը ԵՊՀ-ում կայացավ «Ինֆորմատիկա» առարկայի օլիմպիադայի հանրապետական փուլը։ Ամենամյա այս նախաձեռնությունը միտված է խթանելու դպրոցականների հետաքրքրությունը ծրագրավորման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նկատմամբ, բացահայտելու ոլորտում աչքի ընկնող աշակերտներին և նպաստելու կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության ընդլայնմանը։
Նոր հնարավորություն դպրոցականների համար․ ԵՊՀ-ում բացվեց Պատանի երկրաբանի դպրոցը ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում ազդարարվեց Պատանի երկրաբանի դպրոցի մեկնարկը: Դպրոցը հիմնվել է Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի և «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ համագործակցության շրջանակում՝ նպատակ ունենալով խորացնելու 9-12-րդ դասարանների աշակերտների գիտելիքները երկրաբանության ոլորտում։
Հայաստանի կրթական համակարգը․ փոփոխություններ, մարտահրավերներ և ռազմավարական հեռանկարներ «Խորհրդային տարիներին ունեինք մոտ 50 000 ուսանող, սակայն 2000-ականներին նրանց թիվը գերազանցեց 100 000-ը»,- փաստում է ԵՊՀ փիլիսոփայության պատմության, տեսության և տրամաբանության ամբիոնի ասիստենտ Սերոբ Խաչատրյանը, որը կատարել է ուսումնասիրություն՝ նվիրված 1991–2023 թթ. Հայաստանի կրթության ժողովրդագրության և խնդիրների վերլուծությանը։
Գիտական նոր դիտարկում Ավանի Կաթողիկե Ս. Աստվածածին եկեղեցու հիմնադրման տարեթվի շուրջ Ավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցական համալիրը, որը ներառում է Կաթողիկե Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և կաթողիկոսարանը, ինչպես նաև Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին, մատուռը և միջնադարի կոթողային հուշարձանները, ներկայացնում է Երևանի «Ավան» վարչական շրջանի միջնադարյան պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը։ Տվյալ հուշարձանախմբում Կաթողիկե Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին եզակի է ինչպես ճարտարապետությամբ, այնպես էլ պատմությամբ։ Այս ամենի մասին փաստում է ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի դասախոս, հետազոտող Ավետիք Ղազարյանը, որը կատարել է ուսումնասիրություն՝ նվիրված Ավանի Կաթողիկե Ս. Աստվածածին եկեղեցու թվագրմանը։
ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեց Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը. ուրվագծվեցին ընթացիկ և հետագա համագործակցության հեռանկարներ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն այսօր հյուրընկալեց ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին: Կարևորելով բարձրաստիճան հյուրի՝ ԵՊՀ կատարած անդրանիկ այցը՝ կողմերը հանդիպման ընթացքում քննարկեցին կրթության, գիտության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր, վկայակոչեցին ԵՊՀ-ի և ԱՄՆ տարբեր բուհերի միջև առկա փոխգործակցությունները՝ այս համատեքստում ընդգծելով կապերի հետագա խորացման և ընդլայնման հեռանկարային ուղիները:
Ինչո՞ւ զբաղվել գիտությամբ. քննարկում ԵՊՀ-ում Հաջողության պատմություններից մինչև ձախողումների ուսուցողական նշանակություն, զարմանքից մինչև գիտական բացահայտումներ, գիտությունից՝ բիզնես, որո՞նք են գիտությամբ զբաղվելու շարժառիթներն ու գրավչությունը, ինչո՞ւ զբաղվել գիտությամբ. այս հարցերի շուրջ ԵՊՀ-ում ծավալվեց «Ինչո՞ւ զբաղվել գիտությամբ» խորագրով պանելային քննարկումը, որն անցկացվեց Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների միջազգային օրը: Քննարկումը մեկ հարթակում համախմբեց ոլորտը ներկայացնող տարբեր սերունդների աղջիկների ու կանանց՝ աշակերտ, մագիստրանտ, գործող ակտիվ գիտնականներ: Խոսնակները փաստեցին, որ կար ժամանակ, երբ գիտությամբ զբաղվելը պայմանավորված էր միայն նախասիրությամբ, քանի որ եկամտաբեր չէր, սակայն ներկայում այն նաև հնարավորություն է ընձեռում եկամուտ ապահովելու:

"Apples of Patience, or Museological Life of Fairy Tales" lecture held at YSU The YSU History Museum named after Professor Ludwig Gharibjanyan recently hosted a lecture titled "Apples of Patience, or Museological Life of Fairy Tales". The session explored the relationship between folk tales and museums, tracing the journey of the fairy tale from its origins as an oral narrative to its diverse contemporary manifestations across various cultural contexts.
