ԵՊՀ-ում անցկացվեց պատմության ուսուցիչների վերապատրաստում՝ նվիրված «զգայուն» թեմաների դասավանդման առանձնահատկություններին ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի և «Հազարաշեն» ազգաբանական հետազոտությունների հայկական կենտրոնի համագործակցության շրջանակում համալսարանում կայացավ ՀՀ հանրակրթական դպրոցների պատմության ուսուցիչների քառօրյա վերապատրաստում՝ ուղղված «զգայուն» թեմաների դասավանդմանը, նախագծային ուսուցման կիրառմանը, ինչպես նաև պատմության դասավանդման նոր և այլընտրանքային մեթոդների, ռեսուրսների ու ռազմավարությունների մշակման և գործնական կիրառման կարողությունների զարգացմանը։
Ինչո՞ւ է անհրաժեշտ գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների հավասար մասնակցությունը խթանող քաղաքականություն ունենալը. քննարկում ԵՊՀ-ում Լաբորատոր և դաշտային հետազոտություններից մինչև միջազգային բարձր վարկանիշավորում ունեցող գիտական պարբերականներում հրապարակումներ. եթե գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների արձանագրած ցուցանիշները ՀՀ-ում վիճակագրական առումով լավատեսական են, ապա բովանդակային առումով նրանք շարունակում են բախվել մարտահրավերների: Այս մասին փաստեցին ԵՊՀ-ում հրավիրված «Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների հավասար մասնակցությունը խթանող քաղաքականություններ» խորագրով պանելային քննարկման խոսնակները: Ընդհանրացնելով ոլորտում իրականացվող նպատակային ծրագրերը՝ քննարկման մասնակիցները բարձրաձայնեցին խնդիրներ, որոնց շարունակում են բախվել գիտության ոլորտում ներգրավված կանայք և աղջիկները, միաժամանակ մատնանշեցին նաև լուծման ուղիներ ու առաջարկներ:
Հաստատվել են ԵՊՀ ամբիոնների վարիչների ընտրությունների արդյունքները. կայացավ ԵՊՀ ԳԽ հերթական նիստը ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ գիտական խորհրդի հերթական նիստը, որի շրջանակում քննարկվեցին օրակարգային և այլ հարցեր: Նիստի ընթացքում հաստատվեցին ԳԽ նիստերի ժամանակացույցի, ամբիոնների վարիչների ընտրության, գիտական կոչումների շնորհման, գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ֆինանսավորման և այլ որոշումներ:
Միջազգային համագործակցության նոր փուլ. ԵՊՀ-ն դարձավ «SAP University Alliances»-ի լիիրավ անդամ Երևանի պետական համալսարանը պաշտոնապես դարձավ «SAP University Alliances»-ի գործընկեր՝ ձեռք բերելով լիիրավ անդամի կարգավիճակ, ինչը համալսարանին հնարավորություն է ընձեռում լիարժեք օգտվելու ծրագրի կրթական և տեխնոլոգիական ներուժից։ «SAP University Alliances»-ը համաշխարհային նախաձեռնություն է, որն աշխարհի առաջատար համալսարանները կապում է բիզնեսի ոլորտում կիրառվող ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաներին։ Ծրագրին միանալը ԵՊՀ-ին կընձեռի ուսումնական և հետազոտական գործընթացներում նորարարական թվային գործիքներ ներառելու հնարավորություն՝ դրանք համապատասխանեցնելով միջազգային կրթական չափանիշներին։
«Los Angeles Times»-ը՝ Հայաստանի գիտակրթական և տեխնոլոգիական ներուժի մասին․ հատուկ անդրադարձ ԵՊՀ-ին «Los Angeles Times»-ը տարածել է «Armenia Special Report» խորագրով հատուկ զեկույցը, որտեղ ներկայացվում է Հայաստանի տնտեսական, տեխնոլոգիական և ներդրումային զարգացման ներկայիս փուլը։ Զեկույցի շրջանակում հրապարակվել է նաև ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի հարցազրույցը, որտեղ ընդգծվում է համալսարանի դերակատարումը երկրի գիտակրթական և նորարարական առաջընթացում։
ԵՊՀ-ում կանցկացվի «R ծրագրավորման լեզվի հիմունքներ» դասընթացը ԵՊՀ բիզնես ինկուբատորի նախաձեռնությամբ մեկնարկում է «R ծրագրավորման լեզվի հիմունքներ» դասընթացը, որը հնարավորություն կտա բիզնես գաղափարներում կիրառելու տվյալահենք վերլուծական մոտեցումներ։
Սևանա լիճ թափվող գետերի հոսքի ուսումնասիրություն՝ ի նպաստ կենցաղային ջրամատակարարման խնդիրների լուծման. ԵՊՀ դոցենտը՝ կատարած հետազոտության մասին ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի ընդհանուր աշխարհագրության ամբիոնի դոցենտ Վարդուհի Մարգարյանը Ռուսաստանի և Ուզբեկստանի մի շարք հետազոտողների հետ ուսումնասիրել է Սևանա լճի ավազանի գետերի ձմեռային միջին ամսական նվազագույն հոսքի փոփոխության հիմնական միտումները: Թեմայի վերաբերյալ նրանց հեղինակած գիտական հոդվածը հրապարակվել է «Scopus» միջազգային գիտական շտեմարանում ընդգրկված «E3S Web of Conferences» հանդեսում:
Հանքարդյունաբերության զարգացման հեռանկաները Հայաստանում. «Hayasa Metals Inc.» ընկերության գործադիր տնօրենը հանդես եկավ բանախոսությամբ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում բանախոսությամբ հանդես եկավ կանադական «Hayasa Metals Inc.» ընկերության գործադիր տնօրեն Ջոել Սադերլենդը՝ նպատակ ունենալով հանքարդյունաբերության ոլորտի վերաբերյալ նոր գիտելիքներ փոխանցելու ուսանողներին, դասախոսներին և հանքարդյունաբերությամբ հետաքրքրված մասնագետներին:
ԵՊՀ-ում էր ԻԻՀ նորանշանակ դեսպանը՝ ամրապնդելու ակադեմիական կապերը համալսարանի հետ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հյուրընկալեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին՝ քննարկելու և ուղենշելու գիտակրթական ու ակադեմիական համագործակցության նոր հեռանկարներ։
ԵՊՀ հետազոտողների և ուսանողների ազգագրական համատեղ ուսումնասիրությունները՝ մեկ ժողովածուում ԵՊՀ գիտական խորհրդի երաշխավորությամբ լույս է տեսել «Հայաստանի անկախության ազգաբանություն. փլուզում, վերստեղծում, փոփոխությունների պրակտիկաներ» գիտական հոդվածների ժողովածուն՝ նվիրված անկախության ազգաբանական խնդիրներին: Ժողովածուում զետեղված հոդվածներում հեղինակներն անդրադարձել են 1988 թ. իրադարձություններից մինչև 1991 թ. ՀՀ անկախության հռչակման ժամանակահատվածին՝ քննելով տնտեսական վերափոխումները, շրջափակումը, էներգետիկ ճգնաժամը, միգրացիան և այլ հարցեր:

Why institutional policies promoting equal participation of women and girls in science are essential: discussion at YSU
From laboratory and field research to publications in high-ranking international peer-reviewed journals, the statistical indicators for women and girls in Armenia's scientific sector appear optimistic. However, in substantive terms, they continue to face significant challenges. This was highlighted by speakers during a panel discussion held at Yerevan State University titled "Policies Promoting Equal Participation of Women and Girls in Science". By evaluating targeted programs currently underway, participants highlighted the persistent obstacles facing women in the field, while also proposing solutions and strategies to address them.
YSU confirms results of chair head elections, regular session of Academic Council held
A regular session of the YSU Academic Council was held, during which agenda items and other relevant matters were discussed. The council approved decisions on its session schedule, the election of chair heads, the awarding of academic titles, the funding of scientific and scientific-technical activities, and other related issues.
YSU becomes full member of SAP University Alliances
Yerevan State University has officially become a full member and partner of SAP University Alliances, gaining access to its extensive educational and technological resources. SAP University Alliances is a global program that connects leading universities with advanced digital technologies widely applied in the business sector. By joining the program, YSU will be able to integrate innovative digital tools into its teaching and research processes, aligning them with international educational standards.
Los Angeles Times on Armenia’s scientific, educational & technological potential - with a special focus on YSU
Los Angeles Times has published a special report titled “Armenia Special Report,” presenting Armenia’s current stage of economic, technological, and investment development. As part of the report, an interview with Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University, was also published, highlighting the University’s role in advancing the country’s scientific-educational agenda and innovation-driven progress.
February 25, 2026
YSU to launch new "Fundamentals of R Programming Language" course
Initiated by the YSU Business Incubator, the course "Fundamentals of R Programming Language" is set to launch soon. It will equip participants with the skills necessary to apply data-driven analytical approaches in business projects.
Study of river flows feeding Lake Sevan to address domestic water supply challenges: YSU associate professor discusses recent research
Varduhi Margaryan, Associate Professor at the YSU Faculty of Geography and Geology, together with several researchers from Russia and Uzbekistan, has examined the main trends in the winter average monthly minimum flow of rivers in the Lake Sevan basin. Their scientific article on the topic has been published in E3S Web of Conferences, an international journal indexed in the Scopus database.
Prospects for mining in Armenia: Hayasa Metals Inc. CEO delivers lecture at YSU
Joel Sutherland, CEO of the Canadian company Hayasa Metals Inc., delivered a lecture at the YSU Faculty of Geography and Geology, sharing new insights on the mining sector with students, faculty members, and industry professionals.
Newly appointed Iranian ambassador visits YSU to strengthen academic ties
The Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, welcomed the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia, Khalil Shirgholami, to discuss and outline new prospects for scientific and academic cooperation.
Joint ethnographic studies of YSU researchers and students published in one volume
With the endorsement of the YSU Academic Council, a collection of scholarly articles titled "Ethnology of Armenia's Independence: Collapse, Re-Establishment, Practices of Change" has been published. The volume is devoted to the ethnological dimensions of independence and examines the period from the events of 1988 to the proclamation of the Republic of Armenia's independence in 1991, addressing economic transformations, the blockade, the energy crisis, migration, and related issues.