Conference dedicated to 85th anniversary of YSU Professor Norik Ayvazyan The Balian Hall at Yerevan State University hosted a conference titled "On the Horizons of the Rule of Law: Challenges and Solutions", dedicated to the 85th anniversary of Norik Ayvazyan, Doctor of Law, Professor, and Honorary Head of the Chair of Constitutional Law at the YSU Faculty of Law.
'One should not frame the choice as a challenge between work and family. The approach needs to change, and one should not be constrained by societal norms,' says YSU researcher Hayarpi Javrushyan "Women bring new questions and creative approaches to science," says Hayarpi Javrushyan, PhD, Head of the Cellular Signal Transduction and Experimental Pathology Research Group from the YSU Research Institute of Biology. Emphasizing that the completeness of science is compromised when women's potential is limited, she notes that remaining in the scientific field is not only a choice of profession for her but also a responsibility—to serve as a role model for future female scientists.
First Armenian-language scholarly collection on clinical legal education published Within the framework of close collaboration between the Legal Clinic of the YSU Faculty of Law and the Yerevan office of the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights, the first collection of Armenian-language scholarly articles on clinical legal education has been published.
Republican stage of Informatics Olympiad held at YSU The republican stage of the Informatics Olympiad was held at the YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics. The annual initiative aims to boost students' interest in programming and information technologies, identify outstanding students in the field, and promote cooperation among educational institutions.
Young Geologist School launched at YSU The launch of the Young Geologist School was announced at the YSU Faculty of Geography and Geology. The school has been established within the framework of cooperation between the Faculty of Geography and Geology and Kapan Mining and Processing Plant, with the objective of deepening the knowledge of 9th–12th-grade students in geology.
Armenia's education system: changes, challenges, and strategic outlook "During the Soviet era, we had around 50,000 university students, but by the 2000s their number had exceeded 100,000," notes Serob Khachatryan, assistant at the Chair of History, Theory, and Logic of Philosophy, Yerevan State University. He conducted a study analyzing the demographics and key challenges of Armenian education between 1991 and 2023.
New scholarly perspective on founding date of Avan Katoghike Holy Mother of God Church The Holy Mother of God church complex in Avan, which includes the Katoghike Holy Mother of God Church and the residence of the Catholicos, as well as the Church of St. John, a chapel, and monumental medieval structures, represents the rich medieval historical and cultural heritage of Yerevan's Avan district. Within this group of monuments, the Katoghike Holy Mother of God Church stands out for both its architecture and history. This is pointed out by Avetik Ghazaryan, lecturer at the YSU Faculty of Theology and a researcher who has conducted a study to determine the founding date of the Avan Katoghike Holy Mother of God Church.
YSU hosts U.S. Chargé d'Affaires David Allen to discuss ongoing and future cooperation Today, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan hosted the U.S. Chargé d'Affaires in Armenia, David Allen. Emphasizing the importance of the high-ranking official's first visit to YSU, the parties discussed a range of issues in education and science. They also referred to the existing cooperation between YSU and various U.S. universities and outlined prospective avenues to further deepen and expand these ties.
Why pursue career in science: discussion at YSU From stories of success to the instructive value of failure, from moments of wonder to scientific discoveries, and from research to business—what motivates people to pursue a career in science, and what makes it compelling? These questions were at the center of a panel discussion titled "Why Pursue a Career in Science?", held at Yerevan State University (YSU) in observance of the International Day of Women and Girls in Science. The discussion brought together women and girls of different generations working in the field, including high school and graduate students as well as active researchers. The panelists noted that in the past, pursuing science was driven primarily by personal interest, as it offered little financial reward; today, however, it can also provide opportunities to earn an income.